Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ... => Téma založeno: fra 14.09.2008, 11:57



Název: Jak se propojují spotřebiče s průtokáčem v koupelně?
Přispěvatel: fra 14.09.2008, 11:57
Jak se propojují spotřebiče v koupelně?

Mám na mysli průtokový ohřívač vody.
Slyšel jsem že se to má propojit s vším kovovým co v koupelně je,
např.zárubně,
topení.

To vše s nulákem v průtokovém ohřívači.


Název: Re: Jak se propojují spotřebiče s průtokáčem v koupelně?
Přispěvatel: Milan Karvánek 14.09.2008, 12:18
Opakovaný dotaz, použijte tlačítko vyhledávání a zadejte heslo "pospojení v koupelně"
http://diskuse.elektrika.cz/index.php?action=search2


Název: Re: Jak se propojují spotřebiče s průtokáčem v koupelně?
Přispěvatel: Lubomír Jindra 14.09.2008, 12:36
  ,  v koupelně se musí provést doplňující ochranné pospojování. V principu jde o to, spojit ochranný vodič zásuvek, neživé vodivé části upevněných elektrických zařízení (zásobníkový ohřívač vody),  vanu a všechna kovová potrubí atp.,  která by mohla přivést napěťový potenciál. Zárubně ne.
  Pokud je v objektu zřízeno hlavní ochranné pospojování, kovové části vodovodu a plynovodu pospojovat nemusíte.
Tolik ČSN 2000-7-701 ed.2

  Dále objevují názory  ;)  že i v případě vodovodní instalace v plastu je lepší pospojit kovovou baterii - možnost zavlečení cizího potenciálu vodou.


Název: Re: Jak se propojují spotřebiče s průtokáčem v koupelně?
Přispěvatel: Jan Franěk 14.09.2008, 13:02
Obávám se, že kategorické NE pro zárubně už neplatí. Teď záleží na riziku možnosti zavlečení jiného potenciálu od stavebních konstrukcí.

Teď jsem zvědav na reakce  o:-)


Název: Re: Jak se propojují spotřebiče s průtokáčem v koupelně?
Přispěvatel: Radek Červený 14.09.2008, 14:05
.slyšel jsem že se to má propojit s vším kovovým co v koupelně je,např.zárubně ,topení.to vše s nulákem v průtokovém ohřívači. prosím o váš názor. děkuji
Gratuluji vám, dát na to, co někde slyšíte, nebo se o tom ještě radit v internetové diskuzi, to už opravdu chce notnou dávku kuráže.
Podívejte se do projektu, tam to jistě bude vyřešeno. Nemáte projekt? Tak si s tím jistě v krajnosti poradí váš elektrikář, který vám toto realizuje. Pokud si s tímto neví rady, tak ho raději vyměňte.
A pokud ani za , ,BÉ,,  není správně, tak buďte rád, že jste dobrouzdal až sem, protože ten váš rádce vám neřekl, že ten , ,nulák,,  není ochranný vodič. Takže provést pospojování na , ,nulák,,  považuji za sebevraždu. Pokud měl na mysli vodič PEN, tak tady také něco není košer, protože to znamená absenci proudového chrániče v koupelně!!!
Smiřte se prostě s tím, že toto je odborná činnost, kterou má vykonávat pouze odborník, a není to jen o připojení ohřívače, ale navazuje na to celá řada dalších specifických věcí, např. hlavní pospojování domu. Nemějte mi za zlé, že vám píšu to, co píšu, ale píšu to ve Vašem zájmu vědom si toho, že těžko lze na dálku zjistit konkrétní situaci u vás na místě a kvalifikovaně na dálku odpovědět. Proto je ve Vašem zájmu toto zadat odborníkovi ve Vašem místě. Není zde naším posláním dávat na dálku rady, které by vám mohly v důsledku ublížit.
P.S. A tomu Vašemu rádci se raději obloukem vyhněte ;)


Název: Re: Jak se propojují spotřebiče s průtokáčem v koupelně?
Přispěvatel: Štefan Beláň 14.09.2008, 15:17
Stále mi připadá,  jako by už o koupelnách nebylo řečeno vše. :o

I když nejsou v nové normě ed.2 vyjmenovaná zařízení,  která se nepokládají za zařízení s možností přivedení cizího potenciálu, tak zařízení,  která nová norma uvádí a která je nutné pospojovat, říkají při logické úvaze naprosto totéž. (doh)

PS: A to už se nebudu ani zmiňovat o ověřování při pochybnostech o účinnosti pospojování,  podle ČSN  33 2000-4-41 ed. 2, v případě použití předepsané doplňující ochrany chrániči 30 mA - viz příloha 2.