Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Máte někdo připojen chránič před PC nebo ledničkou?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Máte někdo připojen chránič před PC nebo ledničkou?  (Přečteno 34048 krát)
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #18 kdy: 27.11.2008, 09:26 »

Ona ta poznámka v ČSN 33 2000 - 4 - 41 (Ed. 2) je taková trochu problematická. U zásuvek 230V obvykle není tak zcela jisté, co z nich bude kdy připojováno. Např. u lednice zabudované do kuchyňské linky je to asi jasné, tam těžko bude někdy připojené něco jiného. Ale třeba zásuvka pro PC v RD, to už není tak jasné ... Může se změnit dispozice místnosti, PC se může přestěhovat do jiného pokoje, nebo se pořídí druhé, třetí PC ... a rázem může být problém. Navíc u laiků není tak úplně jisté, že budou zásuvku vyhrazenou pro PC používat jen pro PC (i když je třeba barevně odlišená).
Osobně tuto vyjímku pro PC u RD vůbec nepoužívám. Jednak PC v domácnostech obvykle neuchovávají žádná zvlášť důležitá data a dále, podle mého soudu, pokud chce někdo mít "jistotu",  měl by používat UPS.
Smysluplné využití vyjimky pro PC bych viděl spíše v nějakých admistrativníc h budovách apod.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #19 kdy: 27.11.2008, 09:50 »

Osobně tuto vyjímku pro PC u RD vůbec nepoužívám. Jednak PC v domácnostech obvykle neuchovávají žádná zvlášť důležitá data a dále, podle mého soudu, pokud chce někdo mít "jistotu",  měl by používat UPS.
Smysluplné využití vyjimky pro PC bych viděl spíše v nějakých admistrativníc h budovách apod.

Naprosto přesné a správné (podle mého soudu).  Palec vzhůru

Jestliže nejsou v novostavbě všechny zásuvky 230V přes RCD a v projektu nebyly uvedeny žádné konkrétní vyjímky, píši to jako závadu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Michal Kolesa
Chráněnec Clusteru
*
Offline Offline


Michal Kolesa


WWW
« Odpověď #20 kdy: 27.11.2008, 10:12 »

Jednak PC v domácnostech obvykle neuchovávají žádná zvlášť důležitá data a dále

Já mám v PC videa jak ženy plavou ! A ty jsou pro mě smrtelně důležité !

viz ukázka: http://cz.youtube.com/watch?v=hFB5IRl58F0&feature=related
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #21 kdy: 27.11.2008, 10:23 »

Já mám v PC videa jak ženy plavou ! A ty jsou pro mě smrtelně důležité !

viz ukázka: http://cz.youtube.com/watch?v=hFB5IRl58F0&feature=related

To chápu, to je vyložený unikát !  Smích
Pane Koleso - neměl jste v úmyslu sbírat vědomosti a informace ohledně řemesla ?  Fackovaci   Mrknutí
Nebo nás zde hodláte opustit a vaše pozornost se úpírá k potápění ?  angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Michal Kolesa
Chráněnec Clusteru
*
Offline Offline


Michal Kolesa


WWW
« Odpověď #22 kdy: 27.11.2008, 10:27 »

Každý považuje za nejduležitější něco jiného. Pro vás jsou to revizní zprávy a normy
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #23 kdy: 27.11.2008, 10:35 »

Každý považuje za nejduležitější něco jiného. Pro vás jsou to revizní zprávy a normy

To rozhodně ne !  nenene  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
raj
« Odpověď #24 kdy: 27.11.2008, 10:57 »

S chronickym nasazovanim proudovych chranicu je to jako s antibiotiky. Pomalu aby se dnes clovek bal neco strcit do zasuvky s obavou ze bude po tme. Nasazujeme jen tam kde to normy prikazuji a jsme v pohode zivi.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #25 kdy: 27.11.2008, 11:18 »

