Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty => Téma založeno: Roman Pavlík 15.08.2005, 05:02



Název: V případě vzdálenosti 20cm, jedná se o křížení bleskosvodu a nn?
Přispěvatel: Roman Pavlík 15.08.2005, 05:02

Při stavbě nového domu uvažuji o skrytém vedení bleskosvodu - v chráničce zasekáno z vnější strany domu. Zdivo domu je z cihel Porotherm 25cm, následuje 10cm polystyrenu a lícové zdivo. Z vnitřní strany cihly Porotherm je vodorovně zasekáno nn vedení a rozvody kabelové televize. Lze tuto situaci považovat ze "křízení" trasy bleskosvodu a nn? Může při vzdálenosti cca 20 cm mezi svodem a nn dojít k indukci v nn a (co hůře) v kabelovém vedení?



Název: Re: V případě vzdálenosti 20cm, jedná se o křížení bleskosvodu a nn?
Přispěvatel: Jan Hájek 15.08.2005, 20:27

Než se rozhodnete pro skrytý svod, pročtěte si tuto diskuzi.
http://www.elektrika.cz/diskuse/elektrotechnici/projekty/049230839045?b_start:int=0#248458421973

Vzdálenost cca 20 cm, by z hlediska elmg. indukce nemusela být zas takový problém,ale rozhodně nebude od věci pro jistotu prostorovou dispozici trochu poupravit. Pokud není možnost vedení vést jinudy než zpoza svodu, tak doporučuji  umístit ho do kovového uzeměného profilu, třeba trubky.

To další nebezpečí je přeskok bleskového proudu, tady by to chtělo spočítat dostatečnou vzdálenost. Na to je potřeba znát rozměry budovy, počet svodů atd. pokud máte zájem o podklady pro tento výpočet, zašlu vám je na vyžádání na info@dehn.cz



Název: Re: V případě vzdálenosti 20cm, jedná se o křížení bleskosvodu a nn?
Přispěvatel: Roman Pavlík 15.08.2005, 22:23

Díky, diskuzi jsem četl. Nějak mi není jasné, kde tak velké dynamické síly vznikají, tedy tak velké, aby mohly porušit statiku objektu. Je mi jasné, že při tak obrovském proudu dojde k tavení Cu svodu v chráničce, ale pokud bude mít chráničká vhodný průřez, měl by se snad pohyb svodu (jako důsledek tavení) zcela odehrát uvnitř. Vedení vně objektu je asi snadněji udržovatelné, nicméně v našem případě se jedná o drahé lícové zdivo, které by se zřejmě stejně poškodilo (jsou-li dynamické síly tak velké, že mohou porušit statiku objektu). Proto bych (i s ohledem na umístění objektu v místě, kde nelze očekávat velkou aktivitu blesků) raději volil skrytý svod z Cu.

Pokud si dobře pamatuji ze střední školy, tak intenzita elektromagneti ckého pole klesá se čtvercem vzdálenosti, takže posunutí nn vedení o pár centimetrů může výrazně pomoci. Nicméně nápad s uzemněnou chráničkou je samozřejmě výborný, díky.

Podklady pro výpočet přeskoku bleskového proudu mne samozřejmě zajímají, ozvu se vám na uvedený e-mail. Předem děkuji za odborné rady.



Název: Re: V případě vzdálenosti 20cm, jedná se o křížení bleskosvodu a nn?
Přispěvatel: Petr Doležal 16.08.2005, 07:21

K p.Hájkovi: ...doporučuji umístit ho do kovového uzeměného profilu, třeba trubky.
Předpokládám dobře, že se má trubka uzemnit jen v jednom bodě ? Kdybych ji uzemnil např. na obou koncích, tak se stane součástí proudovodné dráhy a budu tam, kde jsem nechtěl být ? A když by jen v jednom bodě, jak zajistím, aby se svod (zvlnění a pod.) nedotýkal trubky zevnitř ? Měl bych použít izolovaného svodu ?  Není lepší použít netříštivé plastové trubky ?
Díka za odpověď



Název: Re: V případě vzdálenosti 20cm, jedná se o křížení bleskosvodu a nn?
Přispěvatel: Petr Doležal 16.08.2005, 07:27

Po pečlivejším přečtení jsem pochopil, že do chráničky se má uložit silové vedení, nikoliv svod.
Prsty byly rychlejší než hlava.



Název: Re: V případě vzdálenosti 20cm, jedná se o křížení bleskosvodu a nn?
Přispěvatel: Jan Němec 22.08.2005, 14:56

Doporučuji se podívat na příslušnou normu, v tomto případě ČSN34 1390 čl. 74. Skryté svody.
a čl. 73- Průchod vedení
v obou se praví že svod musí být uložen v nekovové nehořlavé trubce, z čehož vám vyjde pouze betonová chránička. Další je poloměr ohybu a zabránění stékání vody do fasády.
Osobně realizuji pouze hromosvody na fasádě. V souladu s normou je do zdi lze udělat pouze u omezeného typu staveb, např. s pultovou střechou.



Název: Re: V případě vzdálenosti 20cm, jedná se o křížení bleskosvodu a nn?
Přispěvatel: Jan Hájek 22.08.2005, 21:54

Skryté svody jsou zajímavé, nedávno jsem konzultoval s německým kolegou jak jsou řešeny dle VDE 0185, ale hlavně jak v nyní připravované EN 62305 / ČSN EN bude cca 3Q 2006/.
V podstatě nijak, svody hromosvodu mají být v takovém počtu, aby dynamické působení blesk. proudu a případné oteplení vodiče při jeho průchodu, nezpůsobily škody na objektu. Nicméně pro skryté svody existuje v Německu několi variant provedení:
Přímo pod omítku, bez jakkékoliv trubky či izolace.
Pod omítku, drát s bezhalogenovou izolací.
Pod omítku v chráničce.
Tato řešení firmy v SRN běžně používají a každá na základě svých zkušeností preferuje svou variantu.
Nicméně nezapomenout, že chráničku potřebuji hlavně v případě nedostatečného počtu svodů, když je počet dostatečný, drát se neohřeje, , ,neplácá,,  se. Ovšem POZOR na dostatečnou vzdálenost, v ČSN 34 1390, není zohledněna zbytková vlhkost zdiva, takže pro zdivo bych raději volil dvojnásobek vzdušné vzdálenosti.