Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => Oblast řešení teoretických úvah => Téma založeno: Ižák Ctibor 15.07.2008, 21:09



Název: Na jakém principu pracují zkoušečky pro určení sledu fází?
Přispěvatel: Ižák Ctibor 15.07.2008, 21:09
V minulosti som sa stretol so skúšačkou, ktorou sa dalo určiť sled fáz. (A-B  svítí, B-A nesvítí) .Určite ju viacerí poznáte. Teraz som ale dostal do ruky relátko na stráženie napätia v troj-fázovej sústave a prekvapilo ma ,že musí byť dodržaný sled fáz ,  inak relé nepracuje. Kto by mi vedel vysvetli So skúšačkou predsa merám len napätie medzi fázami a s toho sa dá zistiť sled fáz? Poraďte ako. :-[ :-[ :o


Název: Re: Na jakém principu pracují zkoušečky pro určení sledu fází?
Přispěvatel: Václav 3 16.07.2008, 06:41
Zkoušečka pořadí fází ( podle vašeho popisu ZN1 nebo SN1 ) používá obvod složený z doutnavky, třech odporů a kondenzátoru, který vytváří fázový posuv tak aby při správném pořadí fází (AB) doutnavka svítila a při opačném pořadí (BA) nesvítila. Pokud máte návod na použití od této zkoušečky, je v něm i schéma zapojení tohoto obvodu.  Různá kontrolní "relé" používaná do rozvaděčů a nebo strojů ke kontrole 3F sítě obvykle kontrolují nejen pořadí fází, ale i odchylky napětí v jednotlivých fázích. Jsou to poměrně složité elektronické obvody obsahující dnes mnohdy i mikroprocesor a jejich název  "relé" je odvozen od toho, že mají reléový výstup ke spínání výkonového stykače a jsou vhodné všude tam, kde hrozí buď poškození stroje nebo úraz obsluhy při jakékoliv poruše v 3F síti. Jejich cena je úměrná jejich kvalitě a složitosti a mnohdy je i několik tisíc Kč.


Název: Re: Na jakém principu pracují zkoušečky pro určení sledu fází?
Přispěvatel: Pavel Král Gargula 01.04.2016, 13:07
Jen bych doplnil vektory. Díky velikosti odporů a kondenzátoru zapojenými mezi měřenými fázemi tak napětí na kondenzátoru svírá s napětím mezi fázemi úhel 60° a rovná se polovině napětí mezi fázemi (200 V). Napětí na sousedním odporu (R2) je kolmé na napětí na kondenzátoru a rovná se polovině fázového napětí (115 V). Napětí na druhém odporu (R1) zapojeném ve větvi mezi fázemi je rovno fázovému napětí. Hodnota fázového napětí (při správném sledu fází) stačí k rozsvícení doutnavky, polovina fázového napětí (při opačném sledu fází) již doutnavku nerozsvítí. Zajímavou aplikací zmíněného principu je vestavění obvodu zkoušečky do pouzdra dvoupatrové řadové svorky 2,5 mm2.