Nebude někomu smutno po klasických žárovkách?

(1/20) > >>

Merick Kir:
Po té co proběhla médii zpráva o tom, že EU plánuje zakázat Edisonovu žárovku drnčí v redakci telefony.

Otázky typu:
Mohu si teď žárovky nakoupit do zásoby a pak tajně používat?
Jak mě někdo donutí používat kompaktní žárovky?
To musíme být elektroničtí už úplně všude?
Já tu novou žárovku nedostanu do mých svítidel.
Žárovka byla hezká kulatá, kompaktní je šerendná.

Takové poznámky a další se stále objevují. Jak takovou změnu okomentují odborníci?





Aktuální úvaha! ZDE!

raj:
Jako vždy se na to půjde rafinovaně. Zakáže se používání napřed ve firmách, kde se to dá snadněji kontrolovat. Já na žárovku nedám dopustit a velmi ochotně si budu špatnou účinnost platit, tak jako dodnes. Úsporky mi NESMÍ ani domů ani do firmy. Světelnou pohodu žárovky zatím nic nenahradí a může to každý dokazovat měřením jak chce. Teplo z krbu nebo kamen je také jiné než z ústředního topení. Vzpomeňte si na nástup tranzistorovýc h zesilovačů, kdy hudebníci tvrdili, že je zvuk zkreslený a u elektronek ne, aniž by to měření dokazovalo. Teprve později se prokázal a naměřil  vliv zcela nových, tzv. dynamických zkreslení .  Je to totiž o celkovém vjemu. Navíc u nás žárovky používáme jako umělé zátěže, tak nevím ... Dofám že ruská Svetlana či Sovtek  nezklamou ...

Hynek Bureš:
Úředníci, kteří toto opatření prosadí, budou jistě první, kteří se řádně předzásobí žárovkami nebo si zajistí jejich tajný přísun zvenčí. Nezůstaňme pozadu. Kdo zaváhá, bude draze nakupovat na černém trhu.

Otakar Dosbaba:
Že by na mne zvonila u domu kontrolní antižárovková komise, toho se rozhodně nebojím. Děsí mne však, že zkrátka běžné žárovky za čas na trhu nebudou. A když budou, tak je budeme velmi předražené kupovat u specializovaný ch firem, možná jen přes e-shop. Na chodbách RD, na hajzlu, ve špajzu, předsíních atd. budeme zhusta chodit, sedět a šmátrat v pološeru světla z vedlejší místnosti, abychom byly ušetřeni častého nákupu kompaktních ksindlů mizerné životnosti a zato dlouhého startu. Vsadím se, že plné světlo na WC bude obvykle až ve chvíli, kdy si budu utírat ......
Málokoho asi také napadne, že jsou místa, kde je klasická žárovka nenahraditelná . Vzpoměli si též dotyční poslanci, že existuje mnoho reprezentativn ích památkových interiérů s četnými lustry? Kam asi tak nacpat tu hromadu předřadníků? Co mnohé hlediště divadel? Má někdo z nich potuchy, jak studeně působí stmívané zářivkové světlo? Že na rozdíl od žárovky při nižších intenzitách nečervená, aby tak nižší světelná hladina byla kompenzována hřejivostí, připomínající světlo plamene?

Určitě se najde mnoho dalších příkladů, toto jsou ty, co mě napadají v první chvíli. Je jasné, že elektřiny nazbyt není a spořit je třeba všude. Že je naopak značná část prostor, kde si naopak již nelze z ekonomického hlediska představit osvětlení žárovkové, je naprosto jasné. A také nakonec doufám, že předkladatelé návrhu eliminace výroby klasického světelného zdroje nejsou totální hňupové, kteří by toto nevěděli a tak snad situace nebude tak horká. Doufejme, i když dnes se od eurobyrokracie dá očekávat leccos.

Jagiello:
Možná nahradíme klasické žárovky holegenovými.
A ještě k osvětlování. V posledních létech předpisy (normy i vyhlášky) stále navýšují požadované hodnoty a to nejen na pracovištích ale také na vnitřních komunikacích, šatnách, hygienických prostorách. Z původních 75 na 100, 150 i 200 lx. Přitom se jedná o prostory s občasným nebo krátkodobým použitím. Pro ně je charakteristic ké velmi časté spínání. Požadavek na vyšší hladinu osvětlenosti a použití zářivkových svítidel jde proti požadavku na časté spínání. Výrobci zářivkových zdrojů nedoporučuji jejich časté spínání a negarantuji životnost zdrojů při častém spínání a to ani v případě použití elektronických předřadníků. Takže osvětlit hospodárně schodiště na 150 lx v bytovém domě je problém.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana