Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => Oblast řešení teoretických úvah => Téma založeno: Randýsek Ladislav 28.09.2008, 09:26



Název: Jaké mám použít typy akumulátorů u nouzového osvětlení v panelovém domě?
Přispěvatel: Randýsek Ladislav 28.09.2008, 09:26
Nevím jestli mám použít startovací akumulátory pro napájení nouzového osvětlení nebo trakční.
Staré akumulátory byly 150Ah.
Kdybych použil trakční, jak by byly silné?


Název: Re: Jaké mám použít typy akumulátorů u nouzového osvětlení v panelovém domě?
Přispěvatel: Petr Doležal 28.09.2008, 10:35
24svítidel*výkon/napětí = proud
proud*požadovaná doba svícení*1,3 rezerva = ampérhodiny
(1,3 jsem si vymyslel, ale něco na rezervu kvůli stárnutí baterií by tam mělo být)
A nezapomenout, že kapacita se vesměs udává jako 10hodinová a třeba za 1 hodinu tu veškerou kapacitu z ní nedostanete (sůl brání čerstvému elektrolytu styku s deskami). Proto třeba nahlédnout do katalogu či kontaktovat výrobce. Výše uvedený výpočet jen orientační.
P.S. Hrůza
" to Doležal: u EPS se počítá koeficient 0,80 (koeficient bezpečnosti stárnutí accu) "
1/0,8=1,25, tak to jsem se skoro trefil  ;)


Název: Re: Jaké mám použít typy akumulátorů u nouzového osvětlení v panelovém domě?
Přispěvatel: Radek Červený 28.09.2008, 10:59
Na stárnutí baterií mají vliv i další věci, například způsob nabíjení, hluboké vybití či , ,vysvícení baterií do mrtě,,  ,  a pod.
Pokud máte původní vybavení z doby výstavby domu, sestrojené zpravidla pouze z trafa, usměrňovače, pojistek, stykače a manuálního vypínače 1-0, tak vám doporučuji toto poslat do věčných lovišť a osadit automatický nabíjecí zdroj, který stále vyhodnocuje stav baterie a udržovacím nabíjecím proudem ji udržuje na 100% kapacity bez přebíjení, nebo se vám naopak nestane to, že v okamžiku potřeby funkčnosti budou baterie vybité. Tento zdroj si nepleťte s obyčejnou nabíječkou, je tam spousta , ,ale,,  ,  které běžnou nabíječku k tomuto účelu nedovolí použít. Jde také o to, že dnes již zpravidla není v domě ten svědomitý domovní důvěrník, který by manuální zdroj svědomitě obsluhoval a dbal na 100% stav baterií. Dále je vhodné do rozvaděče instalovat ochranu proti hlubokému vybití, která ochráná baterie před poškozením a odepne zátěž při dosažení cca 20% kapacity.
Baterie dejte gelové, nedávejte olověné s elektrolytem, jinak byjste musel posuzovat místnost jako akumulátorovnu .
Dodávky staničního vybavení, které hledáte, nám spolehlivě řešili např. Banner Troubsko nebo Akuma Mladá Boleslav, a to včetně poradenství o vhodnosti té či které baterie, dodávky zdrojů a pod. 


Název: Re: Jaké mám použít typy akumulátorů u nouzového osvětlení v panelovém domě?
Přispěvatel: kecal 28.09.2008, 20:28
Bylo by také možné použít DC / AC zdroj 230 V a světelné okruhy napojit přímo, není nutno mít samostatný rozvod a MN žárovky. Tyto zdroje se dělají i s napáječem a nabíječem v jedné krabici. Pokud použijete kompaktní zuřivky tak to zase nebude tak velké. Baterie 12 popřípadě 24 V musí mít dostatečnou kapacitu viz předchozí.


Název: Re: Jaké mám použít typy akumulátorů u nouzového osvětlení v panelovém domě?
Přispěvatel: Jaroslav Hrůza 29.09.2008, 08:36
to kecal: dle otázky je nouzové osvětlení instalováno a jedná se o jeho rozběhání - tzn. rozvody jsou hotové a měnič je akorát žrout proudu...

to Červený: počítám, že akumulátorovna, nebo akumulátorová skříň bude, problém gelové baterie je v chování před smrtí ( roste vnitřní R a rychle padá kapacita) dále životnost je mizerná cca 3-8let. Doporučuji NiCd accu Hoppecke, jsou sice několikrát dražší, ale životnost min.30-40 let...
Dobíječ mám mnohokrát vyzkoušený http://www.eprona.cz/cz/fj45.html na aplikacích s trvalým provozem.

to Doležal: u EPS se počítá koeficient 0,80 (koeficient bezpečnosti stárnutí accu)

to kecal: hlavně nedávat autonomní nouzová svítidla, sice levné na pořízení, ale výměna accu každé tři roky :-/ a znamená to projít celej dům a otevřít každé svítidlo = co ušetříte na nákupu, tolikrát více dáte na servis :'(


Název: Re: Jaké mám použít typy akumulátorů u nouzového osvětlení v panelovém domě?
Přispěvatel: kecal 29.09.2008, 08:56
Nenavrhoval jsem autonomní nouzová světla. Mel jsem na mysli zdroj obdobného chování jako UPS. Tyto zdroje na rozdíl od UPS se umí postarat o kvalitní kondici akumulatoru.
Bohužel všude se snaží o nasazení Pb akumulátorů. I zde existují kvalitni gelové baterie (drahé),  které dokážou při kvalitním nabíječi vydržet dlouho. Dnes firma AŽD Praha je dodává a vím o dobré životnosti.


Název: Re: Jaké mám použít typy akumulátorů u nouzového osvětlení v panelovém domě?
Přispěvatel: Jaroslav Hrůza 30.09.2008, 07:18
ty autonomní nouzáky byly pro Randýska, protože je v poslední době vídám naprosto všude...  takže se hluboce klaním, že někdo hodlá použít rozumnější variantu (poklona)
jen doplním k původní otázce: pokud existuje projekt, tak dát akumulátor dle původního,nebo se poptat v okolních domech, jestli ho někdo nemá, jinak to bude znamenat vše znovu počítat

no nevím, co dodává AŽD, ale obávám, se, že to bude mnohokrát předražené... a pokud nepožadujete certifikáty pro ČD tak si myslím, že budou vyhovovat baterie např od KUMERa, (i ty mají certifikaci pro ČD) :-D

jinak Pb má životnost do 10ti let a razantrně klesá podle provozní teploty...

jinak, pokud budete U z baterie střídat a transformovat na 230V, tak si s kapacitou nepomůžete a naopak, budete muset počítat se ztrátami vlastního měniče, to už bych tam radši dal baterii o U 230V a fungoval na SS :-D ,  ale provoz na nn, by znamenal výměnu všech svítidel a vedení, protože kovová těla nejsou zeměna...



Název: Re: Jaké mám použít typy akumulátorů u nouzového osvětlení v panelovém domě?
Přispěvatel: kecal 01.10.2008, 23:32
Příklad AŽD byl jen o tom, že existují dobré systémy. Kvalitní nabíječ  udrží kondici a životnost akumulátoru po delší dobu. Můj názor DC-AC měnič je postaven na tom, že solidní kompaktní zářivka na stejný světelný výkon toho sežere méně než žárovka a ve výsledku jeho ztráty (účinnost 70-80%,  nízký odběr bez zátěže) toho vezmou z baterií méně. Myslel jsem to případně přepojit na normální větev osvětlení. Existují také kompaktní zářivky i na 12 V, ale jsou několikrat dražší.