Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => Oblast řešení teoretických úvah => Téma založeno: adolf lhota 06.07.2004, 19:26



Název: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: adolf lhota 06.07.2004, 19:26
nevíte někdo jak je to teď s fází v zásuvce, má být vlevo, nebo už nemusí?


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Slávek Spring 06.07.2004, 19:26
Nemusí,normou ČSN 33 2000-4-46 je tento požadavek uveden pouze jako přednostní.


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: adolf lhota 06.07.2004, 19:27
Teď jsem na tom stejně jako předtím.
Žiji stále v domnění, že věc je jasná - fáze vlevo, vpravo nulák, kdo to nezná...
Setkal jsem teď s názorem, že 332000-4-46 klade důraz pouze na zapojení ochranného kolíku a postavení ostatních vodičů je z hlediska účinnosti ochrany nepodstatné.
Zároveň se ale ve stejné normě v článku 46N6.1 praví, že pro zásuvková spojení se musí používat vzorů stanovených příslušnou ČSN a v příloze NK jsou zakresleny zásuvky pouze s fází vlevo.
Existuje ještě nějaká jiná norma, která by toto pomohla objasnit?
Je rozdíl mezi zásuvkami domovními a ve firmě?


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Slávek Spring 06.07.2004, 19:27
Žijte v tomto domnění klidně dál,vše bude v pořádku:-).Jinak část 46N6-Zásuvková spojení-46N6.1 až 46N6.5 platí z hlediska smyslu ochrany před úrazem el.proudem a vztahuje se na přípojení ochranného vodiče k ochrannému kontaktu(kolíku).Vzhledem k tomu,že se v části 46N6.5 uvádí,že postavení ostatních vodičů je z hlediska účinnosti ochrany nepodstatné,ale doporučuje se jednotné provedení,je zřejmě proto jak bylo dříve určeno i takto zakresleno v příloze NK.Co mysleli tvůrci normy "domovní" zásuvkou (jako provedení či umístění?)opravdu nevím,žádnou bližší specifikaci jsem nenašel.V předmluvě je také uvedeno,že nejzazší datum zrušení národních norem,které jsou s HD v rozporu (tedy zřejmě i rozporné části v ČSN 332130 a ČSN 332180) je 2003-04-01.
Pro objektivnost si dovoluji připomenout vyjádření pana J.Štence z jeho článku "Obecně o předpisech",že závazný výklad znění technických norem může dát pouze příslušný pracovník normalizačního institutu,případně jmenovaná technická normalizační komise,zabývající se konkrétní normou.


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Petr Becak? 06.07.2004, 19:28
Jsou stare spotrebice, ktere maji na privodni snure spojeny pravy kolik se zemnici zdirkou (napr. nas stary vysavac) a ten bude pri zapojeni faze vpravo vyhazovat jistice. Dalsi problem vidim v zapojeni napr. lampicek do zasuvky. Pri zmene faze z leve na pravou stranu budete prerusovat vypinacem lampicky proud na nulaku, takze sroubeni pro zarovku bude pod napetim!


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Jaroslav Jonáš 06.07.2004, 19:28
Stále platí ČSN 33 2130 a ČSN 33 2180; Z každé této normy vyplývá připojení fázového vodiče v zásuvce vlevo.


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala? 06.07.2004, 19:29
Umístění fáze v zásuvce vlevo není závazné, ale mezi elektrikáři je to určité pravidlo. Já osobně toto vyžaduji, z toho důvodu, že při revizích používám přístroje PU 180 a PU 184, u kterých je pro měření toto zapojení nutné.


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Ing.E. Tesař 06.01.2008, 23:09
Jen postřeh:Vloni jsem dceři rozšiřoval počet zásuvek na jednotlivých jednofáz.vývod ech v RD v Bruselu.Při nákupi se mi dostaly do ruky zásuvky od jedné a téže renomované firmy,která v tištěném návodu k instalaci (byly dva různé-starší a novější,bez data ovšem) uvádí zapojení fázového vodiče vpravo (to byl ten starší návod),ten novější návod již vlevo.Protože je tato zvyklost u nás zavedena od dob válečných (že by DIN?),pomyslel jsem si hrdě:zvítězili jsme!


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Pavelka Květoslav 07.01.2008, 22:41
To Becak:
A jako kdyz bude faze vlevo ,  tak lampicka (bez ochr. zdirky) se nebude moct vypínat nulákem ?  ::)

Na skoleni kdyz jsem si delal par.5 ,  tak na otazku jestli je povinné mít fázi vlevo odpověděl RT že povinné to není ,  ale pokud se elektrikář rozhodne tahat byt,RD atp. tak musí zachovat jednu stranu kde bude fáze ,  ne že bude v jedný zásuvce fáze vlevo a někde vpravo ...

Můj osobní názor na tento "váš" próblém je že fáze patří vlevo ,  to by mě mrazilo v zádech kdybych utahoval šroubek s fází vpravo ,  vám ne ?  ::)

Proč zase dělat něco složitě hm ? 


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Jiří Fuksa 08.01.2008, 23:50
To: Becak
Vy máte problém s polohou pracovních vodičů u zásuvky?
Problém s nevyhovujícím vysavačem, který vám měl RT při pravidelné revizi spotřebiče max 1 x za 3 roky vyřadit, nemáte?
Problém s objímkou žárovky, která neodpojuje dvoupólově tak, jak stanoví norma, takže na závitu nemůže mít napětí, nemáte?
Problém s vypínáním jednopólovým vypínačem dvou pracovních vodičů lampičky, pokud nezaručíte, že nevypínaný vodič je trvale spojen se zemí, nemáte?
Já bych hledach chybu jinde. ;) ;) ;)


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Kamil Novák 27.05.2008, 21:11
Podle tohoto výkladu http://www.infoenergie.cz/web/root/energy.php?nav01=3&nav02=586&nav03=553 (http://www.infoenergie.cz/web/root/energy.php?nav01=3&nav02=586&nav03=553)
 (vypadá to že od právníka) vlastně ani jiná varianta, než fáze vlevo, neexistuje.  (bigbb)

A není co řešit !  (jupi)


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Štefan Beláň 27.05.2008, 21:49
No nejraději mám chytré řeči, pod kterými není nikdo podepsaný a nikdo není za výklad zodpovědný! >:( (dabel) (plc)


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Fuk Tomáš 27.05.2008, 22:12
No nejraději mám chytré řeči, pod kterými není nikdo podepsaný a nikdo není za výklad zodpovědný! >:( (dabel) (plc)

To jste mi vzal z úst, chtěl jsem právě napsat to samé.
Pan asi právník asi také přehlédl, že se nejedná o právní předpis, nýbrž o technickou normu, včetně poněkud jiného režimu co se týče závaznosti. A rozdíl mezi pevnou zásuvkou a rozdvojkou mu uniká.

To ale nemění nic na tom, že mít fázi vlevo i na rozdvojce či prodlužce považuji za o chlup bezpečnější. Je sice pravdou, že k problému může dojít jen při zapojení spotřebiče nevyhovujícího normě, ale život holt takové situace přináší.


