Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Jaký je maximální průřez vodiče, připojeného k pojistkovému spodku DII, DIII?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaký je maximální průřez vodiče, připojeného k pojistkovému spodku DII, DIII?  (Přečteno 6224 krát)
Petr Čadil
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 11.01.2009, 22:25 »

Při provádění revize jsem se setkal s případem, kdy se jakémusi zoufalci podařilo nacpat do  šroubové svorky klasického pojistkového spodku DII (E27) AY vodič o průřezu 25mm2.
Asi každému elektrotechnik ovi je intuitivně jasné, že je to nesmysl, protože tato svorka prostě na první pohled není pro takovýto průřez mechanicky konstruovaná.

Jelikož ovšem v revizní zprávě má intuice nebude nikoho zajímat, začal jsem pátrat v podkladech na toto téma, tzn. prošel jsem katalogové listy různých výrobců a snažil se zjistit, jaký průřez vodičů je uveden jako maximální, dle údajů výrobce.
Ale buď jsem byl při hledání trestuhodně nepozorný, nebo prostě výrobci tento údaj nikde neuvádějí...
Vím, že se dá přibližně odvodit průřez vodiče podle maximálního prudu pojistkového spodku – tzn. pro DII 25A a pro DIII 63A, ale pro argument v revizi prostě nutně potřebuji papírový podklad od výrobce.
Ten se ovšem např. v případě starších výrobků dost špatně shání – když v katalogových údajích na potřebný parametr nenarazím a výrobce dnes již neexistuje.

Pokud tedy někdo z vás na podobný problém již narazil, sdělte prosím, své zkušenosti ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #1 kdy: 11.01.2009, 22:33 »

Třeba tady


* Schrack E27.jpg (88.17 KB, 1024x719 - prohlédnuto 531 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Petr Čadil
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 11.01.2009, 23:07 »

 pane Doležale, díky za bleskovou reakci... Úsměv No jo, není nad to, když někdo ví, kam se podívat...  Ještě kdyby se tak někomu podařilo sehnat parametry k těm hlavičkovým svorkám, co jsou na těch našich starých, klasických, komunistických, porcelánových spodcích, tak by měla dušička pokoj... Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #3 kdy: 12.01.2009, 08:44 »

Tak to bych doporučil oslovit Elektroporcelá n Louny. Alespoň v roce 1993 ještě vyráběl, dost možná dosud
Ještě je druhá cesta, najít to ve starých normách pro výrobu pojistek (35 4710, 30, 31, 32). To musíte ale počkat, až se zde objeví kolegové Beláň či Nosek, popřípadě někdo další.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
kajmanovec
« Odpověď #4 kdy: 12.01.2009, 09:37 »

Našel jsem ve staré normě ČSN 354701 část 3 příloha B (od 1.3.1989):

D II     In 25A       průřez vodiče 1,5 - 10 mm2
D III    In 63A       průřez vodiče 2,5 - 25 mm2
D IV H In 100A     průřez vodiče  10 - 50 mm2
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
kajmanovec
« Odpověď #5 kdy: 12.01.2009, 09:46 »

Poznámka pod tabulkou:

Podle ČSN 357107 (eqv IEC 439-1) lze pojistku do 25A připojit měděným vodičem s plným jádrem 1mm2 a se složeným jádrem 0,75mm2


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Čadil
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 12.01.2009, 22:46 »

Tak to bych doporučil oslovit Elektroporcelá n Louny. Alespoň v roce 1993 ještě vyráběl, dost možná dosud
Ještě je druhá cesta, najít to ve starých normách pro výrobu pojistek (35 4710, 30, 31, 32). To musíte ale počkat, až se zde objeví kolegové Beláň či Nosek, popřípadě někdo další.
Díky za další tipy... mám hromadu starých norem, zrovna dnes jsem se tím probíral, ale bohužel, právě ty 35 4701 a 10 tam nejsou... a k mé smůle je neseženu už ani na ČNI... potažmo ÚNMZ - resp. právě ta 35 4710 při vyhledávání v tom jejich programu vyskočí jako neexistující.. . ale Elektroporcelá n Louny ještě stále funguje, i když dnes vyrábí už jen izolátory... no zkusím tam napsat, jestli někde neskrývají archívní materiály... Jen tak mimochodem - nevím, jestli se tím už někdo zabýval, ale možná by nebylo úplně od věci, kdyby někdo zřídil - pokud tedy ještě neexistuje - nějaký server, kde by lidi jako my ukládali katalogy, informace, parametry, popř. fotografie strarých přístrojů a zařízení, které jim během praxe prošly rukama... věřím, že by to mnoha revizákům, montérům a jiným dobrodruhům, kteří se zabývají staršími zařízeními a instalacemi ulehčilo dost času, hledání a starostí... Mě samotnému se podařilo sesbírat už pěknou řádku takových písemností a nejeden kolega z těchto materiálů vděčně čerpal...

Poznámka pod tabulkou:

Podle ČSN 357107 (eqv IEC 439-1) lze pojistku do 25A připojit měděným vodičem s plným jádrem 1mm2 a se složeným jádrem 0,75mm2

Taky díky za informace, pokusím se ještě tu 35 4701 sehnat... ale co se týče té poznámky pod tabulkou, popravdě řečeno mi to připadá dost podezřelé... 1 nebo 0,75mm2 na 25A je fakt hodně málo... Buď je to vytaženo z nějakého kontextu, anebo musí jít o překlep - Podle 35 7107, příloha A, tab.A1 je pro 25A tuhý Cu vodič min. 2,5mm2 a ohebný min. 1,5mm2...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
kajmanovec
« Odpověď #7 kdy: 13.01.2009, 20:13 »

Pro: Čadil Petr

ČSN 354701 část 3 nahrazuje ČSN 354710 (z 13.12.1952)

Od své předchůdkyně se liší hlavně v parametrech pojistek - vyšší vypínací schopnost (20kA),  je požadováno uvádění charakteristik I2t (kvůli selektivitě) a omezovacích charakteristik a je rozšířen rozsah zkoušek. 

* 354701_1.pdf (186.89 KB - staženo 571 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Čadil
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 13.01.2009, 21:02 »

Díky za důkazy... svůj problém jsem tedy vyřešil, ale ta poznámka pod tabulkou mi stejně vrtá hlavou:
Poznámka pod tabulkou:
Podle ČSN 357107 (eqv IEC 439-1) lze pojistku do 25A připojit měděným vodičem s plným jádrem 1mm2 a se složeným jádrem 0,75mm2
... Mám dvě 35 7107 - jednu z r. 1987, jednu z r. 1990, opět jsem je obě dvě zběžně proběhnul a našel jen tohle:


* P1130001.jpg (853.64 KB, 1712x2288 - prohlédnuto 387 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Čadil
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 13.01.2009, 21:09 »

...a teď jsem projel i 60 439-1, ed.2/2000 a ta tabulka je tam stejná...  to cumim Není tady na fóru někdo, kdo by to uvedl na pravou míru?... pomoc... Předem díky...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.061 sekund, 22 dotazů.