Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty => Téma založeno: Hynek Bureš 04.04.2008, 12:51



Název: Jistit přívody strojů jističi nebo pojistkami?
Přispěvatel: Hynek Bureš 04.04.2008, 12:51
Dělám projekt výrobní haly s CNC stroji (repasy nikoliv staré; 20-35kW) a kompresor 30kW. Mám k dispozici příkony strojů, ale žádnou další dokumentaci, tedy ani požadavky na jištění jejich přívodů. Předpokládám, že jde o modernější stroje, které mají elektroskříň s hlavním vypínačem a jištěnými vývody. Je možné a vhodné v rozvaděči haly (In=630A, Ik"=15kA) jistit přívody těchto strojů pojistkami? Použití "drobných" jističů je vyloučené (leda by se předjistily pojistkami),  kompaktní jističe (např. BC160) jsou poněkud dražší. Stačilo by jistit tyto vývody pojistkovými odpínači? Jde o jištění 40-80A. Předpokládám, že stroj není tvořen jedním těžkým motorem, ale více motory opatřenými fm nebo softstartery.J aké jsou vaše poznatky z praxe, jaké je nejobvyklejší řešení?


Název: Re: Jistit přívody strojů jističi nebo pojistkami?
Přispěvatel: Rozmahel Vladimír 04.04.2008, 13:45
Po stránce elektrikářské - jištění a dimenzování pojistky vyhoví, jsou velmi vhodné jako omezovače zkratového proudu. Jejich nevýhoda je obsluha, nemožnost nebo nevhodnost vypínat pod napětím, necitlivost na ztrátu jedné fáze, atd... I výměnu nožových pojistek by měl provádět elektrikář. U těch strojů by měly být hlavní jističe.
Výhoda jističe je v ovládání, případné regulaci vypínacího proudu, atd... Vše souvisí s cenou, to by měl rozhodnout investor.


Název: Re: Jistit přívody strojů jističi nebo pojistkami?
Přispěvatel: Jirka Š. Svejkovský 04.04.2008, 14:55
Velmi obecně: do cca 40A osadit normálním jističem (LSN),  vyšší pojistkovým odpínačem (OPV). Předpokládá se výměna kvalifikovaným elektrikářem. Pokud se dodrží selektivita, nevidím v pojiskách problém.


Název: Re: Jistit přívody strojů jističi nebo pojistkami?
Přispěvatel: Hynek Bureš 04.04.2008, 16:35
Tak jsem to prozatím rozlouskl následovně:
1. Vývody pro "velké" stroje nad 20kW (40A a více) a více jistím pojistkovými odpínači vel 00 přímo ze sběrnice 630A
2. Pro vývody do 32A včetně vytvořeny 2 pomocné sběrny - jedna pro "motorové" a jedna pro "světelné" spotřebiče. Jištěno pojistkovými odpínači 00, vývody drobnými jističi.

Selektivita OK, zkratová odolnost OK. Při realizaci pak lze v případě požadavku investora nahradit vybrané pojistkové odpínače kompaktními jističi do 160A. Předpokládám že každý CNC stroj má motorové ochrany a také hlídání sledu a výpadku fází, takže k tavení pojistek by nemělo docházet a kdyby, měl by to stroj řádně vyhodnotit. Jestli jsem něco zhouslil, tak mě prosím včas opravte, do tisku to půjde až v pondělí.


Název: Re: Jistit přívody strojů jističi nebo pojistkami?
Přispěvatel: Jindřich Babák 05.04.2008, 14:28
U nás v podniku je to tak jak popisujete, každý stroj má svoje pojistky. Ochrana proti chodu na 2 faze je realizovana až v rozvaděči stroje. Jen malé odběry do 32A jsou jištěny jističi.


Název: Re: Jistit přívody strojů jističi nebo pojistkami?
Přispěvatel: Georgis Fasulis 05.04.2008, 15:22
To Bureš: Udělal jste to dobře. U malých vývodů jištěných běžnými modulovými jističi vždy (např. celé skupině) předřaďte pojistky - právě kvůli omezení zkratového proudu. Na 15 kA vám běžné jističe nevyhoví.
Pojistky mají stále své kouzelné výhody:
jednoduchost, láce, spolehlivost, omezovací schopnost, rychlost
Nedám proto na ně dopustit - právě pro takové aplikace, jaké uvádíte a v řádech, jaké uvádíte.
V průmyslových aplikacích jsou pojistky i bezpečnější - údržbář vyjme pojistky, dá si je do kapsy a má jistotu, že má obvod vypnutý a že mu ho nikdo omylem nenahodí. Ono takové ty visačky - nezapínat, na zařízení se pracuje, nejsou spolehlivé.