Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Ferdin 20.9.2002 06.07.2004, 18:26



Název: Jakou potřebuji zátěž pro připojení relé přes časový spínač?
Přispěvatel: Ferdin 20.9.2002 06.07.2004, 18:26
Mám relé od firmy F&G, Z7-R20/S. Chtěl bych ho připojit přes časový spínač CS3-1. Když ale toto zapojím tak mi to nefunguje. Jestliže ale k relátku připojím paralelně žárovku 60W tak to funguje. V rozvaděči však nemůžu mít žárovku. Chtělo by to zřejmě nějaký odpor, ale nemám tušení jakou by měl mít hodnotu. Mohl by mi někdo poradit?


Název: Re: Relé přes časový spínač...
Přispěvatel: Roger 01.09.2016, 13:48
1) podpora vyrobce nefunguje?

2) dovolim si obdobnou otazku:

Znate nekdo casovac anebo rele s casovacem (potrebuji sepnout necely 1kW/230V - topidlo - odporova zatez),  ktere umi napocitat po zapnuti proudu napriklad 30 minut a pak vypnout?

Bohuzel Elko i Elektrobok to neumeji, je nutne nejprve pustit napajeni a az pote sepnout funkci :-(( pri vyvoji zarizeni asi nepremysleli.. .


Název: Re: Relé přes časový spínač...
Přispěvatel: Jirka Š. Svejkovský 01.09.2016, 14:35
Spínač CS3-1 vyžaduje minimální odběr 20W (je tam triak). To je odpor asi 2,6k. A hlavně docela kamna, pokud bude v rozvaděči, budou problémy.

Mimochodem, proč to nespínáte přímo? Utáhne to až 200VA.


Název: Re: Relé přes časový spínač...
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 01.09.2016, 14:39
To Roger: A BMR jste zkoušel? Jsou za dobrou cenu a o nějaký level výš js kvalitou i spolehlivostí.
Nějaký asymetrický cyklovač a pod?  Nebo chcete jen zapnout obvod, odpočítat půl hodiny, zapnout těleso a pak po nějaké době vypnout?


Název: Re: Relé přes časový spínač...
Přispěvatel: Čestmír Kubáček 02.09.2016, 06:17
me spis zarazi ta cs3-1 to je zaklad pro ventilatory. proc jste pri nakupu nerekl. na co to mate? dali by vam cs3-16 ktery je urcen pro spinani vyssich zazezi.


Název: Re: Jakou potřebuji zátěž pro připojení relé přes časový spínač?
Přispěvatel: Tomáš.Ondra 03.09.2016, 18:52
2 Roger
 Elko crm 39H to umí - funkce b


Název: Re: Jakou potřebuji zátěž pro připojení relé přes časový spínač?
Přispěvatel: Roger 04.09.2016, 08:59
2 Roger
 Elko crm 39H to umí - funkce b

Pardon, zapomnel jsem sdelit, ze relatko/casovac je zamyslen pod spinac/vypinac a ne na DIN listu.

Elko i Elektrobock takove zarizeni spinajici 16A maji, bohuzel pri vyvoji programu pro CPU nemysleli na funkci zpozdeneho nabehu a tak udajne u Elko to bude MOZNA fungovat nestabilne, u elektrobock pry vubec (nabeh cpu v radu vterin). Nejdrive musi byt napajeni a az pote sepnuto. A jine casovace podvypinac pro 1kW neznam. A kombinovat vice zarizeni do krabicky je neprakticke.

Idea je takova, osadit to do krabice s vypinacem, vypinac bude mit "svetylko" indikujici stav ZAPNUTO a k tomu casovy spinac, ktery zvlada 1kW.

Po zapnuti vypinace se rozsviti kontrolni svetelko a soucasne se spusti na zvoleny cas (jsem uvedl napriklad: 30 minut) elektrina do topneho zebriku v koupelne prikon (900W),  po 30 minutach se zebrik vypne, ale kontrolka na vypinaci bude stale svitit (stale dochazi k odberu tim relatkem, cca 1W).

Neni totiz zadouci na chate urcene k pronajmu, nechavat tento casovac stale pod napetim (az 1W zbytecneho odberu) bez moznosti vypnuti, kdyz to bude ke sporadickemu uziti (treba 4x do roka),  soucasne neni zadouci umoznit trvale zapnout otopny system.

A davat kvuli tomu dva vypinace nebo vypinac a spinac mi prijde nelogicke.

------

Klasicke pouzivane zapojeni otopneho zebriku v koupelne znam:

- Zasuvka a vidlice s kroucenym kabelem (mokryma rukama sahat na kapely?)
- zasuvka a termostat/casovac (kdo to umi a chce nastaovat?)
- relatko trvale pod proudem a spinac (s vlastnim prikonem do 1 VA) - relatko nejde nijak vypnout, napriklad mimo sezonu apod. Dochazi k opotrebovavani a zbytecnemu odberu...

