Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ... => Téma založeno: Lukáš Zunt 06.10.2008, 20:46



Název: Jak připojit agregátu k síti rodinného domu?
Přispěvatel: Lukáš Zunt 06.10.2008, 20:46
Včera jsem opravoval agregát dřív ho měla armáda ve vybavení je tam osmivalec z Tatry  a výkon má 15kw a zemnit se musí kolíkem,
vše se mi podařilo i seřídit 3f napětí na 400V a jednu f na 226V.

A ted k problému často u nás vypadává napětí tak bych chtěl ten agregát napojit na rozvod domu určitě by se musel vypnout hlavní jistič a pak teprve asi připojit k síti domu ale agregát už je starší a nejni na 100% spolehlivý tak bych chtěl vědít jestly existuje nějaká ochrana na napětí kdyby regulátor vysadil a začal dávat do sítě např.500V to by mi odešly počítače a citlivá elektronika.


Čím nebo jakým přístrojem tomu zabranit je něco na přepětí?

Aby to vyhodilo obvod, když by odešel regulátor napětí určitě by se musel dát za vývod agregátu před připojením do domu.
Připojil bych to za hlavní jistič za hodiny jaký použít vodič a kolík(Amp) a tu ochranu doporučte *************** Děkuji za odpovědi


Název: Re: Jak připojit agregátu k síti rodinného domu?
Přispěvatel: František Leopold 06.10.2008, 21:18
Za prvé byste si musel opatřit řídící jednotku (rozvaděč),  kde by bylo přepínání síť/generátor. Současně v tom by musela být řídící elektronika, nebo něco podobného (přepěťové, podpěťové rele, hlídače chodu fází...) Vámi zmiňovaný agregát by se musel dosti složitě upravit. Vzhledem k tomu, že originální dieselagragáty se dodávají i s řídícím rozvaděčem R-ATS, byl by u tohoto asi trochu problém..nemlu vím samozřejmě o tom, že pčipojení DA na síť podléhá i příslušným normám a nařízením, takže bych opravdu nedoporučoval pouštět se do toho "podomácku".


Název: Re: Jak připojit agregátu k síti rodinného domu?
Přispěvatel: Martin Kurka 07.10.2008, 09:28
Vážený pane Zunte,
pro Vaši informaci co vše se musí hlídat a o jak rozsáhlý problém jde se podívejte zde
na asi cenově nejrozumnější řídící jednotku záskokových zdrojů. Dodává to Lovato, dodávají i hotové skříňky s tímto řízením - RGK RG... v minimální konfiguraci (což je mnohdy dostačující, ale velká škoda pro nevyužítí tak dobrého přístroje)
Podle mého názoru dnes nemá díky těmhle specializovaný m přístrojům cenu nic sestavovat z podpěťových frekvenčních, nadproudových a jiných relé. Tohle umí hlídat prakticky vše co potřebujete - ba i více (dobíjení startovací baterie, dálková správa,  testovací režim).
Ale je to tak chytré, že se vyplatí návod přečíst do mrtě a zamyslet se nad svým generátorem, a z něj dostat co nejvíce signálů do tohoto přístroje (teploty, stav paliva, stav startovací baterie...)
Zapojení je díky koncepci přístroje stupidní, zapojí to ledaskdo, ale dobře celé sestavení seřídí (aby přístroj využil) jen ten, kdo má s touto problematikou zkušenosti, nebo ten, kdo ty zkušenosti chce získat.



Název: Re: Jak připojit agregátu k síti rodinného domu?
Přispěvatel: Petr Doležal 07.10.2008, 10:22
To Kurka:
Předpokládám správně, že je nějaký volný programovateln ý vstup, na který by se přivedl pomocný kontakt od jističe před  elektroměrem ? Pokud tento jistič vypne zkrat, bylo by nežádoucí, aby to automatika vyhodnotila jako ztrátu napětí a "foukla" do zkratu generátor.


Název: Re: Jak připojit agregátu k síti rodinného domu?
Přispěvatel: Martin Kurka 07.10.2008, 12:04
To Doležal:
tam je více možností, třeba vřadit tento kontakt do vstupu pro standardní vstup Stop, kterým se za blokuje celý generátor (pro měření a opravy na něm).
Stejně toto blokování nemá v praxi význam.
V praxi nezálohujete celý dům, ale jen některé okruhy, takže je lepší dát snímání síťového napětí před příslušný skupinový jistič či hlavní vypínač zálohovaných okruhů.
V každém případě, pokud vypadne hlavní jistič u elektroměru, tak už musí být tutově vypadlý okruhový jistič jehož obvod zkrat způsobil.
To znamená, že všechny nezkratované zálohované okruhy do nahození hlavního jističe začne napájet automaticky generátor, což je funkce velice žádoucí, pokud vám třeba zapomenutá rozsvícená žárovka ve sklepě na konci svého života vyrazí pojistky až před elektroměr, zrovna když je kolem druhé ráno, a zrovna jako na potvoru, když je venku -20 a kotel jede naplno. Generátor naběhne, probudí vás  jeho řvaní a jdete nahodit za světla hlavní jistič, protože vidíte, že sousedi svítí.
Ale u hlavního jističe musí být v každém případě cedulka o přítomnosti generátoru, aby si neznalý elektrikář nevypnul "vše" a nezačal se hrabat v elektrice, to by řval víc než ten tatrovácký motor.
To je spíš lepší dát duplicitní tlačítko nouzového zastavení i do, nebo do těsné blízkosti elektroměrové skříňky.


Název: Re: Jak připojit agregátu k síti rodinného domu?
Přispěvatel: Petr Doležal 07.10.2008, 13:46
To co popisujete je samozřejmě pravda.  Ale já jsem měl na mysli, což jsem nezdůraznil či blíže nepopsal, zkrat na vodičích mezi jističem před elměrem a mezi prvními vývodovými jističi, např. na přípojnicích prvního následujícího rozvaděče.
Je pravda, že vámi popsané poruchy budou, rekněmež, v 95% a mnou popsaná porucha 5% či méně. Je též ekonomickou otázkou, jakou škodu udělá dvojnásobný zkrat a než si s tím poradí ochrany generátoru.
Na Elektrice bylo popsáno, jak si nějaký hlodavec, udělal z rozvaděče příbytek.


Název: Re: Jak připojit agregátu k síti rodinného domu?
Přispěvatel: Petr Doležal 09.10.2008, 19:59
Náhodou jsem našel zde:
http://elektrika.cz/data/clanky/koho-volat-v-pripade-zapachajici-rozvodnice
Obrázek jsem vložil do mého minulého příspěvku