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Jan Franěk 28.05.2008, 20:28
Neodolal jsem.  ;)

Myslím, že naprostá většina elektrikářů zapojí fázi vlevo jak nás učili už před lety. Možnost zapojit fázi vpravo zatím nepoužil žádný z kolegů, co je znám z montáží. Objevil jsem jen při opravách pár zásuvek zapojených proti zvyklostem co zapojovaly jiné profese a často to skončilo zničeným spotřebičem. Některé druhy plynových kotlů, tedy jejich elektronika to nesnáší, stejně jako nedávno indukční deska na vaření.  (!)
Proto fázi vždy vlevo .   (norm)

Někdy nám normy místo pomáhání spíš dělají v řemesle guláš.   (wall)


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Ing.Jindřich Horký 09.07.2008, 00:21
Fázi montuji výhradně jen vlevo. Myslím, že tady, bez ohledu na normu, která připouští i fázi vpravo, platí staré zvykové elektrikářské pravidlo pravidlo, že fáze je vždy vlevo. Automaticky při kontrole jdu nejdřív na levou dutinku, pak hledám dál. Něco jiného je pokud používám rozdvojky, kdy ty staré "bakelitové" vždy měly fázi vlevo, kdežto u těch nových je to jednou vlevo a podruhé vpravo. K té diskusi k lampám, že dochází k tomu, že na objímce žárovky se objeví fáze. S tím automaticky vždy počítám a proto i banální výměnu žárovky dělám při vytažené zástrčce a tím je problém bezpečnosti vyřešen. Často se mi stalo, že  baňka žárovka při  vyšroubování praskla a sáhnout si na fázi je více než pravděpodobné. A pokud žárovka svítí tak nezkoumám, jeli fáze na objímce či nikoliv, zejména pokud je zástrčka stčena do rozdvojky. Ohmetrem si to dokážu zkontrolovat.
Dožil jsem se již požehnaného věku a tak mohu potvrdit, že výše uvedená pravidla jsou funkční.
PS: Na závěr mého povídání jednu kuriozitu z praxe. Měnil jsem před mnoha lety v jednom bytě zásuvku v kuchyni, kde fáze v zásuvce byla dokonce přivedena na ochranný kolík. V tom bytě to takhle mohlo být zapojeno tak od roku 1935, kdy ten dům byl stavěn, dalších asi 40 let. A všichni to v bytě přežili ! Náhoda nebo mimořádná odolnost ? Ale rozhodně to nedoporučuji napodobovat.
Jindrucha


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Václav 3 09.07.2008, 01:47
to Jindřich Horký:

 Neřekl bych, že Vámi popisovaná fáze byla na kolíku od r. 1935, spíš bych řekl, že někdo při úpravách staré instalace ve svorkovací krabičce prohodil dráty, které rozpojoval a neoznačil si je. Naši dědové a otcové byli daleko spolehlivější, zodpovědnější a nikam nepospíchali narozdíl od velké části elektrikářů dnes.


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Kamil Novák 09.07.2008, 07:27
Něco jiného je pokud používám rozdvojky, kdy ty staré "bakelitové" vždy měly fázi vlevo, kdežto u těch nových je to jednou vlevo a podruhé vpravo.

Jen pro upřesnění - není to právě naopak ?  ;)


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 09.07.2008, 08:02
Musíme si prostě zvyknout na to, že na pozici fázového vodiče v zásuvce se nedá spolehnout.
Naprosto bezpředmětné je to u spotřebičů tř. II, kde se dá vidlice do zásuvky připojit "tak i naopak".
Každopádně, žádný spotřebič se nesmí stát nebezpečným, pokud bude zapojen do zásuvky s "otočenou" fází.



Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Václav 3 09.07.2008, 21:49
Kolega Horký myslí spíše roztrojky, protože tohle staré provedení, které bylo těsně poválečné, mělo tři stejné kulaté vývody s ochranným kolíkem a při rozebírání se rozdělilo na pět kusů bakelitových černých dílů, to skutečně mělo překřížené plechové můstky a ve všech vývodech byla fáze na stejném místě jako v původní zásuvce a dělalo se asi do poloviny 60. let - to bylo kvalitní provedení. Potom na konci 60. let se začalo dělat provedení, které mělo bakelitový kryt černý nebo bílý, složený ze dvou dílů spojených dvěma dlouhými šrouby M3, dvě úplné výstupní zásuvky a zespodu hranatá zásuvka pro staré provedení vidličky pro spotřebiče ve dvojité izolaci, a to je provedení, které přehazuje ve své levé části pořadí L/N oproti zásuvce, ve které je zapojeno. Toto provedení se vyrábělo s drobnými obměnami (vypuštěn jeden šroub M3, jiná krytka mezi kolíčky vidlice až do začátku porevolučního období. Teprve po revoluci přišly na trh rozdvojky s kolíkem na jedné straně otočeným dospodu a se zásuvkou pro sešikmené vidličky spotřebičů ve dvojité izolaci zespodu a toto provedení je již také vyrobeno z moderních plastů místo bakelitu. Toto provedení vyrábí více výrobců, provedení od ABB je kvalitní ,  ostatní napodobeniny jsou většinou špatné, se slabými kontakty a bez  doplňujících pružin.
Teď si uvědomuji, že to nejstarší provedení, které zde popisuji mělo i verzi, kde to byla skutečně jen rozdvojka a třetí vývod neměla žádný. taé toto provedení nepřehazovalo pořadí L/N.


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: mibas 08.09.2008, 00:31
Tak si taky přihřeju polívčičku.

Nevím oč se přít, jestli o to zda je fázový vodič pracovní nebo ne ??

V Doporučené normě  ČSN EN 3 2000-4-41 je definován pouze ochranný vodič a pracovní vodič. V trojvodičovém systému TN-C-S je celkem jasné, že v provedení vybavení dvoupolového chrániče nemá význam dále definovat, že se nesmí přerušovat ochranný vodič, tedy dle selského rozumu je jedno, kde bude připojen fázový vodič, jestli vlevo nebo vpravo.

Co se týče mne já jsem i nadále jednoznačně pro VLEVO (z historických důvodů).

Dále je novelizace této normy upravena a splatností od (asi 9/2008) musí být ve všech projektovaný objektech definovány zásuvky "Pro obsluhu laické veřejnosti" chráněny dvou nebo čtyř polovým chráničem. Tedy dle selského rozumu musí bých všechny zásuvkové okruhy v RD vybaveny chráničem. Je tam pár vyjjímek pro trvale připojené spotřebiče u kterých by vybyvení chrániče mohlo způsobit škody na majetku "Lajka". Tedy dle selského rozumu lednička, zabezpečovací zařízení řídící jednotka vytápění a podobně.

Takže u trojvodičové soustavy TN-C-S je jedno zda vlevo či vpravo.

Něco jiného je opravy a drobné úpravy elektroinstala ce dle naší staré ČSN 341010 a jí navazující normy. Kde je NUTNÉ opravy provádět dle této normy a tedy při výměně nebo doplnění další zásuvky do okruhu zapojit fázi VŽDY VLEVO.

Nejsem revizák, ale už něco pamatuji a mám Vyhl.50/78Sb §8B  ("B" i pro vn a VVN). Tak si snad něco pamatuju.

Pokud jsem uvedl nějaké nejasnosti prosím o opravu kvalifikovaněj ší osoby.



Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Kamil Novák 08.09.2008, 01:13
...."Lajka".

To je ten pes - kosmonaut ?   ;)  :D


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: mibas 08.09.2008, 01:49
Nemohu si vzpomenout na přesnou definici jak to tam byla uvedena osoba bez elektrotechnic ké kvalifikace.

Pokud o tech chráničích v domovní instalaci víte něco víc, velmi rád se přiučím.



Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Miroš Jan 08.09.2008, 20:41
TO : mibas.

