Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Jak snížit rychlost čerpadla na úroveň srdečního rytmu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak snížit rychlost čerpadla na úroveň srdečního rytmu?  (Přečteno 6269 krát)
Jan Kopera
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 19.04.2009, 11:00 »

Potřeboval bych vytvořit obvod, který mi bude na čerpadle simulovat srdce.

Mám akvarijní čerpadlo, které má napájení 230V,
regulátor už k němu mám,
jenom potřebuju dořešit to pulzování.
Napadlo mě jestli by nepomohlo změnit frekvenci napětí z 50Hz na nějakých 1.2Hz,
což je zhruba 70 uderů za minutu.
Mohl by mi s tímto někdo poradit jak by se dalo toto realizovat?



#105#
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 19.04.2009, 11:35 »

Ano, dá se udělat časovač, který by elektronický obvod, který by to uměl. Ale předpokládám, že vinutí čerpadla má nějakou impedanci, která je přímo úměrná indukčnosti vinutí a frekvenci napájecí sítě. Když tu frekvenci asi 40x snížíte, výrazně se zvětší proud vinutím a máte šanci, že se rychle přehřeje....
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Kopera
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 19.04.2009, 21:40 »

No mě spíše napadlo dát před to čerpadlo něco jako přerušovač,Jako je třeba v autě na blinkry ale na 230V.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #3 kdy: 19.04.2009, 22:07 »

Nebylo by lepší, aby čerpadýlko neustále jelo a stříkání krve simulovat otevíráním nějakého elektroventilu? Třeba vstupním ventilem z automatické pračky, ovládaný časovým relé. Šlo by navíc udělat i nějaký přiškrcený bypass, přes který by kapalina mezi dvě výstřiky volně vytékala.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jan Kopera
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 20.04.2009, 09:07 »

Ten ventil je super nápad.Včera večer mě napadlo udělta časovač,něco s obvodem 555(jednoduchý metronom) který mi bude spínat relé,a bud na výstup toho relátka dát ten elektroventil nebo přímo to čerpadýlko.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek 2752
« Odpověď #5 kdy: 20.04.2009, 19:47 »

Pokud budete zapínat v určitých intervalech čerpadlo, bude náběh tlaku pomalejší. Pokud budete čerpadlem vytvořený tlak spínat elektroventile m, náběh tlaku (na výstupu) bude prudký. Jde o to co je pro vás vhodnější.
Snížit kmitočet na 1,2 Hz je "mimo mísu".
Ať se daří.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #6 kdy: 20.04.2009, 21:08 »

Ale to potrubíčko od ventilu se dá taky přiškrtit jako ten bypass. Mohu pak nastavit dvě věci. Stálý výtoku i sílu "přístřiku"
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Marek Zeman
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 20.04.2009, 22:17 »

Pulzy by se daly precizně vytvořit škrcením měkké hadičky páčkou ovládanou vačkou. Je to mechanicky náročnější a životnost hadičky by byla omezená, ale tvarem vačky by se dal ovlivnit průběh pulzu a rychlostí jejího otáčení frekvence. Není to ale příliš "elektrické" řešení. Jednodušeji by se vačka dala nahradit elektromagnete m připojeným na zdroj pulzů - např. s 555, jak navrhuje autor dotazu.  Pokud by čerpadlu vadilo uzavírání průtoku, dalo by se to řešit expanzní nádobou nebo prostě pružnou částí potrubí (pružnou nádobkou). Hadičku bych použil z infuzního setu (nebo podobnou). Elektroventil by musel být velmi malý, takový nebude běžně dostupný a jeho periodická činnost by nebyla příliš tichá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.016 sekund, 21 dotazů.