Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Kde má být podle normy fáze?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 [3] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kde má být podle normy fáze?  (Přečteno 33432 krát)
Alexandr Spilka
*
Offline Offline




« Odpověď #36 kdy: 12.04.2006, 20:39 »

Vážení, ve staré ČSN 341010 byly nakresleny obrázky jednofázových zásuvek s kolíkem nahoře - fáze v levo.Ze starých předpisů ESČ z první republiky byly obrázky dva - kolík nahoře fáze vlevo - kolík dole fáze v pravo. Dnes si může elektrikář vybrat ale nesmí zapomenout na to ,že jak udělá první zásuvku musí udělat všechny v celém objektu. Já sám jsem pro tyto starší zásady jak byly uvedeny názorně v ČSN 341010.



* spilka-1.JPG (9.22 KB, 203x266 - prohlédnuto 310 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Beran
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #37 kdy: 12.04.2006, 22:22 »

Fáze se zapojuje podle toho kdo je u moci zatím je to vlevo Šok)))

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Stale se učim, ale už bych měl něco umět...
Student VUT Brno
Tomáš Novotný
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #38 kdy: 13.04.2006, 00:51 »

To : Pavel Beran
Dejte vědět, v jaké oblasti naší republiky působíte. Pro případ, že by se ke kormidlu dostala nějaká středová strana, abych věděl, kam nejezdit :-)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Molák
*
Offline Offline




« Odpověď #39 kdy: 13.04.2006, 02:02 »

Celou diskuzi chci doplnit znalostí problematiky a asi uzavřít.
Řemeslo, praxe, zkušenost a normy.
   Pro nás (Čechy, Moraváky,Slezany i Slováky) platí FÁZE VLEVO.
Protože u nás platí evropské normy vstupem do EÜ a jsme členem Ceneleku od roku 1997, musíme tuto skutečnost ctít a respektovat.
   Pokud se s takovou instalací setkáme tak musí být jednotná v celém objektu. Tedy i vpravo, pokud instalaci provedl např. zahraniční dodavatel.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Rotrekl.
*
Offline Offline



« Odpověď #40 kdy: 13.04.2006, 07:15 »

Pane Moláku,
nerozumím vám. Co jste chtěl říci tím, že jsme v EU ? Na zásuvky platí národní normy. Nebo ne ? A zahraniční dodavatel nemusí ctít naše normy ?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #41 kdy: 13.04.2006, 07:33 »

Jarku,
možná by bylo vhodné, kdyby se vysvětlila původní filozofie polarizace vlevo.
Domnívám se, že absolutní podmínkou třívodičové instalace, se stává tato polemika o pozici L vlevo nebo vpravo naprosto bezpředmětnou.
Nebo ne?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #42 kdy: 13.04.2006, 10:19 »

To Molák: Proč bych jako Čech, Moravan či Slezan musel zapojovat fázi vlevo, když mi NAŠE PLATNÁ norma umožňuje zapojit ji i vpravo? Samozřejmě stejně v celém objektu.
Já bych to uzavřel takto: Můžeme s fázi vpravo nesouhlasit, můžeme proti tomu protestovat, ale to je tak asi všechno, co se s tím dá dělat. :-)

PS: Problém u některých počítačů či kotlů není přece problém ZÁSUVEK, ale jen a pouze dodavatelů těchto "závadných" výrobků. Pokud je u nich technicky důležité umístění fáze, pak mají tyto výrobky zapojovat jenom pevně s označením  připojovacích svorek L, N, PE.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #43 kdy: 13.04.2006, 12:55 »

Rád bych se v této souvislosti ještě na něco zeptal. Termín  "se připojují" má ekvivalent "má být" nebo "musí být"? Osobně je mi to jedno, ale někteří tvůrci testů mi s tím jdou na nervy.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #44 kdy: 13.04.2006, 14:51 »

To: Strycharski
Pojem vyjadřující konstatování tj. "se připojí" = "musí být".
 Pokud něco má být, tak to většinou norma takto uvádí.
Viz vhodný příklad pro tuto diskuzi.
Norma ČSN 341010 říká: "Je-li kolík nahoře, má být fáze vlevo."
To v praxi znamená, že může být kolík i dole a fáze vlevo i vpravo.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #45 kdy: 13.04.2006, 15:12 »

Vzhledem k nezávaznosti ČSN, tedy jejich doporučení se vás kolegové ptám, zda někdo považuje připojení fáze vpravo za nebezpečné. Tedy skutečnost, že norma doporučuje z historických důvodů (ne jiných) fázi vlevo a já ji zapojím vpravo, jaké mohou vzniknout katastrofické scénáře?