Takže k těm zásuvkám, dle ČSN 33 2000-4-41, ed. 2, Srpen 2007.
Článek 411.3.3  Doplňková ochrana
Ve střídavé síti musí být doplňková ochrana proudovými chrániči provedená v souladu s 415.1 u

-   zásuvek, jejichž jmenovitý proud nepřekračuje 20 A, které jsou užívány laiky (osobami bez elektrotechnic ké kvalifikace) a jsou určeny pro všeobecné použití ,  atd..

Poznámka  Výjimky mohou být :

-   zásuvky určené k použití pod dozorem znalé nebo poučené osoby, např. v některých komerčních nebo průmyslových provozech nebo
-   zvláštní zásuvka určená pro připojení speciálního druhu zařízení

Poznámka N  Takovými zásuvkami pro speciální druh zařízení mohou být např. zásuvky pro zařízení kancelářské a výpočetní techniky nebo pro chladničky, tj. zásuvky pro napájení zařízení, jehož nežádoucí vypnutí by mohlo být příčinou značných škod.

Já osobně to chápu tak, že to co určí projektant v projektu, tak by měla ta elektroinstala ce vypadat. Řeči o tom že nedávat lednici v domácnosti za proudový chránič neberu.  (no)
Onehdá zde na fóru, kolega Novák psal, že pojem značná škoda začíná na 750.000,-Kč.  :o
Jak to určí projektant, a co bude chtít investor, je věcí oboustranné dohody.


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Kamil Novák 08.09.2008, 21:08
...Onehdá zde na fóru, kolega Novák psal, že pojem značná škoda začíná na 750.000,-Kč.  :o
Jak to určí projektant, a co bude chtít investor, je věcí oboustranné dohody.

Popravdě, je to škoda od 500.000,-Kč.   ;)

Více zde : http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,6167.msg53814.html#msg53814 (http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,6167.msg53814.html#msg53814)  (norm)


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Miroš Jan 08.09.2008, 21:13
Kolego Nováku  snad sa tak moc nestalo  :-[


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Kamil Novák 08.09.2008, 21:18
Kolego Nováku  snad sa tak moc nestalo  :-[

Jistě že ne. To já jen tak z pedanterie.  ;)


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Miroš Jan 08.09.2008, 22:53
No tak jó.  (drinks)

Mimochodem, já osobně zapojuji fázi vždy vlevo.  :)


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Aleš Dobrovolný 09.09.2008, 07:41
Popravdě, je to škoda od 500.000,-Kč.   ;)

Pane Nováku,
jste si jistý, že Vámí citovaný § 89 odst. 11) zákona č. 140/1961 Sb.,  trestního zákona je relevatní s článkem 411.3.3 Doplňková ochrana ČSN 33 2000-4-41 ed.2? Já o tom jaksi přesvědčený nejsem.

Mým výkladem je, že o tom rozhoduje investor, a naprojektuje to projektant, kteří mohou rozhodnout, který zásuvkový okruh nebude opatřený chráničem z důvodu zabránění nějakých škod (nemusí to být jenom vytečená lednička).

A to nic nic nemění na mém názoru, že každý okruh by měl být opatřený chráničem, z důvodu, že za pár let se bude používat stejně na něco úplně jiného.


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Aleš Dobrovolný 09.09.2008, 07:43
Jo a zpět k tématu:
přimlouvám se za fázi vlevo, je to jakási dobrá praxe, tak proč proti tomu brojit a bránit se tomu i když ČSN to vysloveně nechce.


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Kamil Novák 10.09.2008, 10:28
Pane Nováku,
jste si jistý, že Vámí citovaný § 89 odst. 11) zákona č. 140/1961 Sb.,  trestního zákona je relevatní s článkem 411.3.3 Doplňková ochrana ČSN 33 2000-4-41 ed.2? Já o tom jaksi přesvědčený nejsem.

Mým výkladem je, že o tom rozhoduje investor, a naprojektuje to projektant, kteří mohou rozhodnout, který zásuvkový okruh nebude opatřený chráničem z důvodu zabránění nějakých škod (nemusí to být jenom vytečená lednička).

To víte, že si jistý nejsem.
Ale jisté je, že okolo podobně neurčitých pojmů, jako je zde zmiňovaná "značná škoda" bývá mnoho problémů, nejednoznačnýc h výkladů a nejasností.
Hledal jsem jen, co tento nejasný termín může znamenat a jedinou definice našel právě tam.  :-\

Ale po zkušenosti s justicí nepochybuji o tom, že v případě řešení nějakého sporu, např. o náhradě škody, by tato definice nezazněla.  (norm)


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Jirka Š. Svejkovský 10.09.2008, 10:45
Jo a zpět k tématu:
přimlouvám se za fázi vlevo, je to jakási dobrá praxe, tak proč proti tomu brojit a bránit se tomu i když ČSN to vysloveně nechce.
No, jako RT ovšem musím ctít "presumpci neviny",  to znamená, že i když se mi to osobně nelíbí, nemůžu s tím celkem nic udělat. Pakliže narazím na pravofázové zásuvky, je to v podstatě OK.


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Aleš Dobrovolný 10.09.2008, 10:50
No, jako RT ovšem musím ctít "presumpci neviny",  to znamená, že i když se mi to osobně nelíbí, nemůžu s tím celkem nic udělat. Pakliže narazím na pravofázové zásuvky, je to v podstatě OK.

V minulém příspěvku jsem spíše směřoval povzdych do "vlastních řad" projektantů a různé podobné havěti.


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Pavel Horský 11.09.2008, 16:40
No, jako RT ovšem musím ctít "presumpci neviny",  to znamená, že i když se mi to osobně nelíbí, nemůžu s tím celkem nic udělat. Pakliže narazím na pravofázové zásuvky, je to v podstatě OK.

A neni to náhodou tak, že musí být zásuvky v celém objektu zapojeny stejně?


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Jirka Š. Svejkovský 11.09.2008, 18:47
Nemám patřičnou normu po ruce, ale řekl bych že v celém prostoru. To znamená třeba místnosti.
Naštěstí jsem se s tím ještě nesetkal, tak jsem to řešit nemusel.


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Kamil Novák 11.09.2008, 18:59
A neni to náhodou tak, že musí být zásuvky v celém objektu zapojeny stejně?

Nemusí.

ČSN 33 2000-4-46 ed.2, čl.46N6.5 :
Citace
Poloha připojení středního a fázového vodiče vůči ochrannému kontaktu (kolíku) u domovních zásuvek není stanovena. Doporučuje se však jednotné provedení vývodu.


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Josef Drda 11.09.2008, 20:17
Dle ČSN 33 2130   2.3 Zásuvkové obvody čl 2.3.3   ......jednofázové zásuvky se zapojují tak ,  aby ochranný kolík  byl nahoře a střední ( nebo nulovací ) vodič byl připojen na pravou dutinku  při pohledu zpředu ....  (norm)

 a ČSN 33 2180   6.2 Ochrana čl 6.2.2 Zásuvky se připojují tak ,  aby ochranný kolík byl nahoře a střední  nebo nulovací vodič byl připojen na pravou dutinku při pohledu zpředu .....  (norm)

Ale  ČSN 33 2000-4-46  ed.2 Prodlužovací přívod  a rozbočovací zásuvky čl.46N6.5
Poloha připojení středního a fázového vodiče vůči ochrannému kontaktu (kolíku) u domovních zásuvek není stanovena. Doporučuje se však jednotné provedení vývodu.  (norm)


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Miloslav Dunda 11.09.2008, 20:34
Ono v těchto nových normách, ale nevím ve které protože je nemám doma tak po novu stanoveno, že fáze může být na libovolné straně, ale všechny zásuvky v objektu je musí mít na stejné straně. Tedy musejí být stejně zapojené. Z hlediska funkce a ochrany je to úplně jedno, na které zdířce ta fáze je, ale proč to zapojovat jinak než je letitý zvyk. Zapojení je stejně pracné ať je fáze vlevo nebo vpravo.