Jak byste to vymysleli vy?


Název: Re: Jakou potřebuji zátěž pro připojení relé přes časový spínač?
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 05.09.2016, 10:51
Hm, 1W je pade za rok a když se používá sporadicky 4x za rok, není problém mezi tím shodit jistič ne?  Kvůli pár korunám za stand-by investovat do něčeho, co se nezaplatí dřív než to odejde, je poněkud zcestné. V dalším levlu můžete začít počítat, kolik protopíte v kabelech ve zdi a ten 1W pro relátko bude vypadat jako malichernost.
Pak stačí použít tlačítko a časovač. Ono obecně při 1kW, která přes to poteče, se to pod tím vypínačem docela zahřeje a moc dlouho nevydrží.
Když už bych si s tím chtěl hrát, dám proudový relé na vývod světel do koupelny a tím řídím časovač. Ale nevím, zda třeba nemáte celou koupelnu na jeden kabel.
A nebo je to krásná příležitost pro aplikaci systémovky, která by se postarala i aby tam někno nenechával svítit celou noc...


Název: Re: Jakou potřebuji zátěž pro připojení relé přes časový spínač?
Přispěvatel: Radek Červený 05.09.2016, 17:37
Máte už natahané rozvody? Jestli ne, bylo by řešení modulové relé na DIN (už i kvůli chlazení) dát do rozvaděče a z koupelny od tlačítka vést pouze ovládačku.

Jinak bych toto vymýšlel už před realizací, kdy nemám tak svázané ruce. Ono celkově spínat 1 kW v krabici KU 68 je docela úchylné, ačkoliv toto řešení běžně praktikují i velcí výrobci, viz např. termostaty, ale také ta spolehlivost podle toho vypadá.

Jak už zmínil kolega Hrubý, na chatě, kde jsem sporadicky, bych už hned přemýšlel o systémovce. Nejenom kvůli topnému žebříku, kde by váš problém řešilo pár příkazových řádků v software, ale už i třeba kvůli zabezpečení, prevenci, komfortu atd.....


Název: Re: Jakou potřebuji zátěž pro připojení relé přes časový spínač?
Přispěvatel: Roger 05.09.2016, 22:01
Me to zajima z tech. hlediska, treba nekdo bude znat zahranicniho vyrobce relatek, ktery myslel trochu vice primnavrhu anebo dela updaty a ne ze 10 let jede jeden model a neimplementuje pozadavky zakazniku do CPU...

Z privodniho kabelu 3x2,5 (neni dosud natazen) se ma napajet i zasuvka pracky i zebrik, a v HR uz stejne neni mista nazbyt... Navic je i s elektromerem..

Napajet casovac ze svetla- to znamena sekat dalsi slic a take, co kdyz nekdo zamerne zhasne - prestane topit, to se v uvedene koupelne zrovna nehodi, protoze tam je jeste dalsi svetlo od umyvadloveho stolku a i ja jsem treba nekdy ve vane x hodin pri vypnutem svetle (pri svickach napriklad). Ale diky za napad, jinde by se to hodilo.

Systemovka? To asi zere proud, odchazi to, nemam s tim  zkusenosti a uzivatelsky uz preferuji od jiste doby nejjednoduzsi reseni, ktere funguje 50 let bez poruchy :-) pred 15. Lety jsem byl fanda domaci automatizace, nez jsem pochopil, ze ten komfort za ty prachy a cas stoji asi jen nekomu :-) uvazoval jsem max o dalkovem odectu elektromeru, i za cenu natazeni utp do hr, po nahlednuti na porizovaci cenu jsem couvnul ... (Vi nekdo kolik stoji optoclen primo od cezdistribuce?)

Pripadne doporucte tip - vhodnou systemovku na chatu (levnou ucelnou spolehlivou, ktera neco prinese).

Ps: vazne hrozi nejake pretizeni casovace 900W pri sporadickem uziti, ze by to nevydrzelo xx let? Kdyz pisi zatez 16A? Je lepsi mechanicky nebo spise triakovy rele? Na odporovou zatez tipnu to druhe..

Pss: Proste jednoduche reseni sepnuti zebriku na omezeny cas, jako mate na verejnych Wc tlacitko na vodu, ofuk rukou, sprchu... Urceni: chata na pronajem s blbuvzdornou obsluhou.



Název: Re: Jakou potřebuji zátěž pro připojení relé přes časový spínač?
Přispěvatel: Radek Červený 06.09.2016, 00:56
Jak názorně vidíte, to nejjednodužší řešení může být nakonec pěkně složité. O systémovkách koluje mnoho polopravd, domněnek a předsudků. Díky tomu vznikl před časem na tomto portále tento seriál: http://elektrika.info/news/novy-serial-si-2016

Když jsem do garáže montoval EZS, která má 20VA trvale napájecí zdroj, říkal jsem si, co to ročně bude stát. No a dnes mám na vyúčtování cca 300 - 400 Kč za elektřinu za rok na víc. V podstatě je to o tom komfortu a bezpečí. Pokud v garáži chráním hodnotu, která je v násobcích, asi to řešit nebudu.