Myslím ty, které by měly za následek trestní odpovědnost montéra nebo i projektanta. Nějak mě nenapadá důvod to doprava nepřipojovat.


Jak to vidíte vy?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Hynek Bureš
OSVČ
*
Offline Offline



projektant elektro nn, vn, slaboproudy


WWW
« Odpověď #46 kdy: 13.04.2006, 15:38 »

Jako projektant se naštěstí takovými "drobnostmi" nezabývám, abych v dokumentaci předepisoval zda má být fáze vlevo nebo vpravo. V kůži montéra bych se držel zaběhlých zvyků, zapojil fázi vlevo (není-li již v objektu všude jinde vpravo, což bych považoval za důvod se toho držet). Touto otázkou bych se zabýval pouze v pozici soudního znalce, kdyby někde došlo k průšvihu (úrazu) ...v případě, že by byla fáze vpravo, zda by to soud shledal jako pochybení a čí.... projektanta, montéra...? ...a jsem najednou zase zpátky. Naštěstí v PD uvádím kouzelnou obecnou větu o provedení dle platných předpisů, norem a návodů výrobců. Podívejte se na strojek ABB 5519 (bezšroubová),  je tam vylisované "L" na svorce u levé...? zdířky.... cože??? NÉÉÉÉ??? JE U PRAVÉ, protože kolík je dole!!! a navíc je to "L" obráceně ...ještě že nejsem montér ...zato jsem z toho jelen...


* P4120002.JPG (76.18 KB, 640x480 - prohlédnuto 295 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jednoduchá zadání mívají často komplikovaná řešení. Jednoduchá se zdají být jen proto, že komplikace si žádný zadavatel nechce připustit. Řečeno česky: vyřeš to jednoduše norma nenorma, hlavně ať je to skoro zadarmo.
Pavel Rotrekl.
*
Offline Offline



« Odpověď #47 kdy: 13.04.2006, 15:44 »

To: Miroslav Minařík
Některé spotřebiče mohou být nachystány na fázi vlevo. Je to chyba spotřebiče, ale jako důvod, i když malý, bych to viděl. Mě zase nenapadá důvod nepřipojovat fázi vlevo.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #48 kdy: 13.04.2006, 17:47 »

Vážení diskutující - zastánci umístění fáze v pravé dutince zásuvky, při orientaci kolíku nahoře, zveřejněte někdo prosím plné znění článku ČSN, kterým tento způsob připojení zdůvodňujete. Pročetl jsem celou diskusi zpět, ale nikde to není uvedeno. Děkuji za všechny, které to zajímá.


(né, že bych neměl nějaké ty normy, ale jakožto zastánci fáze vlevo se mi na to nechce plýtvat časem)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #49 kdy: 13.04.2006, 19:32 »

Také si myslím, že je to plýtvání časem, sám mám také rád fázi vlevo. Spotřebiče s polarizovaným přívodem by snad v takovém případě měly být připojeny napevno a ne vidlicí! Tedy nám je to jasné.



Pánové, ovšem pokud toto čte laik, musí být zděšen, když nezná souvislosti. 
A pro laiky:


Fáze doleva!   

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Josef Pentoda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #50 kdy: 13.04.2006, 20:05 »

Vážení diskutující - pokud náš normotvůrce bude postupovat tak jak postupuje můžeme nad tímto problémem diskutovat a diskutovat.... ..
Můj názor je držet se zažitých principů.
Když koupím zásuvky s označením vpravo L provedu tak v celém objektu instalaci. Měním jenom jednu zásuvku provedu tak, aby byla v souladu s instalací v objektu.
Zásadně nepožívám bezšroubové provedení. Tam kde je větší odběr  udělám očko. Proč to očko, protože mě to staří fachmani tak naučili.
Ohledně připojení kotlů plně souhlasím s panem
Fasulisem.
Na závěr se zeptám je lepší volit Paroubka, nebo Topolánka.
Odpověď: podle gusta!

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 2 [3] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.076 sekund, 23 dotazů.