Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Můžete mi pomoci přesně definovat vyhr. a nevyhr. el zařízení?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Můžete mi pomoci přesně definovat vyhr. a nevyhr. el zařízení?  (Přečteno 16357 krát)
Jaroslav Matějka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« kdy: 14.12.2005, 08:29 »

Můžete mi prosím pomoci přesně definovat VYHRAZENÉ a NEVYHRAZENÉ elektrické zařízení? Děkuji

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Hubáček
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 14.12.2005, 14:38 »

Doposud platná vyhláška ČÚBP č.20/1979 Sb. (ve znění vyhl. č.553/1990 Sb.,  Nařízení vlády č.352/2000 Sb. vyhl. č.159/2002 Sb.) definuje vyhrazená elektrická zařízen jako zařízení pro výrobu, přeměnu, rozvod a odběr el. energie. Tudíž z tohoto pohledu vše, co je připojeno k síti.
Novelizovaný zákon č. 174/1968 Sb. ukládá v § 7b odst.1) písm.a) ministerstvu práce a sociálních věcí stanovit vyhláškou, která technická zařízení se považují za vyhrazená. Do dnešního dne jsem takovou vyhlášku (kromě vyhl. 20/1979 Sb.) neviděl. Tudíž u elektrických zařízení existují pouze vyhrazená el. zařízení. Nevyhrazená neexistují. Alespoň o nich zatím nevím.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

« Odpověď #2 kdy: 14.12.2005, 15:13 »

Existuje zákon o drahách č. 264/94Sb. Ten zavedl pojem "určená technická zařízení". Mezi ně patří i elektrická zařízení, sloužící pro provoz dráhy nebo drážní dopravy. Podléhají dozoru Drážního úřadu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Matějka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 14.12.2005, 17:02 »

Takže potom co lze dělat s živn. listem Výroba, instalace a opravy elektrických strojů a přístrojů- výroba opravy, instalace, oživování a zkoušení nevyhrazených elektrických strojů, přístrojů. Jestliže teda nevyhrazené el. zařízení neexistuje?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 14.12.2005, 19:01 »

Někde jsem četl, že mezi vyhrazená el. zařízení patří ta která podléhají pravidelným zkouškám a revizím předepsané výrobcem v technické dokumentaci. Vyhrazená zařízení mohou opravovat nebo provádět revize a předepsané zkoušky pouze osoby vyškolené s patřičným vzděláním a oprávněním tyto práce provádět. Schvalovačky na tato zařízení vydává ITI.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #5 kdy: 14.12.2005, 21:14 »

Nemám prostudované nejnovější znění živ.zákona, ale opravdu tam taková živnost existuje? Nebo je to jen lidová tvořivost nějakého úředníka? Nemyslí se tím spíš zařízení na malé napětí? Např. nařízení vlády č.17/03 k zák.22/97 definuje "el.zařízení nn" od 50V výše. No to asi nebude mít souvislost.
Nedalo mi to a pročítám přílohu živ. zákona. Vámi uvedená živnost neexistuje! Je to lidová tvořivost.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jaroslav Matějka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 14.12.2005, 21:28 »

Pane Karvánek v tom případě nevím kde jste našel, že tato živnost neexistuje. Tato živnost patří do řemeslných. Každopádně zde je ukázka http://business.center.cz/business/pravo/zivnost/remeslne_zivnosti_obsah.aspx#s105
ale já jsem stále nepochopil zařízení vyhraz. a nevyhraz. a co vlastně na tuto živnost mohu provozovat.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #7 kdy: 14.12.2005, 22:28 »

Pane Matějko, teď jste mně dostal.
Otevřel jsem si Vámi uvedený odkaz a teprve koukám, že  
Vy jste neuvedl znění živnosti dle zákona, ale nějakou poddefinici. Já mám ŽZ jen elektronicky, ale od poskytovatele, který garantuje aktuálnost (snad mu mohu věřit). V ŽZ je podle mne uvedena jen ta modrá věta. To ostatní je nějaký komentář a nevím jak moc je závazný?
Ale jak to znova pročítám asi myslím, že vím jak to mysleli.
Primárně se jedná o živnost: "Výroba, instalace a opravy elektrických strojů a přístrojů" a v tom vysvětlení máte o jaké stroje a přístroje se vlastně jedná. Jsou to v podstatě výrobky, na které se vztahuje zák.22/97 a nařízení vlády č.17/03 . Na ty se nedělají výchozí revize, ale výrobce provádí potřebné zkoušky ...atd. to už jsme tu někde probírali v jiné diskusi.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jaroslav Matějka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 14.12.2005, 23:08 »