Co se týká připojení nebo nepřipojení lednice přes chránič, toto rozhodnutí bych ponechal plně na majiteli (provozovateli).
V zásadě jsou tyto možnosti :
1) Nepřipojovat lednici přes chránič vůbec. Je zde určité riziko poruchy lednice, která může skončit požárem, zejména u zabudovaných lednic. Není to až tak vyjímečné. Osobně jsem viděl jednu domácnost po takovémto požáru a nebylo to vůbec hezké ...
2) Připojit lednici na samostatný chránič, popř. "jističochránič". Samozřejmě jsou zde vyšší náklady, ovšem jde o nejbezpečnější a nejspolehlivěj ší řešení.
3) Připojit lednici na chránič, společný pro více okruhů - třeba pro všechny kuchyňské spotřebiče. Praxe prokázala, že jde o relativně spolehlivé řešení.

V každém případě není od věci, mít od majitele k tomuto jasné stanovisko, aby se snad někdy necítil poškozený. Osobně obvykle o tomto píši nějakou poznámku do revizní zprávy, něco ve smyslu, že majitel byl poučen a seznámen ...  
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #26 kdy: 27.11.2008, 11:28 »

S chronickym nasazovanim proudovych chranicu je to jako s antibiotiky. Pomalu aby se dnes clovek bal neco strcit do zasuvky s obavou ze bude po tme. Nasazujeme jen tam kde to normy prikazuji a jsme v pohode zivi.

Už jsem o tomto psal dříve, rozdělil jsem elektrotechnic kou veřejnost na "ochranáře" a "ledničkáře"... Úsměv
"Ochranáři" cpou chrániče úplně všude, i tam, kde by podle norem být nemusely.
Oproti tomu "ledničkáři",  kteří mají noční můry v podobě vyteklé lednice, považují chrániče za "nutné zlo",  používají je jen tam, kde je to vyloženě předepsáno.

Osobně se hrdě hlásím k "ochranářům" ... Úsměv

Ale zcela vážně, vývoj v elektrotechnic e směřuje k vyšší bezpečnosti a tedy k vyššímu používání chráničů. Konečně o tom je i nová edice ČSN 33 2000-4-41.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 27.11.2008, 13:17 »

Ale zcela vážně, vývoj v elektrotechnic e směřuje k vyšší bezpečnosti a tedy k vyššímu používání chráničů. Konečně o tom je i nová edice ČSN 33 2000-4-41.

Já bych viděl radši vývoj směrem k tomu že než něco vypne tak to chvíli signalizuje zhoršené podmínky a úroveň bezpečnosti si mohu zvolit. Pak bych na chrániči pro lednici nastavil 300mA a na chrániči pro PC zvukovou a optickou signalizaci zhoršeného stavu a nechal bych ho vypnout až při zkratu jako při klasickém jištění. Naopak v dětském pokoji by bylo nastaveno 10mA a ani kousek víc.

Nevím jestli jsem ledničkář nebo ochranář, chrániče mám rád a doporučuji je kde mohu ale nesmí způsobovat zbytečné problémy jako např centrální chránič 30mA kde jsem rovnou potmě. Mnohdy je u předpisů vidět spíš vliv určitých skupin než snaha o bezpečnost.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #28 kdy: 27.11.2008, 13:22 »

Já bych viděl radši vývoj směrem k tomu že než něco vypne tak to chvíli signalizuje zhoršené podmínky a úroveň bezpečnosti si mohu zvolit. Pak bych na chrániči pro lednici nastavil 300mA a na chrániči pro PC zvukovou a optickou signalizaci zhoršeného stavu a nechal bych ho vypnout až při zkratu jako při klasickém jištění. Naopak v dětském pokoji by bylo nastaveno 10mA a ani kousek víc.

Tak to je pro vás izolovaná soustava s hlídačem izolačního stavu naprosto ideální !  funny  Mrknutí

Jenom do bytu trochu nepraktické a drahé... Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.052 sekund, 22 dotazů.