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Petr Doležal 11.09.2008, 20:54
To Dunda, Drda:
Přesné. jediný důvod fáze vpravo vidím v tom,  že na kabelu přicházejího zprava nějaký chytrolín ucvakl fázový vodič tak, že nedosáhne na levý šroubek. Pak by ale tuto chybu měl zopakovat v celé bytě či domě. Ale jestli u druhých zásuvek to zase ucvaknou naopak, tak to je na pováženou.


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Josef Drda 12.09.2008, 13:26
V knize kterou vydalo ITI Praha
Učební texty ze zákonů a vyhlášek ,  předpisů a ČSN určené pro zkoušky revizních techniků elektrických zařízení a ostatní zájemce o elektrická zařízení     2008  

Kapitola 4  .. Testy pro písemnou část zkoušky RT EZ - Všeobecné požadavky na elektrická zařízení   

Otázka  :
82 ) Jak se připojují zásuvky ,  které jsou součástí pevného rozvodu ?
odpověď
ČSN 332180:1980   čl 6.2.2  Zásuvky se připojují tak ,  aby ochranný kolík byl nahoře a střední  nebo nulovací vodič byl připojen na pravou dutinku při pohledu zpředu.Totéž platí i pro dvojité zásuvky.Poznám ka:Vyjímku tvoří dvojité zásuvky staré konstrukce a rozdvojky.
 (norm) ...... :-X


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Peter Petriska 12.09.2008, 21:59
Ano fazovy vodič vždy vľavo pri pohľade na zásuvku spredu.
Okrem normy je to zaužívaný sposob zapájania. Naviac u niektorých elektrických zariadeniach z dôvodu funkčnosti a bezpečnosti nevyhnutné.


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Štefan Beláň 12.09.2008, 22:24
Naviac u niektorých elektrických zariadeniach z dôvodu funkčnosti a bezpečnosti nevyhnutné.

TO: Petriska

Tak to tedy neberu. (no)
Pokud nějaké zařízení nefunguje z důvodu zapojení fáze v zásuvce vpravo, tak chyba je jednoznačně u výrobce a ne v chybném zapojení zásuvky. :o


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Peter Petriska 12.09.2008, 22:42
Ano, niektoré zariadenia nepracuju správne alebo vôbec v prípade zapojenia fázového vodiča na pravej strane zásuvky pri pohľade spredu. Výrobcovia takychto zariadení (niektorí) upozorňujú resp. podmieňujú zapojenie fázového vodiča na ľavú stranu zásuvky pri pohľadu spredu.   (napr. niektoré tp. plyn. pecí...)


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: anonymní_anonym 8 13.09.2008, 00:45
Ano fazovy vodič vždy vľavo pri pohľade na zásuvku spredu.
Okrem normy je to zaužívaný sposob zapájania. Naviac u niektorých elektrických zariadeniach z dôvodu funkčnosti a bezpečnosti nevyhnutné.

Z důvodu funkčnosti - ano, jsou taková zařízení. Viz např. tady http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,8891.15.html
Ale z důvodu bezpečnosti? To jste se uřekl, ne?


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Jan Franěk 13.09.2008, 20:56
Stejnou zkušenost mám i s indukční varnou deskou a některýmy plyn. kotli.
Tam dokonce někdy dochází ke zničení elektroniky.

Vždy dávat fázi vlevo. Obráceně maximálně tolerovat. Bohužel je to normou připuštěno a to nám dělá pak v rozvodech pěknej bordel. Naštěstí se stím setkávám opravdu velice málo a nechápu proč se pořád někdo pokouší měnit zavedená pravidla, která byla podle mého velice dobrá, protože vše ujednotila.


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Jaroslav Jonáš 13.09.2008, 21:42
Můžete citovat konkrétní normu ČSN, která připouští v zásuvkách pevného rozvodu zapojit fázi vpravo ?


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Kamil Novák 13.09.2008, 21:44
Můžete citovat konkrétní normu ČSN, která připouští v zásuvkách pevného rozvodu zapojit fázi vpravo ?

Pročetl jste si TUTO diskusi ?  ;)


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Čestmír Kubáček 23.06.2017, 21:47
Nevím, ale ještě jednou mi zde někdo ze starých padrů řekne, že plynový kotel se po..Re z vrcholu napěťové špičky zpožděné o 20ms, tak jedu vysvětlovat se sekerou v ruce, že AC není DC. Na polaritě NEZÁLEŽÍ!!


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Jan Franěk 23.06.2017, 22:04
Nevím, ale ještě jednou mi zde někdo ze starých padrů řekne, že plynový kotel se po..Re z vrcholu napěťové špičky zpožděné o 20ms, tak jedu vysvětlovat se sekerou v ruce, že AC není DC. Na polaritě NEZÁLEŽÍ!!

Za prvé. Myslím že odpovídat na diskusi starou skoro  10 let a myslet si že někdo ještě pořád čeká na odpověď, je znamením nehynoucího optimismu a já byť nezdolný optimista, jen tiše závidím.

Za druhé nikde jsem se v tomto vlákně  nedočetl o zpožděné špičce o 20ms, DC a AC napětí, včetně polarity a tedy postrádám důvod a logiku vašeho opožděného příspěvku, včetně jeho směřování konkrétním kolegům.

 :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Ivan Taraba 23.06.2017, 23:55
Nevím, ale ještě jednou mi zde někdo ze starých padrů řekne, že plynový kotel se po..Re z vrcholu napěťové špičky zpožděné o 20ms, tak jedu vysvětlovat se sekerou v ruce, že AC není DC. Na polaritě NEZÁLEŽÍ!!
Na polaritě nezáleží v síti TI, ale ne v síti TN.

Například zapalovací automatika Honeywell se při prohození L a N nepo..re, ale bude se vypínat. Souvisí to s kontrolou ionizačního proudu. Nejspíš je to rozdílem napětí mezi L a PE, který je větší než mezi N a PE. A proto má v katalogu upozornění: "Pokud zapalovací automatika (bez funkce fáze/nula jsou nezávislé pro provoz zap. automatiky) se zdá že funguje normálně, ale nesnímá plamen, zkontrolujte správnou polaritu napájení: fáze/ nula." Jinak doporučují použít transformátor snímání plamene.

I kdybych to tomu kotli vysvětlil se sekerou v ruce, stejně nezatopí.


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Ivan Taraba 23.06.2017, 23:57
Na polaritě nezáleží v síti TI, ale ne v síti TN.
Opravuji: Na polaritě nezáleží v síti IT, ale ne v síti TN.


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Pavel Horský 01.02.2024, 13:06
Nemusí.

ČSN 33 2000-4-46 ed.2, čl.46N6.5 :

Reakce po delší době......po hodně dlouhé době. Když však čtu diskuse na soc. sítích, musím ji oživit, neboť někteří elektrozedníci nemají stále jasno a tak nějak jsou přesvědčeni o tom, že si mohou dělat co chtějí, hlavně že ve finále svítí světlo a hraje televize.