Pokud chatu plánujete pronajímat, systémovka by vám vyřešila na dálku hodně věcí, ale to už jsem psal. On třeba i takový dálkový odečet spotřebované energie napoví o chování nájemníka, temperování či ovládání vytápění, simulace přítomnosti, .... jsou už jen další příjemná pozlátka.

Podle diskuze jste schopný chlap, pokud se domluvíte s někým, kdo systémovku umí a dělá na "jistotu",  ledasco si nachystáte a necháte jej dělat jen odbornou část, nebude cena vyšší jak za malý zahradní malotraktor, který dnes stojí za každou třetí chalupou.


Název: Re: Jakou potřebuji zátěž pro připojení relé přes časový spínač?
Přispěvatel: Radek Červený 06.09.2016, 01:03
Zkuste ještě pohledat ve stavebnicích Velemanu, pokud by se vám chtělo zabastlit, jestli vám něco z jejich nabídky nesedne.
http://www.gme.cz/stavebnice-velleman-kv8075-casovy-spinac-sporic-energie



Název: Re: Jakou potřebuji zátěž pro připojení relé přes časový spínač?
Přispěvatel: Roger 12.09.2016, 21:53
Zkuste ještě pohledat ve stavebnicích Velemanu, pokud by se vám chtělo zabastlit, jestli vám něco z jejich nabídky nesedne.
http://www.gme.cz/stavebnice-velleman-kv8075-casovy-spinac-sporic-energie

Dky za tip, dohledal jsem https://www.velleman.eu/downloads/0/illustrated/illustrated_assembly_manual_k8075.pdf vypada to slozite (nutnost spajet to a pak to ovladani naprosto neblbuvzdorne a take nedostatecne nastaveni napriklad tu pulhodinu nenastavim)...

Skoda jestli neznate nikdo jine vyrobce casovacu pod vypinac, ktery pri navrhu programu premyslel trochu vice?

Tady je elko: http://eshop.elkoep.cz/smr-b-230v--detail-EA00000101.aspx - ktere pry po nabehnuti zapnutim proudu a spinaneho ve stejnou chvili se muze dostat do nedefi ovaneho stavu :-/

Mate nekdo SMR-B v ruce?


Název: Re: Jakou potřebuji zátěž pro připojení relé přes časový spínač?
Přispěvatel: Roger 13.09.2016, 09:33
Jak názorně vidíte, to nejjednodužší řešení může být nakonec pěkně složité. O systémovkách koluje mnoho polopravd, domněnek a předsudků. Díky tomu vznikl před časem na tomto portále tento seriál: http://elektrika.info/news/novy-serial-si-2016

Když jsem do garáže montoval EZS, která má 20VA trvale napájecí zdroj, říkal jsem si, co to ročně bude stát. No a dnes mám na vyúčtování cca 300 - 400 Kč za elektřinu za rok na víc. V podstatě je to o tom komfortu a bezpečí. Pokud v garáži chráním hodnotu, která je v násobcích, asi to řešit nebudu.

Pokud chatu plánujete pronajímat, systémovka by vám vyřešila na dálku hodně věcí, ale to už jsem psal. On třeba i takový dálkový odečet spotřebované energie napoví o chování nájemníka, temperování či ovládání vytápění, simulace přítomnosti, .... jsou už jen další příjemná pozlátka.

Podle diskuze jste schopný chlap, pokud se domluvíte s někým, kdo systémovku umí a dělá na "jistotu",  ledasco si nachystáte a necháte jej dělat jen odbornou část, nebude cena vyšší jak za malý zahradní malotraktor, který dnes stojí za každou třetí chalupou.

Tak jsem si to prosel, v prvňim odkazu je spatny link na ten serial, to si toho admin jeste nevsimnul?

Ezs a 400,- za rok? Tam mate i kameru a wifi nebo nenazrany gsm modul? Tam je jeden spinac na vrata a na zamek a nejak vyresit komunikaci - to je mozna nanic, kdyz si zlodej koupi za 20usd na ebay rusicku jammer 900MHz1800/2100MHz.

Minuly tyden jsem meril LTE Huawei B3000 puvodni modem (4xLAN, USB a telefon SIP) a novy B310s co davaji ted (1Lan) a nestacil jsem se divit, novy mensi s mene porty zere vic... Nechci videt nejake EZS kolik si cucne, za dobu zivotnosti 15 let to bude balik. Ne ze by mi to vadilo ale kdyz to jde udelat lepe, grrr

Mam rad pekne navrzena reseni, ale o nicem nevim... Bud se to musi zbastlit, nebo je to velke drahe neprakticke...