Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => Oblast řešení teoretických úvah => Téma založeno: Aneta 08.09.2008, 06:55



Název: Je kovová fasáda s možná nevodivě spojenými díly dobré řešení?
Přispěvatel: Aneta 08.09.2008, 06:55
Nemohou mezi jednotlivými díly navzájem nebo oproti okolí vznikat nebezpečné napěťové rozdíly, pokud se fasáda skládá z dílů pouze zavěšených na kovovém roštu a navíc pokrytých nevodivou ochrannou vrstvou. Jak se u objektu s kovovou fasádou řeší hromosvod?


Název: Re: Je kovová fasáda s možná nevodivě spojenými díly dobré řešení?
Přispěvatel: Jan Hájek 08.09.2008, 07:33
Většinou ho řeším jako Faradayovu klec. Ty díly to chce mít pospojované.  Kovové fasády do velkých detailů řeší ČSN EN 62305-3.



Název: Re: Je kovová fasáda s možná nevodivě spojenými díly dobré řešení?
Přispěvatel: tovec 08.09.2008, 09:54
My máme tímto způsobem zhotovenou fasádu na nové budově od stavební společnosti. Samozřejmě, že je vždycky lepší, aby všechny díly byly pevně vodivým způsobem spojeny. Jenže praxe je taková, že jednotlivé díly jsou opatřeny ochranou nevodivou vrstvou a jsou zavěšeny na na zmiňovaném kovovém roštu. Existuje nějaký pádný důvod (funkčnost nebo norma),  aby musely stavební společnosti jednotlivé díly propojovat automaticky? ČSN EN 62305-3 mimo jiné píše: Kovové fasády obsahující relativně malé díly, které nejsou spolu vzájemně spojeny, se nemohou použít jako náhodné svody nebo pro elektromagneti cké stínění. Z toho mi nepřímo vyplývá, že nemusí být spojeny.