MUSÍ a v celém objektu viz ČSN 33 2000-4-46 ed.3 čl. NA.5 konec třetího odstavce.

A proč jsou znalosti mnoha našich kolegů tak špatné?
Na mém webu jsem před časem založil malou anketu o tom, jak se kdo vzdělává v oboru.
A prozatímní výsledky naprosto korespondují s tím, co denně čtu na netu a s čím se živě každodenně setkávám.

Anketa viz https://www.severocech.cz/


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Václav Třetí 01.02.2024, 13:52
Výsledek ankety je tristní, zejména v našem oboru. 165 odpovídajících z 392 zúčastněných, což je 42%,  se dále nevzdělává !

Co si budeme povídat, viděl jsem před několika léty nový projekt, který předpokládal použití AGY 2x2,5. Ten už se 50 let nevyrábí. Nevím, zda by se mohlo uznat jako omluva, že autorovi projektu bylo přes 80 let. V době, kdy šel do důchodu (v jeho 60),  se nevyráběl už skoro 30 let. Takže dotyčný  profesně zamrzl chvli po studiích.

Jediné, co lze tak nějak pochopit, že se svými (ne)znalostmi neživí a užívá si důchodu (zaplať Pán Bůh). Projekt udělal pro svého příbuzného a snad zadarmo.

Po čase jsem si říkal, že ho možná chtělo podstrčit do stavební dokumentace, zda by si někdo na SÚ všiml chybičky v datu.


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Pavel Horský 02.02.2024, 11:56
Výsledek ankety je tristní, zejména v našem oboru. 165 odpovídajících z 392 zúčastněných, což je 42%,   se dále nevzdělává !

O tristní míře nevzdělanosti v našem oboru pak zcela jasně hovoří příspěvky drtivé většiny přispěvatelů na soc. síti FB.

Z příspěvků jednoho z nich...

... web "diskuze.elektr ika.cz" stojí celkově za prd protože to je jak FB ... každý kdo chce tam může psát a těch blbostí co jsem tam už našel je hromada. Normy jako takové jsou nezávazné. nicméně pokud na tom někdo chce pak udělat revizi tak normy musí dodržet neboť se reviduje stav zařízení dle norem. Večer budu v práci kde mam normy tak si přečtu normu kam mě odkazujete a jsem zvědav zda se tam dočtu, že musím dát fázi vlevo. Muselo by se něco změnit od prosince kdy jsme měli školení (194/2022) od ... a toto byla jedna z diskuzí co jsme vedli se školitelem.

Slušný materiál, že?

A mě by pak zajímalo, jak může hlupák poznat, že se někde píše hloupost.
Na čem je založeno jeho poznání?
Na tom, že to jinde slyšel jinak?
To je trošku málo a nenechá si to za žádnou ceny vysvětlit.
Smutné, že?  :(


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 02.02.2024, 12:49
... jak může hlupák poznat, že se někde píše hloupost.
...
To je obecně problém, který zasahuje i do těch nejvyšších míst.

Prý "Šéf" nemusí být odborník, na to má odborné zástupce, poradce,...
Ale jak si je vybere, jak pozná, že to nejsou ještě horší hlupáci a ignoranti než on?


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: pegas100 02.02.2024, 13:23
Mrkněte se ještě na normu ČSN 332180 čl. 6.2.2. Myslím že ještě není zrušena a zde se nic nedoporučuje, ale také nenařizuje.


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Václav Třetí 02.02.2024, 14:56


Prý "Šéf" nemusí být odborník, na to má odborné zástupce, poradce,...
Ale jak si je vybere, jak pozná, že to nejsou ještě horší hlupáci a ignoranti než on?

Můj poslední socialistický zaměstanavatel byl přesnou ukázkou toho, jak to dopadne. Pracoval jsem ve výzkumně-vývojové provozovně jednoho malého podniku Měli jsme šéfa, který tomu měl rozumnět, jenže nechtěl a nic nedělal, na to měl starou, ošklivou (pardon),  ale šikovnou a pracovitou sekretářku. Pak měl druhou mladou a snad hezkou (v jeho očích určitě),  ta sice nic neumněla, ale zábava s ní byla všeho druhu. Protože nic nefungovalo, jak mělo, tak se začali bouřit jak řadoví tak odborní pracovníci. Tak jsme dostali nového šéfa. Byl to ekonom (jenže zemědělský),  vše uměl propočítat finančně, ale elektronice a elektrice nerozumněl. Pak už přišel konec roku 89 a já jako již částečný soukromník jsem raději odešel do soukroma na plno. Nový šéf odešel do důchodu a na jeho místo přišel člověk z provozu, ten neměl zkušenosti s vedoucí funkcí, byť už byl také starší. No a za 3/4 roku šla firma do háje celá. Ono totiž nejvyšší patro vedení byli stejní neumětelové, ti ještě dokládali svoji odbornost vysvědčením  z VUML. Bohužel dnes jsou někteří stejní odborníci byť mají skutečnou VŠ, ale jak ji vystudovali nikdo netuší.

Pro neznalé - VUML byla večerní politická škola (universita marxismu-leninismu),  kterou různí političtí kádři z řad středoškoláků a mnohdy také vyučenců mohli nahradit odborné VŠ studium. Jak to vypadalo, když se celý jeden rok učili o tom, jak důležitá je vedoucí úloha KSČ  a svazek se SSSR a potom měli dělat odbornou práci na vyšší úrovni,  je jasné.


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Miroslav Revús 02.02.2024, 15:19
Už iba na spestrenie odkaz na Wiki:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Ve%C4%8Dern%C3%A1_univerzita_marxizmu-leninizmu

 (mimo)


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Pavel Horský 02.02.2024, 15:24
To je obecně problém, který zasahuje i do těch nejvyšších míst.

Prý "Šéf" nemusí být odborník, na to má odborné zástupce, poradce,...
Ale jak si je vybere, jak pozná, že to nejsou ještě horší hlupáci a ignoranti než on?


Jirko, tam se porcují obrovské peníze a při tom se nekouká doprava ani doleva.  (dance)
Jen na blbce vždy zbyde o trošku méně než na toho bystřejšího.


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Pavel Horský 02.02.2024, 15:29
VUML byla rovněž zkratka názvu pomůcky Veřejné bezpečnosti. Vulkanizovaný učitel marxismu-leninismu  (dance)


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Milan Hudec 02.02.2024, 21:19
Výsledek ankety je tristní, zejména v našem oboru. 165 odpovídajících z 392 zúčastněných, což je 42%,   se dále nevzdělává !


A jak?
Normám mnohdy nerozumí ani jejich autoři, na školeních chybějí autority, zas tolik smrťáků a gro požárů není, chybí kontrola ze směru státu......... ............
Procenta ankety jsou samy o sobě nicneříkající (horší je, že  jde o trend který asi už nejde obrátit)


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Jan Kelbich 02.02.2024, 23:43
MUSÍ a v celém objektu viz ČSN 33 2000-4-46 ed.3 čl. NA.5 konec třetího odstavce.

Takže v ed. 3 je změna proti ed. 2 ?
Jak je to tam formulováno ?


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Pavel Horský 03.02.2024, 09:05
Honzo, musíš so to přečíst. Screen díky zabezpečení nelze udělat a přepisovat se mi to opravdu nechce.


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Karel Bělohlávek 03.02.2024, 09:54
Takže v ed. 3 je změna proti ed. 2 ?
Jak je to tam formulováno ?

