Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAKÉ DOKLADY? - živnosti, osvědčení, legislativa
| | |-+  Kdo je odpovědný za bezpečnost, právě užívaného elektrického zařízení?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kdo je odpovědný za bezpečnost, právě užívaného elektrického zařízení?  (Přečteno 10677 krát)
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« kdy: 02.01.2009, 14:13 »

Mi to nedalo, položil jsem otázku jinak. Zloděj ukradne prodlužovák, prodá v hospodě za metr piv, a ten pak zabije dítě onoho kupce. Smutná věc. Máme dilema, jaká by měla být naše společnost potažmo stát? Vodit každého za ručičku a říkat tohle smíš a tohle nesmíš, nebo se spolehnout na to, že lidé jsou svéprávní a jsou schopni se sami za sebe rozhodovat?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Jaroslav Borovec
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 02.01.2009, 14:19 »

Zařízení jako prodlužovací přívod se bez nějakého školení dostává do rukou i dětem.
Spoléhat se na to, že má dítě rozum a zváží míru rizika je téma o kterém nemusíme polemizovat. Zvláště tehdy, když míru rizika nerozpozná ani ten, kdo je za sebe odpovědný.
Proto bych nebyl lhostejný k zařízení, které může někomu ublížit. Pokrčit rameny a jít pryč? To je to správné?

Namítnete, že i za děti je někdo odpovědný, ne?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #2 kdy: 02.01.2009, 14:25 »

Namítnete, že i za děti je někdo odpovědný, ne?

Samozřejmě že za děti je někdo odpovědný, nebo ne? Prodlužovací přívody se válí jen tak na ulici??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Jaroslav Borovec
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 02.01.2009, 14:29 »

Samozřejmě že za děti je někdo odpovědný, nebo ne? Prodlužovací přívody se válí jen tak na ulici??
Zapomněl jsem, že dnes již za každé odřené koleno malého děcka se někdo žene k soudu. Inu za mě to nebývalo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 02.01.2009, 14:46 »

Jen malá otázečka : Jak můžete být zodpovědný za něco co vlastně už nemáte, nevíte kde to je, abyste mohl / následujíciho majitele / prokazatelně poučit o rizicích spojených s jejím používáním?
Odpovědný by měl být provozovatel toho zařízení. A ten v tomto případě nejsem já, ale případný zloděj  angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Merick Kir
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #5 kdy: 02.01.2009, 14:53 »

Je to tu znovu. Každý myslí něco jiného.
kolega Borovec píše o morální odpovědnosti za vytvoření nebezpečného výrobku. A ostatní o trestní odpovědnosti za to kdo ten výrobek používá.
Buď se domluvte, nebo to zamču, je to o ničem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Exler
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 02.01.2009, 15:07 »

Ne, pan kolega Borovec nepíše o morální odpovědnosti za vytvoření nebezpečného výrobku, ale o odpovědnosti za zlodějův úraz či smrt! A to je sakra rozdíl, ne?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Hynek Bureš
OSVČ
*
Offline Offline



projektant elektro nn, vn, slaboproudy


WWW
« Odpověď #7 kdy: 02.01.2009, 15:38 »

Tak jsem přemýšlel, za co bych měl být dnešní době a společnosti "morálně zodpovědný" a napadají mě desítky případů:
- vyhodím do popelnice velký skleněný střep. Bezdomovec si při vybírání odpadků uřízne kus ruky (zrovna tak si mohou hrát děti na schovávanou...)
- z děravé igelitky mi na ulici vypadne banán, chodec po něm uklouzne a spadne přímo pod auto ...a může se to stát až za několik hodin, ani se o tom třeba nikdy nedozvím
- opravuji na ulici před domem auto, nestihnu to dokončit a jsou zcela nefunkční brzdy. Zloděj auto v noci ukradne a přejede nevinného člověka. Měl jsem dát večer za okno ceduli "pozor nebrzdí"?
- odvezu na sběrný dvůr dobře vypadající, ale životu nebezpečný probíjející el. spotřebič. Nenapadne mě na to upozornit obsluhu, zaměstnanci se spotřebič zalíbí, vezme si ho domů...
- uchovávám na chatě jed na myši přesypaný v lahvičce od prášků na spaní

