Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Můžete mi pomoci přesně definovat vyhr. a nevyhr. el zařízení?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Můžete mi pomoci přesně definovat vyhr. a nevyhr. el zařízení?  (Přečteno 16356 krát)
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 17.12.2005, 16:07 »

Musí být ke každému zařízení deklarováno ES prohlášení o shodě a výchozí revize el. zařízení, bez toho nelze uvádět do provozu. Za toto odpovídá montážní firma, která celek kompletuje a předává.

Skupina 105 - to je živnost na výrobu, opravy, instalaci, oživování el. strojů atd. - údržba  
Skupina 205 - Vyhrazená zařízení - montáž, opravy, zkoušky a revize občanské průmyslové a zemědělské výroby atd. ,  patří sem provádění elektrointalac í, montážní dozor a ověřovací zkoušky navržených soustav, sítí, obvodů a instalací.Údrž ba veřejného osvětlení.  
Patří do toho i zdvihací zařízení - jeřáby.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Josef Křemen
*
Offline Offline


Revizní technik E2/A, Praha 6.


« Odpověď #19 kdy: 17.12.2005, 19:54 »

Někde tady padlo, že vyhraněné je to pouze zařízení nn. Ale copak za určitých podmínek nemůže zařízení napájené malým napětím ohrozit zdraví?? Samozřejmě hračka na 3V se může používat i ve vaně a nic se nestane.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #20 kdy: 17.12.2005, 21:23 »

Tak mě napadl s tou hračkou extrém:

Budu opilý, vykoupu se a na levé hrudí, ještě vlhké, si budu chtít oholit chlupy a spletu si holící strojek s paralyzérem,  neublížím si ?

Rozhodně to je ve své podstatě zařízení na přeměnu elektrické energie, tak jako transformátor mn(9V)/vn(vvn),  byť není připojeno na síť. A teď mudrujme !



Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #21 kdy: 17.12.2005, 22:06 »

Tak koukám, co se urodilo za příspěvky od 15.12.05 Přes to, že se snažím odpovědět p.Matějkovi, tak sám 100% odpověď neznám a doufám, že se k ní společně dobereme, protože mne samotného tato otázka zajímá. Skusím reagovat na některé příspěvky, které jsou k věci. Pokud se chceme dobrat správné odpovědi, předpokládá to, že diskutující mají k dispozici výše citované zákony a vyhlášky a tudíž jejich text nemá cenu dále probírat (třeba výšku napětí...) a rozporovat, s tím nic neuděláme, to je tam opravdu jednoznačně dáno.
TO: Alin > No to by mne právě taky moc zajímalo. Když si příslušné pasáže v zákoně atd... přečtete jak to chápete?
Ono vlastně jde i o každý stroj i jednoduchý.
Já si myslím, že výchozí revize "strojních zařízení" žádný předpis pořádně neřeší, tedy nenařizuje. On pojem "strojní zařízení" je strašně široký a v praxi zhrnuje vše od brusky, přes linku, jeřáb a končí to u zdvihací plošiny pro invalidy, nebo manipulační zdvihadla ve skladech.
V příslušné předmětové normě pro každý druh "stroje" je i kapitola zkoušení a tam jsou předepsané zkoušky a měření, ale o "výchozí revizi" nic.
V jedné diskusi (http://www.elektrika.cz/diskuse/elektrotechnici/revize/08254473493) se p.Beláň ptal jak na periodické revize u strojů. Podívejte se na ní. Podle mne to šlo do ztracena.
V některé diskusi, ale nemohu jí teď najít, myslím p.Beláň konstatuje, že pokud nebude v nějaké normě jasně stanoveno jak stroje revidovat, bude v tom zmatek. Myslím si totéž.
TO: Hejčí > Jeřáby určitě do živnosti 205 nepatří!

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #22 kdy: 17.12.2005, 22:10 »

TO: Hejčí > Proč si myslíte, že ke každému strojnímu zařízení musí být také výchozí revize?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 17.12.2005, 22:46 »

To Milan Karvánek:
On text o výchozí revizi (tehdy ještě pracovního stroje) byl naposled tuším v 1630 a z následujících norem byl vypuštěn. Výchozí revize na stroje se dělaly vesele až do vstupu do EU. Pak se objevil názor že se dělat nemají a bylo to odůvodněno citací norem a předpisů které platily již několik let před vstupem do EU.