Je to podobné doporučení jako v ČSN 33 2130 ed. 3, viz příloha. Je dobré si uvědomit, že se jedná o národní přílohu, a nikoliv původní znění IEC nebo EN normy, takže v případném novém vydání budou možná všechny tyto požadavky odstraněny.

V předchozí edici bylo přímo napsáno: „Poloha připojení středního a fázového vodiče vůči ochrannému kontaktu u domovních zásuvek není stanovena. Doporučuje se však jednotné provedení vývodu". Stejná formulace byla i v prvním vydání normy z r. 1995.

Osobně mi ta původní formulace přijde spíše jako konstatování nebo informace, že to nikde jinde v normě není stanoveno. Tomu ostatně odpovídá i název odstavce NA.5 „prodlužovací přívod a rozbočovací zásuvky“,  primárně bych tam tedy nehledal požadavky pro zásuvky pevného rozvodu. Každopádně to v té době bylo uvedeno v ČSN 33 2180 z r. 1980, takže ta informace nebyla úplně pravdivá.


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Jan Franěk 03.02.2024, 10:45
Pořád nechápu co je na pravidlu - fáze vlevo - tak složité, že se to musí stále dokola probírat i mezi odborníky. Těm s "vysokou školou života" je to stejně putna a budou se bít za svojí pravdu tak dlouho, dokud budou ochotni někteří RT posvětit jejich chujoviny svým podpisem.


Co některé vede k tomu, že musí za každou cenu bořit pravidla a hledat skulinky v předpisech jak je nemuset dodržovat? Mnohokrát už bylo dokázáno, že instalace podle norem je často levnější a bezpečnější, než instalace ojebaná. Tolik energie vydat za zbytečné hájení  porušení norem a zvyklostí, když udělat to správně nestojí ani korunu navíc a k tomu se nic nemusí obhajovat a ztrácet tím tolik cenného času.






Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Radim Strycharski 03.02.2024, 13:21
Mrkněte se ještě na normu ČSN 332180 čl. 6.2.2. Myslím že ještě není zrušena a zde se nic nedoporučuje, ale také nenařizuje.
Nařizuje. Výraz "Zásuvky se připojují tak..." je totéž jako "Zásuvky se musí připojovat tak...".


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Milan Hudec 03.02.2024, 15:09
Otázka zní:
Proč by fáze neměla být vlevo, když je to za stejnou práci jako vpravo?
Nepřináší to nijaké úspory a montážník navíc vypadá jak debil.


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Peter Lovacký 04.02.2024, 09:12
Ešte by bola zaujímavá anketka, či pri L vpravo ide o C1, C2 ..alebo C3..
Za mňa C3...


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Václav Třetí 04.02.2024, 09:33

Proč by fáze neměla být vlevo, když je to za stejnou práci jako vpravo?
Nepřináší to nijaké úspory a montážník navíc vypadá jak debil.

To je postoj, protest proti zavedenému, ustálenému pravidlu. Boj proti establishmentu .


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 04.02.2024, 13:30
To je postoj, protest proti zavedenému, ustálenému pravidlu. Boj proti establishmentu .
Takže podle toho jak první kutil zapojí v domu zásuvku, bude zapojen i zbytek?
Ještě že to na silnicích funguje jinak
Představte si, že by se ve městě jezdilo jednotně vpravo nebo vlevo, podle toho kdo v konkrétním městě jak vyrazí ten den jako první a jak...


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: František Šohajda 04.02.2024, 17:20
Na různých školeních ,  nám říkají že by měl být celý objekt stejný ,jak fáze vlevo,vpravo, nebo schuko versus naše zásuvky.....
Některé hotely,obchody cizího majitele  jsou i u nás v česku tak dělané a mají od TIČRu razítko! (box)

Já se držím staré české klasiky, fáze vlevo a naše typové zásuvky! (norm)


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Václav Třetí 05.02.2024, 13:07
Na různých školeních ,   nám říkají že by měl být celý objekt stejný ,jak fáze vlevo,vpravo, nebo schuko versus naše zásuvky.....
Některé hotely,obchody cizího majitele  jsou i u nás v česku tak dělané a mají od TIČRu razítko! (box)

Já se držím staré české klasiky, fáze vlevo a naše typové zásuvky!

Tak to má být, howg!

P.S. Znám pension, kde mají zásuvky naše i Schuko, vždy v jednom dvojrámečku vedle sebe. To má smysl, mají převážnou většinu zahraničních hostů a i na opotřebení zásuvek je vidět častější používání Schuko.


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Sparky Ritchie 05.02.2024, 14:21
Jediné, co dává smysl, je mít na úrovni CE požadavek na dvoupolové spínače. Pokud mám přístroj jen s jednopólovým spínačem, tak by bylo ideální jej mít zapojený v zásuvce tak, aby spínač spínal (a vypínal) fázi. U běžné spotřební elektroniky s třídou ochrany I to může paradoxně znamenat fázi vpravo, neboť francouzský trh.

V Německu, kde je bezpolaritní Schuko, to norma neřeší a ani není důvod, aby to řešila, když vidlici lze připojit oběma způsoby. Patří však k dobré praxi zapojit zásuvky v celém objektu stejně (což však není v mém berlínském bytě dodrženo).

V dnešní globalizované Evropě mi přijde předpokládat či vyžadovat určitou polarizaci zásuvek typu E jako zbytečné, když už se v realitě stejně používají oba způsoby zapojení. To jen pro staré kmety je to dogma, které do nich bylo vtloukáno možná i násilím, takže nepřipouští jeho zpochybňování. ;)

(mimo) Další vděčné téma k diskusi je, v jaké poloze má být klapka vypínače, když je vypnutý. V Česku je zvykem mít klapku zmáčknutou dole, v Německu nezřídka nahoře. ;)


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Jiří Kantner 05.02.2024, 19:21
Lidé vymysleli pravopis aby se blbec poznal jen co vezme tužku do ruky.
S fází nalevo od kolíku mi to přijde podobné.  Stačí si vzít do ruky zkoušečku a hned je pak jasno ohledně autora nebo "údržbáře" elektroinstala ce.

 (mimo) Kdysi dávno jsem v nějakém železničním muzeu obdivoval precizní provedení starého osobního vagonu, kde všechny šrouby, kterými byly přichyceny prkna dřevěného obložení interiéru, měly drážku orientovanou stejně. Nedovedu si představit jak by mistr jednal s dělníkem který by tuhle "štábní kulturu" ignoroval a snažil by se mistrovi vnutit svůj pohled na tuhle "zbytečnost" ,  že na tom přeci nezáleží.



Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Václav Třetí 05.02.2024, 22:02
Jediné, co dává smysl, je mít na úrovni CE požadavek na dvoupolové spínače.


Dobrá myšlenka. Jen ji nedodržují ani v tom zázračném Německu. A co takhle pračka, všechna čidla, termostaty, termopojistky, tlakové spínače uděláme dvojpólové. To bude prácička a to množství vodičů navíc.


V Německu, kde je bezpolaritní Schuko, to norma neřeší a ani není důvod, aby to řešila, když vidlici lze připojit oběma způsoby. Patří však k dobré praxi zapojit zásuvky v celém objektu stejně (což však není v mém berlínském bytě dodrženo).


Co dodat, i v Německu jsou mnozí elektrikáři flinkové. Kdysi byli Němci vycepovaní a pořádkumilovní, dnes už to není pravda. A jejich zásuvkový systém je nedokonalý.