...čili zdaleka, zdaaaaleka nejde jen o elektrikáře, nářadí a elektrická zařízení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jednoduchá zadání mívají často komplikovaná řešení. Jednoduchá se zdají být jen proto, že komplikace si žádný zadavatel nechce připustit. Řečeno česky: vyřeš to jednoduše norma nenorma, hlavně ať je to skoro zadarmo.
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #8 kdy: 02.01.2009, 15:54 »

Objasním proč mě toto téma zaujalo. Asi před 3 týdny mě ráno už za světla vzbudili dva zloději, kteří stáli v oplocené zahradě u otevřeného okna (spím při pootevřeném okně celý rok) a vytáhli ven dřevěnou stolici která je součástí sestavy stůl/lavice/dvě stolice. Vylít jsem z postele v pyžamu a zařval na ně ... tu lavici nechali u brány a odešli, já za nimi bezmocně koukal.

Jde o princip a po takovém zážitku je pro mě obtížné připouštět si v souvislosti se zloději jakékoli "morální cítění" protože když to udělám, oni budou vždy ve výhodě.

Odpovědný by měl být provozovatel toho zařízení. A ten v tomto případě nejsem já, ale případný zloděj  angel
Také si to myslím, stejně jako je takto odpovědný každý, kdo si něco koupí z druhé ruky.

Omlouvám se za toto téma, nedalo mi to.  Jsem v rozpacích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #9 kdy: 02.01.2009, 16:14 »

Je to tu znovu. Každý myslí něco jiného.
kolega Borovec píše o morální odpovědnosti za vytvoření nebezpečného výrobku. A ostatní o trestní odpovědnosti za to kdo ten výrobek používá.
Buď se domluvte, nebo to zamču, je to o ničem.
Kolega Borovec sice může mluvit o vytvoření nebezpečného výrobku, ale v této diskuzi je téma jasně dané: Kdo je odpovědný za bezpečnost, právě užívaného elektrického zařízení?
Polemiky typu, že mám nebezpečný výrobek, který by mně MOHL někdo ukradnout a prodat otci od dětí s mojí morální zodpovědností jsou mimo zdravý selský rozum. Každý jednou vytvoří nějaký nebezpečný výrobek, ať už opotřebením, nebo neopatrností. Pak ho někde odloží a hodlá ho vzít příležitostně cestou do ekodvora. Ale co když přijde zloděj? To mám nefunkční vrtačku snad zamykat do trezoru? To asi ne  nenene

Zodpovědnost za používané elektrické zařízení a jeho bezpečnost nese PROVOZOVATEL, dá - li se ruční nářadí či prodlužovák pro tento účel takto nazvat. Před každým zahájením práce má být provedena vizuální kontrola, po daném čase pravidelná zkouška či revize. Pokud táta od rodiny koupí v hospodě vrtačku z druhé ruky za metr panáků, stává se provozovatelem . Pokud ji zloděj ukradne z auta, ještě to neznamená, že ji tam měl dosavadní majitel pro případ použití, mohl ji zrovna vézt do ekodvora či na opravu. Pokud tato vrtačka se dostane do ruk dítěti onoho otce a ublíží mu, nese svoji zodpovědnost onen otec.

Co je na tomto k nepochopení? Téma je jasně dané a to, že vytvořím nebezpečný výrobek ještě neznamená, že jsem se dopustil trestného činu, nebo přestupku, nebo čehokoliv, za co bych měl nést morální zodpovědnost. To je prostý koloběh života. Všechno trvá, než se strhá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Merick Kir
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #10 kdy: 02.01.2009, 16:22 »

Ne, pan kolega Borovec nepíše o morální odpovědnosti za vytvoření nebezpečného výrobku, ale o odpovědnosti za zlodějův úraz či smrt! A to je sakra rozdíl, ne?
Nezbývá mi nic jiného ,  než to zase zamčít. Pane Exlere čtěte ....
Citace
Jaroslav Borovec

Co z toho plyne za ponaučení?
Nikdy nevíme, kdo v budoucnu použije naše zapojení v domnění, že je správně zapojeno. Třeba děti ...
A tím jsme nepřímo odpovědní.

