Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAKÉ DOKLADY? - živnosti, osvědčení, legislativa
| | |-+  Jak vyzrát nad chybějícím číslem oboru na živnostenském úřadě?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak vyzrát nad chybějícím číslem oboru na živnostenském úřadě?  (Přečteno 22040 krát)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« kdy: 15.01.2009, 23:20 »

Dostal jsem se do prekérní situace.

Od roku 1988 se živím elektrikou. Většinu doby jako projektant, konstruktér nebo technik. Od roku 1995 i jako revizní technik.

Letos jsem se rozhodl, že si pořídím živnostenský list "montáže, revize a opravy elektrických zařízení". Podotýkám, že živnost "Projektování el. zařízení" mám od roku 1997. Protože je "montáže ..." (buhužel) živnost řemeslná, musím doložit vzdělání. Tedy nikoliv kvalifikaci, jak tomu bylo dřív.

Podle domluvy s ITI není problém s vydáním oprávnění, tam moje vzdělání uznají.

Problém mám ovšem s živnostenským úřadem. Moje vzdělání (číslo oboru),  nemají v tabulce. Vznesli dotaz na ministerstvo a to mi sdělilo, že obor, který jsem vystudoval měl málo hodin a tudíž ho nemůžou uznat. No, s tím se dá celkem souhlasit, byl to trošku švindlkurz na gymplu, nicméně, z elektriky jsem maturoval a na vysvědčení mám napsáno:

Citace
V souladu s §8 zákona č. 29/1984 Sb. o opatřeních v soustavě základních a středních škol absolvent gymnázia s odbornou přípravou v základech elektrotechnik y může ihned nebo po určitém zapracování vykonávat funkce v oboru své odborné přípravy, pro které se požaduje úplné střední vzdělání (dříve i úplné střední odborné vzdělání).

Chápu, že po absolvování tohoto "kurzu" jsem neměl proti průmyslovákům šanci, jenomže to bylo v roce 86. Další podmínku - 6 let praxe taky nesplním, protože žádná moje smlouva nezněla na "montáže",  "revize" nebo "opravy". Vždy tam bylo napsáno "technik" nebo "projektant"

Teď abych šel prodávat okurky  Nerozhodný

Nenapadá vás nějaké řešení? Zaplatit si výúčák nebo napadnout rozhodování právně (rozhodovali na základě vyhlášky - proti zákonu z roku 84).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Michal Kolesa
Chráněnec Clusteru
*
Offline Offline


Michal Kolesa


WWW
« Odpověď #1 kdy: 16.01.2009, 00:18 »

Mě stát taky nedal práci a skončil jsem v blázinci a teď na invalidním důchodě
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

ALCR
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 16.01.2009, 01:01 »

     Jedna možnost je udělat si dodatečně výuční list, bratr měl elektro průmyslovku, pak si udělal pro jistotu dodatečně, výuční list, půl roku jezdil 1x za 14 dní na celodenní výuku, kolik to stálo už nevím je to cca 8 let. Ale vidím problém pokud by vám neuznaly vaše dosažené vzdělání jako elektro tak to by jste musel zřejmě projít plnohodnotným 1 až 2 letým kurzem a navíc vám to nevyřeší problém s praxí.

     Osobně bych argumentoval tím, že jste získal osvědčení revizního technika, tam je taky požadavek úspěšně ukončeného vzdělání elektro a praxe v oboru a, že vám ITI jako státní institut odborného dozoru nad bezpečností vyhrazených elektrický zařízení dosažené vzdělání a praxi uznal jako elektro, tak proč ne živnostenský úřad? Zatracení byrokrati boss
     Co ITI nezkusil jste se zeptat jestli by vám nesepsali pro živnostenským úřad nějaké stanovisko s kulatým razítkem, že vám jako státní institut odborného dozoru nad bezpečností vyhrazených elektrický zařízení vaše vzdělání i praxi uznávají jako elektro.
     A co zaměstnavatelé bývalí a současný nevystavily by vám nové potvrzení o praxi a nedoplnily elektrotechnik a projektant elektrických zařízení v podstatě pokut to dobře chápu jste tuto činnost vykonával tak by to jen opravily do správné podoby.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromechani k el. zařízení §6+8
Revizní technik el. zařízení a bleskosvodů E2/A
--------------------------------------------------
Navštivte klub České výrobky,  dě*kuji za upřednostňován í českých firem pří výběru a nákupu, podporujete tím české zaměstnance a českou ekonomiku a ve výsledku i sami sebe.
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #3 kdy: 16.01.2009, 06:39 »