V dnešní globalizované Evropě mi přijde ... To jen pro staré kmety je to dogma, které do nich bylo vtloukáno možná i násilím, takže nepřipouští jeho zpochybňování.

Globalizovaná Evropa je v úpadku, morálním, ekonomickém i myšlenkovém.
Jako starý kmet si nepřipadám, jen si hodně pamatuji. Ale na druhou stranu mně to může i lichotit. Svatopluka Čecha již po padesátce oslovovali velectěný kmete. Nic do mě nebylo vtloukáno, protože jsem  pochopil, že je výhodné, když věci mají řád.

(Pro ty, co nevědí, kdo byl Svatopluk Čech - český básník, prozaik, novinář, cestovatel a právník.  1846 - 1908)





Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Jan Franěk 06.02.2024, 07:12
Normy, pravidla a zvyky které zjednodušují práce i následný servis, jsou jen pro staré kmety? Pobavilo mě to a zároveň překvapilo. Jde jenom o výmluvy elektrozedníků a ne reakce skutečných elektrikářů. Asi bude bez překvapení fakt, ze nejvíce elektrozedníků najdete v bytové výstavbě, kde většinově vládne tlak na cenu i s tím spojenými riziky a diky tomu i bordelem. V průmyslu kde je především tlak na kvalitu ( odstávka nebo zastavení vyroby je dost drahé) si podobní ojebávači ani neškrtnou. Je normální že každá firma má normové požadavky ještě upřesněné a zpřísněné. Norma je pouze minimum nutné k dodržení bezpečnosti. Mají k tomuto mnoho dobrých důvodů včetně finančních.

Bez zajimavosti určité není ani fakt, že mezi dobře provedenou bytovou instalací a bastlem, je často pouze nepatrný cenový rozdil ,   nicméně zásadní rozdil v bezpečnosti a spolehlivosti. Také to že dodržení jednoduchých pravidel ( postavených navíc na požadavcích norem) navíc nestojí ani kačku je smutnou ukázkou úpadku řemeslníků, kteří normy a zvyky prostě neznají a tedy ignorují. Pak hledají vymluvy jako omluvu své práce a ty co se snaží o udržení standardů obviňují ze slepého lpění na normách a pravidlech.

Ať si to každý přebere jak je libo  (drinks)


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Jan Franěk 06.02.2024, 07:28
V dnešní globalizované Evropě mi přijde předpokládat či vyžadovat určitou polarizaci zásuvek typu E jako zbytečné, když už se v realitě stejně používají oba způsoby zapojení. To jen pro staré kmety je to dogma, které do nich bylo vtloukáno možná i násilím, takže nepřipouští jeho zpochybňování. Mrknutí
......
(mimo) Další vděčné téma k diskusi je, v jaké poloze má být klapka vypínače, když je vypnutý. V Česku je zvykem mít klapku zmáčknutou dole, v Německu nezřídka nahoře. ;)

NEní to moc téma k diskusi, když nám to doporučují normy. Jde jen o pseudotémata neznalých, nebo ignorantů.


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Peter Lovacký 06.02.2024, 07:50
"aby ochranný kolík byl nahoře".  " Totéž platí i pro dvojité zásuvky"
Kedy jak..,


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Jiří Kantner 06.02.2024, 08:07
NEní to moc téma k diskusi, když nám to doporučují normy. Jde jen o pseudotémata neznalých, nebo ignorantů.
Ano naprostý souhlas, jakmile se začne ustupovat v  případech zavedené a osvědčené praxe s poukazem na to, že to  na funkci nemá vliv, tak začne za pár let tvrdá eroze a zmatek, nebude platit nic a nikdo se v tom nevyzná.
Je spousta věci a postupů které se dodržují z důvodů přehlednostii, opravitelnosti a není to jen v elektrice. Pak už bycom mohli rovnou říkat, že barevné značení vodičů je zbytečné a stačí  aby v rozvaděči montér nechal vzkaz, že v tomto domě použil pro fázový vodič žlutozelenou barvu. (dance).




Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Jan Franěk 06.02.2024, 08:08
"aby ochranný kolík byl nahoře".  " Totéž platí i pro dvojité zásuvky"
Kedy jak..,  

U nás je teno typ dvojzásuvky nedovolený  (norm)


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Jiří Kantner 06.02.2024, 08:18
"aby ochranný kolík byl nahoře".  " Totéž platí i pro dvojité zásuvky"
Kedy jak..,  
Ta fotka strojku zásuvky určitě nebude produkt schválený podle platných předpisů v ČR.  
Jsou místa na zeměkouli, kde to mají jinak. Nevidím důvod se ohánět takovou argumentací a dávat takové výrobky za vzor.


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Milan Hudec 06.02.2024, 08:37
To je postoj, protest proti zavedenému, ustálenému pravidlu. Boj proti establishmentu .
Obávám se, že frajeřinka "mám fázi vpravo" nijak nezvýší počet žen prahnoucích se mnou navšívit saunu (dance)



Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Peter Lovacký 06.02.2024, 11:12
U nás je teno typ dvojzásuvky nedovolený  (norm)
Ta fotka strojku zásuvky určitě nebude produkt schválený podle platných předpisů v ČR. 
To je možné,..no zohnať ju asi nebude problém..
Jak pozerám, je to tu furt dookola...
https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,44759.36.html

Nakoniec aj tak rozhodne bezpečnosť,..
Nedostatok C3 pre prevádzkovateľ a znamená len vylepšenie, čo v praxi neznamená nič iné, len že je to dobré už aj tak...a že z pohľadu bezpečnosti vyhovuje..
A C2 si neviem predstaviť..

Každý aj tak dáva fázu vľavo,..a táto debata mi príde viac politika jak elektrika..


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Sparky Ritchie 06.02.2024, 12:17
Dobrá myšlenka. Jen ji nedodržují ani v tom zázračném Německu. A co takhle pračka, všechna čidla, termostaty, termopojistky, tlakové spínače uděláme dvojpólové. To bude prácička a to množství vodičů navíc.
Dvoupólovost myslím jen pro hlavní spínač přístroje, aby bylo zajištěno že vypnutý přístoj je bez napětí – funkční ekvivalent vypínače na britské zásuvce. U bezpečnostních prvků jako termostat či termopojistka považuji v případě poruchy za dostatečné přerušení obvodu. A řízení během normálního provozu dnes beztak již obstarává mikrokontrolér s čidly v podobě termistorů apod.

…v Německu… A jejich zásuvkový systém je nedokonalý.
Žádný systém není dokonalý. I německé schuko má výhody a nevýhody. Český systém je však špatný a chybný. Převzali jsme francouzský standard s (částečně) polaritní zásuvkou, ale nepřevzali jsme určení polarity – fáze vpravo. Později jsme se dokonce rozhodli pro opačnou polaritu – fáze vlevo, čímž jsme standard úplně rozbili. Máme tedy polaritní zásuvky a vidlice, ovšem místo výhod máme jen nevýhody. Nyní je možné chybu začít napravovat, čemuž už normy nebrání, ale mezi elektrikáři snad není většího dogma, než že fáze patří vlevo.

(mimo)
Jako starý kmet si nepřipadám, jen si hodně pamatuji. Ale na druhou stranu mně to může i lichotit. Svatopluka Čecha již po padesátce oslovovali velectěný kmete.
Máte hustý plnovous jako měl Svatopluk Čech (a jiní mužové v druhé polovině devatenáctého století)? Takovému oslovování je nutné jít naproti. ;)

Obávám se, že frajeřinka "mám fázi vpravo" nijak nezvýší počet žen prahnoucích se mnou navšívit saunu.
Zkusil jste už oslovit nějakou Francouzku? ;)


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Jan Franěk 06.02.2024, 12:37
...... Nyní je možné chybu začít napravovat, čemuž už normy nebrání, ale mezi elektrikáři snad není většího dogma, než že fáze patří vlevo.
..