Já si to zatím vysvětluji tak že pokud je strojní zařízení dodáno jako smontované a před uvedením do provozu se jen připojí na napětí např. vidlicí tak stačí ES prohlášení o shodě, pokud ovšem je zařízení montováno na místě a výrobce tím pádem prokazatelně nemohl provést požadované zkoušky (prakticky to zařízení má charakter el.instalace) tak doporučuji revizi provést.
Ovšem praxe mě stále přesvědčuje že výchozí revize třeba jen na stolní brusku má význam. Už několikrát jsem se v letošním roce potkal se stroji nebo výrobky jak kdo chce :-) na které bylo vystaveno prohlášení o shodě a fáze byla v z/ž vodiči nebo také celé zařízení nemělo neživé části spojené s přívodním ochranným vodičem (prostě zapoměli zapojit PE). Docela by mě zajímalo jak by při případném úrazu na celou věc koukal soud a nechtěl bych v tom případě být ani provozovatelem, ani dovozcem a ani českým výrobcem (výrobce z číny by byl asi v pohodě).
Jen tak mimochodem, zkusil jste se někdo někdy zeptat dodavatele který vystavil ES prohlášení o shodě co to vlastně znamená? Zkuste to, je to velice zajímavé a poučné :-).

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #24 kdy: 17.12.2005, 22:56 »

TO: Alin > Přečteno, odsouhlaseno, podepsáno. Mám zcela shodný názor a stejně aplikuji. Nicméně jsou ty výchozí revize "trochu ve vzduchu" a to je chyba, neb " jsem se již mnohokráte přesvědčil, že mají cenu i u jednoduchého stroje neb...."

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jaroslav Matějka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #25 kdy: 17.12.2005, 23:11 »

Děkuji mnohokrát za vaše příspěvky, ale teď bych rád mou otázku nasměroval trochu jiným směrem. Mohu na tento ŽL tj. "Výroba a opravy elektrických strojů a přístrojů" montovat třeba EZS, EIB, co vlastně mohu na tento ŽL dělat? Ještě jednou děkuji za Vaše názory.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 17.12.2005, 23:13 »

To Milan Karvánek:
No a na to by mohla navázat ještě další otázka: když se výchozí revize tzv.strojního zařízení neprovádějí tak jaká je právní hodnota vydané výchozí revize na strojní zařízení. Ona totiž dle vyjádření některých odborníků vlastně neexistuje. Zkoušel jsem se poptávat už na mnoha místech ale vždy jsem dostal nicneříkající odpověď a dokonce jsem se ani nedozvěděl kdo by na tuto otázku měl dát právně závaznou odpověď.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 17.12.2005, 23:18 »

To Jaroslav Matějka:
V tomto jsem sice skoro laik ale na ŽL "Výroba a opravy elektrických strojů a přístrojů" si myslím že určitě nemůžete montovat třeba EZS. To totiž není stroj. Pokud se mýlím rád se nechám poučit, vědomosti jsou vždy zapotřebí :-).

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #28 kdy: 17.12.2005, 23:50 »

No p.Matějko já to vidím pořád stejně jako v mém příspevku z 14.12.05 22:28, poslední odstavec a dále > živnost 105 je primárně určena pro výrobce strojů a přístrojů. A protože pro výrobce strojů platí v plném rozsahu zá.22/79 - prohlášení o shodě, jemuž předchází příslušný shvalovací proces. A asi se na to ani nemusí dělat výchozí revize, viz naše rozbory s p.Alinem výše, nejsou stroje a přístroje vyhražená zařízení ve smyslu vyh.20/79.
takže pokud budete vyrábět nějakou řídicí součást EIB jste výrobce a jedete dle zák. 22/79 a neděláte revize. Pokud tyto výrobky někdo montuje potřebuje živnost na montáže 205. Pokud někdo chce dělat EZS musí mít dokonce ne ŽL, ale koncesní listinu "poskytování technických služeb k ochraně osob a majetku".
V čem je problém? Už máte tu 8 a oprávnění od ITI? to už jsme probírali před měsícem, nebo dvouma.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 18.12.2005, 19:37 »

Jmenuji se Hejčl čtěte pozorněji prosím. Jeřáby patří mezi vyhrazená zařízení, proto to bylo napsáno zvlášť. Samozřejmě do 205 nepatří.