Tak to by mě hodně zajímalo o jakou diskusi šlo, kdyby to šlo tak bych jí rád dohledal. Ale s tím zněním živn. zákonu mi věřte byl jsem na ŽÚ a skutečně tento ŽL vám vydají tento ŽL existuje přesně v tomto znění: Výroba, instalace a opravy elektrických strojů a přístrojů. Já bych si ho klidně udělal jen kdybych věděl, že na mě bude stačit potřeboval bych upravovat např. svítidla na nouzové, zapojovat systémi EIB apod.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #9 kdy: 15.12.2005, 10:28 »

Jedna podotázka:
Patří spotřebiče na malé napětí, např. napájené z baterií, mezi vyhrazené el. zařízené?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 15.12.2005, 13:58 »

Navštivte stránky www.iti.cz.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Jaroslav Matějka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 15.12.2005, 14:20 »

Tam jsem ale nezjistil to co potřebuji. To není řešení.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stanislav Pavézka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 15.12.2005, 19:26 »


To Hasala:Ohrožuje zařízení napájené z baterií zdraví,bezpečnost osob a majetek?

Neohrožuje.Nev yhrazené.Zákon č.124/2000.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 15.12.2005, 21:01 »

Sbírka zákonů č.469/2000, částka 133
 strana 7249
 skupina 205 - Montáž,opravy,revize a zkoušky vyhrazených el. zařízení
strana 7242
 skupina 105 Výroba, instalace a opravy el. strojů a přístrojů

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Jaroslav Matějka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 15.12.2005, 21:45 »

Můžete mi tedy prosím polopatě tedy vysvětlit co lze dělat na tento ŽL také jsem četl jeho znění ale můžete mi to přeložit do českého jazyka?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #15 kdy: 15.12.2005, 21:48 »

TO: Matějka > Tak jak píše p. Hejčí skupina 105.... To co uvádíte za pomlčkou v reakci z 14,12, 17:02 je podle mne již komentář. Já pokládám za primární otázku kdo onen komentář za pomlčkou stvořil a jestli to má nějakou právní váhu. (daleko podrobněji to je ještě rozvedeno na tom Vámi uvedeném www odkaze. Nejlépe se zeptat autora textu za pomlčkou, jak k výrazu "nevyhrazená el. zařízení" došel.
Ta živnost 105 je primárně určena pro výrobce a zase v podstatě viz onen komentář.Oni v tom komentáři mají v podstatě pravdu, akorát mi tam nehraje to "nevyhrazená el. zařízení",  jak na to přišli?
zpět k živnosti 105 pro výrobce strojů platí v plném rozsahu zá.22/79 - prohlášení o shodě, jemuž předchází příslušný shvalovací proces. Podrobně to tam je vše popsáno. Ta živnost není pro elektromotážní ky!
No a jak píše p.Hubáček vyhl.20/79 definuje v vyhrazená zař. přesně jak píše. Je fakt, že ve 3.par. se definuje že oranizace smějí provádět a/montáž,opravy,údržbu b/vyrábět rozvaděče pouze na základě OPRÁŇĚNÍ (dnes vydává ITI) Prostě stroje a přístroje tam nikde zníněné nejsou, tudíž bych se domníval, že nejsou vyhrazenými zařízeními.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 15.12.2005, 22:44 »

TO Milan Karvánek:

Chtěl bych se zeptat jestli lze za elektrické zařízení dle zák.22/97 a nařízení vlády č.17/03 (tzn. není potřeba výchozí revize) považovat třeba celou automatickou linku která je sestavena ze zařízení několika dodavatelů, z nichž některá jsou obsluhována lidmi a některá jsou částečně automatizována . Jako příklad mě napadá třeba kompletní technologie na zpracování krmných směsí v zemědělství. Opravdu na takové zařízení není potřeba dělat výchozí revizi a stačí že dodavatel vystaví ES prohlášení o shodě? Vždyť to zařízení je sestavováno přímo na místě z částí a ze subdodávek ostatních firem a žádný výrobce nemá možnost provést zkoušky dle ČSN EN 60204-1 už z toho důvodu že zařízení přijde na místo po částech a dokonce se částečně na místě i vyrábí. Montáž výrobce většinou neprovádí.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Šlosárek
státní zaměstnanec,energetik,revizní technik
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 16.12.2005, 23:53 »

Ve smyslu zák.č.174/1968 -

"Vyhrazenými technickými zařízenímijsou zařízení se zvýčenou mírou ohrožení zdraví a bezpečnosti osob a majetku,která podléhají dozoru podle tohoto zákona.Jsou to tech.zařízení
tlaková,zdvihací,elektrická,plynová a v jaderné energetice"

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když venku prší, dají se dělat jen dvě věci a já karty nehraji...
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.044 sekund, 21 dotazů.