Polemiky o sloupech a rozvodnách sem nepatří, tam se vědomě překonává zábrana určená proti vniknutí do prostoru s nebezpečným zařízením. Prostor vozidla není totéž. Ve vozidle se nepředpokládá, žádné nebezpečné zařízení.

----
Pánové, morálně odpovědný!

Proč se stále uvažuje pouze trestní a ne morální odpovědnost? Copak při své práci nemyslíme na ty druhé? Děláme svou práci dobře ne proto, že to někdo nařizuje nebo doporučuje, ale proto abychom to udělali funkční a bezpečné.
-----
Proč se stále zmiňujete jen o tom zloději? Ten to ukradne a dá to do oběhu. Dál nikdo nemusí vědět, že je to kradené. Pokud ukradne znulované prodloužení, které použije úplně někdo jiný. Tím myslím naprosto neúčastněná osoba domnívající se, že jde o běžné prodloužení ...


Jaroslavovi jsem před chvíli volal. Tak nevím, co si o Vaší poznámce vzhledem kvýše uvedeným citacím myslet.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

  V kterém zákoně, či vyhlášce je uvedeno kdo je odpovědný za zařízení?
 Kdo nese odpovednost za nedokončenou elektroinstalaci?
 Mám se stát odpovědnou osobou pro naši a.s.?
 Kdo odpovídá a hradí revize v bytech činžovního domu?
 Co dělá osoba odpovědná za provoz na elektrickém zařízení?
 Mohu být s §6 u firmy odpovědnou osobou?
 Co myslíte? Koho se dotkne nová norma společenské odpovědnosti?
 Kdo zodpovídá za stav elektrické skříně rodinného domu?
 Jaká je odpovědnost elektrikáře-dodavatele za změny ve funkčnosti zařízení?
 Odpovědnost při činnostech v elektrotechnice
 Je odpovědný za stav elektroinstalace majitel nebo nájemce?
 Kto je zodpovedný za rozvádzač?
 Je firma odpovědná za provoz špatně revidovaného elektrického zařízení?
 Jakou odpovědnost a povinnosti mají projektant, montážní firmy a provozovatel elektrických zařízení?
 Trestní odpovědnost dodavatelů a subdodavatelů investičních akcí 1
 Trestní odpovědnost dodavatelů a subdodavatelů investičních akcí 2
 Jakou zkušenost máte s osobou pověřenou kontrolou elektrického zařízení?
 Kdo je to odpovědný zástupce?
 Znáte opravdu odpovědnost projektanta elektro VTZ?
 Kdo nese odpovědnost za finální zapojení elektroinstalace?
 Kdo je ponese odpovědnost za úraz při používání nebezpečného elektrozařízení ?
 Elektrotechnik mezi paragrafy na XIII. semináři Unie soudních znalců
 Jakou kvalifikaci musí splňovat osoba odpovědná za elektrické zařízení?
 Co všechno má dělat a kontrolovat osoba odpovědná za elektrické zařízení?
 Kdo je odpovědný za škodu, revizní technik nebo projektant?
 Jaká je trestní odpovědnost “odborně způsobilé osoby” dle 250/2021 a NV?
 Co když firma vyrábějící EZ nevyžaduje po zaměstnancích přezkoušení?
 Jak přesvědčit jednatele dřevovýroby k nápravným opatřením a revizím?
 Dokladat originál a nebo kopii vzdělání Odpovědného zástupce?
 Musí mít osoba zodpovědná za EZ odbornou způsobilost?
 Opravdu před zahájením práce vždy vyhodnocujete možná rizika?
 Komu v odpovědných osobách stále není jasno?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.057 sekund, 23 dotazů.