Tak pro ty pomalejší ještě jednou. Je zde stále platná norma ČSN 33 2180 a tam zde mnohokrát citovaný článek 6.2.2 - viz jedna z příloh příspěvku č.75


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Sparky Ritchie 06.02.2024, 13:52
Tak pro ty pomalejší ještě jednou. Je zde stále platná norma ČSN 33 2180 a tam zde mnohokrát citovaný článek 6.2.2 - viz jedna z příloh příspěvku č.75
ČSN 33 2130 ed. 3 odstavec 5.3.3 a pravidlo lex posterior derogat legi priori.

Nadto zatímco přístup k normě ČSN 33 2130 sponzoruje jak MPO, tam MMR, tak přístup k ČSN 33 2180 sponzoruje pouze MPO. Lze se tedy domnívat, že norma ČSN 33 2180 není závazná pro elektroinstala ci ve stavbách bytů a rodinných domů. Ale rád si nechám tuto domněnku vyvrátit, pokud ukážete cestu delegací k této normě od příslušného zákona.


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Jan Franěk 06.02.2024, 14:07
Ve vámi citované normě a článku, se píše ale totéž co v ČSN 33 2180, navíc přímo v tomto článku je právě odkaz na 33 2180

Dále běžně podepisuji smlouvu o dílo, kde se zavazuji provést el. instalaci v souladu s platnou legislativou a normami. Jak bych poté obhájil nesoulad s těmito předpisy?


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Sparky Ritchie 06.02.2024, 14:16
Ve vámi citované normě a článku, se píše ale totéž co v ČSN 33 2180, navíc přímo v tomto článku je právě odkaz na 33 2180
V ČSN 33 2130 se však explicitně píše, že se připojení nulového vodiče vpravo pouze doporučuje. Tím se tedy povinnost z ČSN 33 2180 mění na pouhé doporučení, což znamená, že zásuvky s fází vpravo této normě též vyhovují. Ostatně i poznámka 4 v ČSN 33 2130 explicitně říká, že bezpečnost instalace není ovlivněna tím, na kterou dutinku je připojen nulový vodič.


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Jan Bocek 06.02.2024, 14:32
Každý aj tak dáva fázu vľavo,..a táto debata mi príde viac politika jak elektrika..

Pane Lovacký,
po dlouhé době s vámi plně souhlasím a napsal bych vám do indexu za "jedna".
Je to podobná diskuse jako s kysličníkem uhličitým.....


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Václav Třetí 07.02.2024, 07:07
Abychom to zjednodušili, vepíšu své poznámky přímo do vašeho textu, ale červeně. Vy si šikovně  pravidla trochu upravujete, abyste mohl dokazovat to, co potřebujete.

Dvoupólovost myslím jen pro hlavní spínač přístroje, aby bylo zajištěno že vypnutý přístoj je bez napětí - (To se nedodržuje ani v Německu, např. mnoho stolních lampiček vyrobených v a nebo pro Německo má spínač jednopĺový.) funkční ekvivalent vypínače na britské zásuvce. Britské zásuvky mají přesně stanovené umístění fáze, vypínač je jednopólový, vypíná samozřejmě fázi a ve vidlici je vložena pojistka dimenzovaná podle spotřebuče, samozřejmě také ve fázi. U bezpečnostních prvků jako termostat či termopojistka považuji v případě poruchy za dostatečné přerušení obvodu. A řízení během normálního provozu dnes beztak již obstarává mikrokontrolér s čidly v podobě termistorů apod. A pak to spínají miniaturizovan á relé s minimáními kontakty a s nedostatečnou vzdáleností mezi nimi.
Žádný systém není dokonalý. I německé schuko má výhody a nevýhody. Český systém je však špatný a chybný. Převzali jsme francouzský standard s (částečně) polaritní zásuvkou, ale nepřevzali jsme určení polarity – fáze vpravo. Polarita je dána, vidlici otočit nejde. Systém není špatný ani chybný. V době, kdy se zásuvky v  I. ČSR  začaly používat, byla minimální mezinárodní obchodní výměna zboží, pračky se k nám v té době moc nedovážely - myslím, že vůbec. Chyba vznikla, to je pravda a vznikla opomenutím a chybou v překladu. Později jsme se dokonce rozhodli pro opačnou polaritu – fáze vlevo, čímž jsme standard úplně rozbili. Pokud vím, bylo to hned od počátku. Máme tedy polaritní zásuvky a vidlice, ovšem místo výhod máme jen nevýhody. Máme jen nejednoznačné normy, za které se schovávají různí flinkové a neumětelové.  Nyní je možné chybu začít napravovat, čemuž už normy nebrání, ale mezi elektrikáři snad není většího dogma, než že fáze patří vlevo. Lépe bude napravit normy!

Máte hustý plnovous jako měl Svatopluk Čech (a jiní mužové v druhé polovině devatenáctého století)? Takovému oslovování je nutné jít naproti.Nemám plnovous, nechci ho mít a nechci aby mě někdo nazýval kmetem, zejména pro moje názory, se kterými zde souhlasí i mnohem mladší kolegové. 



Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Milan Hudec 08.02.2024, 08:12
V ČSN 33 2130 se však explicitně píše, že se připojení nulového vodiče vpravo pouze doporučuje. Tím se tedy povinnost z ČSN 33 2180 mění na pouhé doporučení, což znamená, že zásuvky s fází vpravo této normě též vyhovují. Ostatně i poznámka 4 v ČSN 33 2130 explicitně říká, že bezpečnost instalace není ovlivněna tím, na kterou dutinku je připojen nulový vodič.
Rozdíl oproti doporučení normy musí být nějaký realistický technický/bezpečnostní obhajitelný důvod, nikoli že se mě zrovna chtělo........ ........


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Milan Hudec 08.02.2024, 10:08
ČSN 33 2130 ed. 3 odstavec 5.3.3 a pravidlo lex posterior derogat legi priori.

Nadto zatímco přístup k normě ČSN 33 2130 sponzoruje jak MPO, tam MMR, tak přístup k ČSN 33 2180 sponzoruje pouze MPO. Lze se tedy domnívat, že norma ČSN 33 2180 není závazná pro elektroinstala ci ve stavbách bytů a rodinných domů. Ale rád si nechám tuto domněnku vyvrátit, pokud ukážete cestu delegací k této normě od příslušného zákona.
To platí (s pochybností delegování ministerstvy) pro výlučné legislativní požadavky/odkazy.
Např.jak uvádí k.Franěk, pokud podepíše smlouvu "práce bude provedena dle platných ČSN",  nebude tento odkaz výlučný, ale indikativní, což mu dává možnost zapojit fázi vpravo ovšem za podmínky prokázání, že toto řešení sebou nese výhody.


Název: Re: Musí být fáze stále ještě vlevo?
Přispěvatel: Václav Třetí 08.02.2024, 11:47
Obecně se zapomíná, že normy jsou doporučením, ovšem nikoli proto, aby si každý mohl dělat co chce, ale aby mohl použít řešení lepší, bezpečnější než doporučuje norma. Tímto je zajištěn případný možný vývoj bez okamžité změny normy.