Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => Oblast definic pojmů => Téma založeno: Anonym 06.03.2008, 07:56



Název: Co je to náhradní unikající proud?
Přispěvatel: Anonym 06.03.2008, 07:56
Co je to prosím náhradní unikající proud?

Můžete mi to prosím někdo blíž vysvětlit? Vyhořel jsem na to u zkoušky  (wall)
Díky Jirka K.


Název: Re: Co je to náhradní unikající proud?
Přispěvatel: Jirka Š. Svejkovský 06.03.2008, 08:51
Vražedný unikající proud nahradíte při měření vlastní zdrojem:
http://elektrika.cz/data/clanky/clanek.2006-05-17.6754508149


Název: Re: Co je to náhradní unikající proud?
Přispěvatel: Rozmahel Vladimír 06.03.2008, 09:16
Jedná se o alternativní měřicí postup. Přístroj " pouští " do pracovních vodičů napětí 25-250V podobně jako při měření izolačních odporů a přes odpor 2kOhmy / náhrada těla dobrovolníka  o:-) / měří unikající proudy na neživých částech. U spotřebiče tř.1 max.3,5mA, ekvivalent proudu ochranným vodičem, u spotřebiče tř.2 0,5mA, ekvivalent dotykového proudu.
Tím, že zdroj měřicího napětí je z izolovaného přístroje nemohou se unikající proudy spotřebiče zapojeného např. natvrdo na spousty kovových pospojovaných předmětů uzavřít jinudy, než zpátky přes měřicí přístroj. Tudíž se měří " izolovaně". Výsledek není zcela přesný oproti klasickému měření.


Název: Re: Co je to náhradní unikající proud?
Přispěvatel: Vladimír Kadlec 06.03.2008, 14:53
Vzhledem k osvětlení a pochopení celé problematiky se to pokusím trochu rozvést :
Popis zapojení:
Zdroj měřicího proudu (25-250V/50Hz) se zapojí mezi spojené pracovní vodiče spotřebiče  a přípojné místo ochranného vodiče PE k elektrické instalaci. V měřicím obvodu je zapojen miliampérmetr, který vyhodnocuje unikající proud. Odpor měřicího obvodu musí mít velikost 2 kΩ, simulující odpor lidského těla. Vzhledem k tomu, že zdroj měřicího proudu je střídavý, celkový unikající proud zahrnuje nejen proudy tekoucí přes odpor izolací spotřebiče, ale i proudy unikající přes jeho vnitřní kapacity.
Je-li měřen náhradní unikající proud u spotřebičů tř. II nebo u částí spotřebičů tř. I, které nejsou spojeny s vodičem PE, je druhý pól měřicího napětí připojen na hrot, který se přiloží k měřené vodivé části spotřebiče přístupné dotyku. Tento postup lze nazvat též měřením náhradního unikající proudu.
Nutno podotknout, že při užití jiného měřicího napětí než jmenovitého (230V),  je třeba výsledné hodnoty přepočítat. Měřicí přístroje určené k revizím el. spotřebičů  tento přepočet obvykle provedou automaticky.
Pozn.:
Při měření náhradního unikajícího proudu se měřicí napětí vyskytuje současně na obou pracovních vodičích spotřebiče, neboť jsou při měření propojeny. Náhradní unikající proud je proto roven součtu naměřených proudů při měření vykonaných se změnou polarity napájení (záměna L a N) metodou přímého měření nebo měření rozdílového proudu. Maximální hodnoty náhradního unikajícího proudu povolené normou však tuto skutečnost nezohledňují. Jsou tedy přísnější než hodnoty povolené při přímém nebo rozdílovém měření.

Metoda měření náhradního unikající proudu je u současných spotřebičů vybavených elektronikou méně využitelná. Je tomu tak proto, že některé její rysy společné o pro měření izolačního odporu, s sebou nesou i obdobné problémy při měření. Naproti tomu je ovšem při měření potencionálně vadných spotřebičů bezpečnější pro obsluhu i pro měřicí přístroj.