Diskuse Elektrika.cz

Znění zákonů, norem, vyhlášek.... => Diskuze o ČSN => Téma založeno: Stanislav Kučera 11.02.2008, 17:23



Název: Za jakých podmínek má být veden deník nouzového osvětlení?
Přispěvatel: Stanislav Kučera 11.02.2008, 17:23
Dočetl jsem se, že o kontrolách nouzového osvětlení má být veden jakýsi provozní deník.
Poradíte někdo jak má být veden, co obsahuje a kde má být uložen? Konkrétně se mi jedná o prodejny v obchodních centrech.


Název: Re: Kontroly nouzového osvětlení
Přispěvatel: Kamil Novák 11.02.2008, 17:57
Odpovědi lze nalézt v  ČSN EN 50172 a ND ESČ 33.01.03.


Název: Re: Kontroly nouzového osvětlení
Přispěvatel: XL 11.02.2008, 18:57
Záleží na druhu toho nouzového osvětlení,  pokud by se jednalo o požárně bezpečnostní zařízení, píšou se zkoušky do požární knihy nebo do speciální knihy pro požárněbezpečn ostní zařízení a do požární knihy se jen uvede, že se to píše odděleně a kde...  Je to v požárnícké vyhlášce ,  myslím 246/2001, ale z hlavy si nejse jistý.


Název: Re: Za jakých podmínek má být veden deník nouzového osvětlení?
Přispěvatel: XL 12.02.2008, 06:33
Upřesňuji (nouzové osvětlení není vyhrazeným požárně bezpečnostním zařízením)
dále viz. vyhláška:

246/2001 § 7
Provoz, kontroly, údržba a opravy požárně bezpečnostních zařízení
(1) Před uvedením požárně bezpečnostního zařízení do provozu, kromě ručně ovládaných požárních dveří a požárních uzávěrů otvorů, systémů a prvků zajišťujících zvýšení požární odolnosti stavebních konstrukcí nebo snížení hořlavosti stavebních hmot, požárních přepážek a ucpávek, zabezpečuje osoba uvedená v § 6 odst. 2 provedení funkčních zkoušek. Při funkčních zkouškách se ověřuje, zda provedení požárně bezpečnostního zařízení odpovídá projekčním a technickým požadavkům na jeho požárně bezpečnostní funkci.
 (2) Při provozu požárně bezpečnostního zařízení se postupuje podle normativních požadavků a průvodní dokumentace výrobce, popřípadě podle ověřené projektové dokumentace nebo podrobnější dokumentace.
 (3) Provozuschopno st instalovaného požárně bezpečnostního zařízení se prokazuje dokladem o jeho montáži, funkční zkoušce, kontrole provozuschopno sti, údržbě a opravách provedených podle podmínek stanovených touto vyhláškou. U vyhrazených požárně bezpečnostních zařízení, a stanoví-li tak průvodní dokumentace výrobce, i u dalších požárně bezpečnostních zařízení se provozuschopno st prokazuje také záznamy v příslušné provozní dokumentaci (např. provozní kniha).
 (4) Kontrola provozuschopno sti požárně bezpečnostního zařízení se provádí v rozsahu a způsobem stanoveným právními předpisy, normativními požadavky 13) a průvodní dokumentací jeho výrobce nejméně jednou za rok, pokud výrobce, ověřená projektová dokumentace nebo podrobnější dokumentace anebo posouzení požárního nebezpečí nestanoví lhůty kratší.
 (5) Při provozu, kontrole provozuschopno sti, údržbě a opravách požárně bezpečnostního zařízení, u něhož není k dispozici průvodní dokumentace nebo neexistuje výrobce, se postupuje podle průvodní dokumentace a podmínek stanovených výrobcem technicky nebo funkčně srovnatelného druhu nebo typu požárně bezpečnostního zařízení.
 (6) Je-li požárně bezpečnostní zařízení shledáno nezpůsobilým plnit svoji funkci, musí se tato skutečnost na zařízení a v prostoru, kde je zařízení instalováno, zřetelně vyznačit. Provozovatel v takovém případě provede opatření k jeho neprodlenému uvedení do provozu a prostřednictví m odborně způsobilé osoby nebo technika požární ochrany zabezpečí v potřebném rozsahu náhradní organizační, popřípadě technická opatření. Náhradní opatření se zajišťují do doby opětovného uvedení zařízení do provozu.
 (7) Při opravách požárně bezpečnostního zařízení lze používat pouze náhradní díly odpovídající technickým podmínkám výrobce. Změny součástí systému požárně bezpečnostního zařízení, které jsou výrobky stanovenými podle zvláštního právního předpisu 14) (hlavních funkčních komponentů) a takové jeho změny, které mají vliv na funkci požárně bezpečnostního zařízení, se považují za udržovací práce na stavbě, které by mohly ovlivnit požární bezpečnost stavby. 15)
 (8) Doklad o kontrole provozuschopno sti požárně bezpečnostního zařízení vždy obsahuje následující údaje:
a) údaj o firmě, jménu nebo názvu, sídle nebo místu podnikání provozovatele požárně bezpečnostního zařízení a identifikačním čísle; u osoby zapsané v obchodním rejstříku nebo jiné evidenci též údaj o tomto zápisu; je-li provozovatelem zařízení fyzická osoba, také jméno, příjmení a adresu trvalého pobytu této fyzické osoby,
 b) adresu objektu, ve kterém byla kontrola provozuschopno sti požárně bezpečnostního zařízení provedena, není-li shodná s adresou sídla provozovatele podle písmene a),
 c) umístění, druh, označení výrobce, typové označení, a je-li to nutné k přesné identifikaci, tak i výrobní číslo kontrolovaného zařízení,
 d) výsledek kontroly provozuschopno sti, zjištěné závady včetně způsobu a termínu jejich odstranění a vyjádření o provozuschopno sti zařízení,
 e) datum provedení a termín příští kontroly provozuschopno sti,
 f) potvrzení podle § 10 odst. 2, datum, jméno, příjmení a podpis osoby, která kontrolu provozuschopno sti provedla; u podnikatele údaj o firmě, jménu nebo názvu, sídle nebo místu podnikání a identifikačním čísle; u osoby zapsané v obchodním rejstříku nebo jiné evidenci též údaj o tomto zápisu; u zaměstnance obdobné údaje týkající se jeho zaměstnavatele .