Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití => Téma založeno: Karel Jambor 02.05.2008, 12:14Název: Existuje radiovy vypinac schodistak?
Přispěvatel: Karel Jambor 02.05.2008, 12:14
Jsem postaven pred problem premisteni schodistoveho vypinace z mista A do mista B.
Asi 5 metru.
Svetlo v chodbe bylo ovladano dvema vypinacema - po jednom na protejsi zdi.
Chodba se zkratila (vlozeny drevene dvere - bez zednickych praci - ciste). Nyni potrebuji jeden vypinac premistit prave pred zminovane dvere. Vzhledem k hotovemu interieru a nemoznosti presekani kabelu potrebuji vyrobek, kdy na puvodnim miste vypinace umistim prijimac a radiovy vysilac v podobe vypinace u dveri.
Nasel jsem treba vyrobek Enika 3299A-A23100 Rx tango.
I kdyz se jedna o releovy vystup, tak pouze o jeden.
Ja potrebuji na vystupu prepinaci kontakt, abych mohl nahradit schodistovy vypinac. Poradite mi reseni?


Název: Re: Existuje radiovy vypinac schodistak?
Přispěvatel: Jan Hrádek 02.05.2008, 19:43
Nekoukal jsem po nabídce, ale nešlo by použít klasickej bezdrátovej vypínač, a ktomu dva ovladače (vypínače) na stejný adrese nastavený na jedním stiskem zapnout a druhým stiskem vypnout. Pak by mohlo bejt těch schodištáků i víc.  (dance)


Název: Re: Existuje radiovy vypinac schodistak?
Přispěvatel: Jura Krikl 02.05.2008, 19:50
Pokud jsem to dobře pochopil, potřebujete nahradit jeden vypínač? Vaše představa je, že na místo stavajiciho přepínače č. 6 vložíte RF přijímací modul a vzdalenym tlačítkem jej budete přepínat. Trošku křivolake řešení. Napíši proč.:
Tlačítka RF ať je to Enika (ABB) nebo Moeller nebo kdokoliv, maji jednu bezvadnou designovou vlastnost, a to, že klapka tlačítka je vodorovná s podkladem. Tudíž nepoznáte, ve kterem stavu zrovna je. Pokud udělate vyše uvedene zapojení, dojde k tomu, že obsluha zkusí nejdříve horní polovinu, a na 50% se mu povede přepnout, nebo se nic nestane. Tato vlastnost RF tlačitek ma výhodu že vždy je nahoře ZAP a dole VYP což u normálního zapojení nikdy nedosáhnete.
Řešení: Instalovat vykonový prvek do svítidla a "navázat na něj všechny tlačítka, co jsou na chodbě (schodišti). Dnešní vykonové prvky umí nejen zapnout a vypnout svítidlo, ale umí i časovaní, případně postupne zapínaní. Rozeznavají delku stisku tlačítka a pod.


Název: Re: Existuje radiovy vypinac schodistak?
Přispěvatel: Karel Jambor 02.05.2008, 22:06
To Krikl: Ano, to by bylo reseni. Nevedel jsem, ze radiove vypinace nemaji klasickou polohu klapky. To,  ze je klapka vodorovne je pro mne spatne. Potrebuji ekvivalent klasickeho vypinace - zkratka blbu vzdorny. Pokud se da nejak umistit vykonovy prvek do svitidla a radiovymi klapkami to ovladat, muzete mi poskytnout odkaz na konkretni vyrobek.


Název: Re: Existuje radiovy vypinac schodistak?
Přispěvatel: Jura Krikl 03.05.2008, 01:44
www.xcomfort.c z - Rfsystem. Tam najdete vše. Hedejte spinaci aktor. Prodavaji se i sety (tlačítko+aktor). Nastavení (spárování) šroubovakem, jednoduche. Kvalita Moeller.
Pokud budete chtít časove, inpulsní či jine funkce, je nutno použít PC. Ve Vašem případě zbytečne.