Oni požadují praxi v oboru "montáže...". Tu bych musel nějak nafixlovat a to nechci.
Možná se obrátím na ITI, ale abych nakonec nepřišel i o ostatní papíry.
Ten učňák už mě napadl taky, ale to je na dlouhý lokte.

Pane Koleso: Do blázince mám (snad) ještě daleko a práce mám nad hlavu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Ladislav Koštejn
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 16.01.2009, 07:39 »

Pane kolego.
Chápu váší zapeklitou situaci (úřední šiml) .
Chci vám pomoci, třeba má připomínka bude mít smysl.
Píšete ,  že od roku 1995 jste RT ,  takže když se podívám do vyhl. 50/78 sb.
v tabulce pro nejkratší praxi §9 -činnost bez omezení včetně hromosvodů ÚSO =6 let. Takže praxi splňujete když vám dali RT .
Zkuste je "lámat" touto cestou snad jsem dobře porozuměl vašemu problému a přeji vám úspěch v boji s byrokraty.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

L. Koštejn R-EZ-E2/A + §10
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #5 kdy: 16.01.2009, 08:13 »

No právě, jeden úřad uzná (ITI) a druhý neuzná (ministerstvo). Vůbec se se mnou dál nechtěli bavit.

Napadla mě kacířská myšlenka. Kolik let musí firmy archivovat doklady o účetnictví? Ono by mi totižý stačilo potvrzení o šesti letech praxe ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #6 kdy: 16.01.2009, 08:54 »

Napadla mě kacířská myšlenka. Kolik let musí firmy archivovat doklady o účetnictví? Ono by mi totižý stačilo potvrzení o šesti letech praxe ...


Obecně je povinnost archivace účetních záznamů min. 5 let.
To ovšem platí pro subjekty, vedoucí daňovou evidenci a bez zaměstnanců.
V případě zaměstnanců je archivace některých dokladů tuším 20 nebo 25 let.
V případě firem, vedoucích plnohodnotné účetnictví jsou délky archivace dány hlavně vnitřními předpisy a takovými okolnostmi, jako je existence systému ISO, CEDR, povinnost zveřejňování hosp. výsledků kvůli BCP a pod.

Vámi zamýšlený postup přes praxi s ohledem na loňskou novelu Živnostenského zákona vypadá jako správný.  Mrknutí
Když již jednou podobnou pitomost máme, tak proč ji nevyužít.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Ladislav Koštejn
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 16.01.2009, 09:31 »

Ještě mě napadlo (možná že je to blbost),  kdyby nějaká (solidní) firma pro kterou jste pracoval vám vystavila čestné prohlášení ,  že jste minimálně 6 let pro ni pracoval v oboru + navíc to účetnictví.
Bohužel nevím jestli by to právně prošlo a zda by to úřední šiml sežral.
P.S. ja to tady kocourkov Ťamani mají řidičáky a živnost a neumí ani pípnot česky(toto nemíním jako rasistickou narážku, ale jako fakt),  vyučený pekař podniká ve stavebnictví a nic se neděje.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

L. Koštejn R-EZ-E2/A + §10
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #8 kdy: 16.01.2009, 09:47 »

Nerad bych onu firmu dostal do potíží. Aby po nich potom úřad nechtěl doložit ono tvrzení. Skartací účta by se vše vyřešilo. Jako RT jsem skutečně pracoval, ovšem smlouva zněla na něco trošku jiného (Technik II).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Ladislav Koštejn
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 16.01.2009, 09:58 »