To: p. Matějka
Skupina 205 obsahuje ještě : Montáž, údržba a servis telekomunikačn ích zařízeni - a zde je uvedeno mimo jiné i EZS.
Na toto musí být ŽL + proškolení + osvědčení o registraci  a možná ještě víc.

 Ale pánové navštivte stránky ITI a hledejte a hledejte dozvíte se mnohé zajímavé věci. www.iti.cz ,  sekce dokumenty - Elektrická zařízení.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Jaroslav Hasala
« Odpověď #30 kdy: 18.12.2005, 23:02 »

To Doležal:
Pokud budu hnát příklady do extrémů, i zařízení napájené z baterií může být nebezpečné. Příkladem může být zmíněný paralizér, což je opravdu extrém, ale také třeba hubiče hmyzu.
Navíc zařízení napájené z baterií může být nebezpečné i z hlediska nebezpečí požáru, tím spíše, že většinou nebývá jištěné proti zkratu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lumír Pelikán
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #31 kdy: 01.01.2006, 19:01 »

Na Slovensku existuje:
718
V Y H L Á Š K A
Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky
z 20. novembra 2002
na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci
a bezpečnosti technických zariadení.

ČASŤ ROZDELENIE TECHNICKÝCH ZARIADENÍ ELEKTRICKÝCH
A. Technické zariadenia elektrické skupiny A sú
a) technické zariadenia na výrobu elektrickej energie s menovitým výkonom 3 MW a viac,
b) technické zariadenia na premenu elektrickej energie s príkonom nad 250 kVA vrátane,
c) prenosové a distribučné siete elektrizačnej sústavy,
d) technické zariadenia v priestoroch s nebezpečenstvo m výbuchu,
e) technické zariadenia elektrické v prostredí s trvalým vplyvom korozívnych látok alebo znečisťujúcich látok,
f) technické zariadenia elektrické v priestoroch z hľadiska úrazu elektrickým prúdom osobitne nebezpečných,2)
g) elektrické rozvody v miestnostiach na lekárske účely v zdravotníckych zariadeniach,
h) technické zariadenia elektrické v objektoch určených na zhromažďovanie viac ako 250 osôb,
i) technické zariadenia slúžiace na ochranu pred účinkami atmosférickej a statickej elektriny, ak sú súčasťou
zariadení uvedených v písmenách a) až h).
B. Technické zariadenia elektrické skupiny B sú technické zariadenia elektrické s prúdom a napätím prevyšujúcim
bezpečné hodnoty, ktoré nie sú uvedené v bode A tejto časti.
C. Technické zariadenia elektrické skupiny C sú technické zariadenia elektrické nezahrnuté do bodov A a B tejto
časti.
D. Pojmom „technické zariadenie elektrické“ sa rozumie elektrická inštalácia, ktorá zahŕňa všetky inštalované
technické zariadenia elektrické vrátane elektrických rozvodov.

(3) Technické zariadenia skupiny A a skupiny B sa
považujú za vyhradené technické zariadenia.

Možná vám to pomuže, nebo aspoň pro orientaci. Plné znení je na www.zbierka.sk.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #32 kdy: 01.01.2006, 21:14 »

To Hasala:

Byla to inspirace p.Pavézkou, z 15.12.05, 19:26.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jaroslav Kořínek
RT - E1 / A+B
*
Offline Offline




« Odpověď #33 kdy: 02.01.2006, 12:12 »

Zkuste si dohledat vyhlášku č.74Sb. / 2002 § 2
snad tam najdete svoji touženou odpověď.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stanislav Pavézka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #34 kdy: 02.01.2006, 22:58 »

To Doležal:

Nejenom,že některým z nás už nestačí ,snít svůj sen o pravidelných revizích bytů,RD,chat ,stodol,šop atd.,jejich zbožným přáním je již také revidovat i dětská autička  a ostatní hračky.Jen se děsím toho dne,kdy se toho chytne nějaký horlivec a toto se stane  skutečností .Rozhodně bych to nebral na lehkou váhu.

Děti budou nuceni při hraní nosit gumové rukavice,galoše a stát  na izolační podložce, lodičky na bateriový pohon se přestanou vyrábět.

Paralizery a hubiče hmyzu nepoužívat,škodí to zřejmě zdraví.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.038 sekund, 22 dotazů.