Jště mne napadlo toto řešení"
V bývalém zaměstnání jsem figuroval na živnostenském listě firmy jako "odpovědný zástupce" splňující kvalifikaci pro montáž a revize el. zařízení  u výrobků firmy.
Zkuste jestli by jste nesehnal kolegu( s výše požadovanou kvalifikací a praxí) který by vás  takto zaštítil.
POZNÁMKA: toto možná platí jen pro právnické osoby ,  nevím jak byto šlo u vás.  
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

L. Koštejn R-EZ-E2/A + §10
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #10 kdy: 16.01.2009, 15:10 »

Nevím, nevím. V jakém vztahu navzájem by byl kolega J.Š.S. s odpovědným zástupcem ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Miloslav Dunda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 16.01.2009, 18:21 »

No, to jsou ty bloky na gymplu. Doporuil bych někde prostudovat tehdejší zákony ak to řešily Jestli po absolvov ání bloku bylo možno pracovat na elektrickém zařízení. Zřejmě ano, když tyto bloky fungovaly. Pokud by to tak bylo, tak se asi tím starým zákonem ohradit. Jinak nevím co je technik II?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdeněk 2752
« Odpověď #12 kdy: 16.01.2009, 19:47 »

Kdyby tak mohl rozumný úředník udělit divokou kartu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #13 kdy: 16.01.2009, 22:47 »

Technik II bylo pojmenování mé profese u Státních lesů. Nosil jsem uniformu a na klopě jsem měl střední zlatou hvězdu s jedním klínem Úsměv)). Jinak, naše divize byl strojírenský podnik a zabýval se výrobou techniky pro dřevařský průmysl (ZLT - závod lesní techniky). Náš majstrštyk byla (v té době) dvou, nebo čtyřkotoučová pila na řezání hranolů (kopie západoněmeckéh o stroje) a  dokonale zpracovaný koncept na linku pro dělení kulatiny.

Tehdejší zákony to moc neřešily, alespoň jsem nic nenašel. No, budu hledat dál. Zkusím služby někoho vzdělanějšího v právu.

Mě nejde o to, že mě škola nic nenaučila (to jsem se naučil sám),  jde mi o to, že co mi stát přiznal v roce 88, to mi v roce 09 zase sebral. A to je špatně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Pomocnik
« Odpověď #14 kdy: 17.01.2009, 15:56 »

Stačí když si najdete osobu ktera ma vzdelání a bude vám takzvane dělat odpovědného zástupce. Ten musí splnit kriterium elektro oboru a bude nad vámi dohlížet. A pak živnost dostanete.

řešil jsem podobný problém když jsem sháněl koncesi a nesplnil jsem požadavky
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #15 kdy: 17.01.2009, 17:36 »

Neplatí náhodou požadavek, že tato osoba musí být můj zaměstnanec?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Josef Drda
OSVČ RT-E2A
*
Offline Offline



TNS


« Odpověď #16 kdy: 17.01.2009, 18:10 »

NE  nemusí být zaměstnanec
dle zákona musíte mít mezi sebou nějaký smluvní vztah.   Mrknutí

  Například -  dohoda o provedení práce   
  bude  pracovat každé první pondělí v měsíci za odměnu  ..., -Kč   



* prohlášení odpovědného zástupce.pdf (184.48 KB - staženo 827 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize, kontroly a servis strojů, přístrojů, elektrických i elektronických zařízení a elektroinstala cí. 
Specializace na servis vstřikovacích lisů a vytlačovacích strojů na plasty včetně jejich periferií.
Neočekávej ,  že budeš osvícen ,  vstoupí-li do tebe elektřina ...
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #17 kdy: 17.01.2009, 18:18 »

Já musel v minulosti doložit ještě doklad od FÚ o tom, že nemá vůči mne žádné pohledávky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.057 sekund, 22 dotazů.