Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí => Téma založeno: Pavel Popilka 09.01.2008, 10:16



Název: Co udělat s katastrofálním stavem elektroinstalace?
Přispěvatel: Pavel Popilka 09.01.2008, 10:16
Včera jsem byl na opravě- kámošce prý nejde pračka. 
Al vodiče v zásuvce poutahuji, zapínám jistič a měřím- fáze přítomná, PEN nepřipojen!

Pro zajímavost zasouvám vidlici od pračky do zásuvky- fáze na pračce.
Jeden hrot zkoušečky na kov. dvířka pračky, druhý na 20cm od pračky vzdálenou kov. vanu- přímých 230V!
Hledám nějakou krabici.
V kuchyní nad linkou pod stropem- jedna ze tří krabic na uhel vypálená. (jeden přívod od jističe, jeden k zásuvce v kuchyni na konvici, jeden do koupelny k pračce)

Mám co dělat, abych zkrácené vodiče očistil, nasunul nové bužírky místo spečené izolace a sotva zapojil do nového věnečku....... .............. ...

Co dělat, aby se věc neopakovala? Dal jsem doporučení, aby nezapínala konvici a pračku najednou.
Mohu občas zkontrolovat a utáhnout spoje.
(udělat novou elektroinstala ci v bytě s Cu vodiči :-).

Kdo tenkrát vůbec vymyslel, rozhodl a povolil, že se bude elektroinstala ce (zásuvky, světla) dělat dvouvodičově, když je tu takové nebezpečí ohrožení života v tomto případě- přerušení nulovacího vodiče!!  (jeho přepálení, ta pračka při ohřívaní vody si něco vezme)

Měl bych se snažit ještě dovést další zemnící vodič  do zásuvky, nebo aspoň do té krabice? (od vany, potrubí). Nevím tedy kudy a jak když je všechno obložené umakartem.

Jednou jsem přidával zásuvky 230V v zásuvkovém okruhu kde byl samozřejmě přívodní kabel dvoužilový. Z důvodu, aby se nestala  podobná věc jsem do acydurky vyvrtal dírku (suché-normální prostory) pro uzemňovací vodič, který jsem připojil k nulovacím vodičům v acydurce a na vodovodní potrubí, které bylo hned vedle. (měřením bylo topení uzemněné). Nově přidané zásuvky jsou udělané samozřejmě 3 vodičově. (Jedno z řešení by bylo natáhnout nový zásuvkový obvod z rozvodny, ale finančně toto bývá problém- , ,kvůli jedné zásuvce")


Ptám se: Je to možné takto provést? Jestli ne, tak je podle mne stále lepší, než nechat přepálit nulovací vodič a číhat fázi na kostrách všech připojených spotřebičů, jak tomu bylo třeba včera večer!!


Název: Re: Co udělat s katastrofálním stavem elektroinstalace?
Přispěvatel: Viktor Klemon 09.01.2008, 13:29
Typický problém, nič nového.
Prizemniť na vodovod - vzásade sa jedná o pospojovanie - by bolo na diskusiu, aj keď sa robiť malo.
Pracovný prúd sa totiž bude rozdelovať medzi PEN a potrubia, v prípade prerušenia PEN pôjde celý cez potrubie, čím ohrozím obyvateľov ostatných bytov, prípadne remeselníkov pri opravách, bez toho aby som o tom vedel.
( spotrebič bude fungovať)

Osadenie chrániča  napr. do zásuvky a prizemnenie tento problém nerieši, chráni len pred poruchou spotrebiča, nie  prívodu.

Možno by bola riešením sieť TT s chráničom, ale kde vziať spoľahlivé uzemnenie v jadre. ( každý murár to pri prerábkach ustrihne, že to zavadzá)


Název: Re: Co udělat s katastrofálním stavem elektroinstalace?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 09.01.2008, 14:09
A pak se někdo diví reportážím jako byla v těchto dnech od nás z Domažlicka - požár v bytovce.
Stav některých rozvodů je na velké kleště a na ustřižení celé instalace. Jenže dokud se něco nestane, nechce se do toho investovat. Dávají se tisíce za elektroniku, desetitisíce až statisíce za výměnu oken, střechy,...
Ale necháme si "časovanou bombu".
To co popisujete není na opravu. To je na vytrhání a na novou instalaci.


Název: Re: Co udělat s katastrofálním stavem elektroinstalace?
Přispěvatel: Tomík Hrava 09.01.2008, 19:49
Stručná odpověď na původní otázku : Provést kompletní rekonstrukci.

Tohle je prostě havarijní stav a v podobném případě u plynu by plynárny zavřely přívod, dokud si to odběratel neopraví. Proč totéž neudělá energetika je mi už dlouho záhadou. Pokud 30 let pravidelně vyměňuje elektroměr v rozvaděči na dřevě a jedním IJVčkem, tak má i ona svůj díl viny.

Na druhou stranu, postup "na 14 dnů dům vystěhovat a komplet předělat" se mi mnohde nedaří prosadit i když majitel vyjímečně uzná nutnost rekonstrukce a má na ní i třeba peníze. Zvlášť u obyvatel starších ročníků.


Název: Re: Co udělat s katastrofálním stavem elektroinstalace?
Přispěvatel: Stanislav Školník 09.01.2008, 22:35
Je to přesně tak právě dnes jsem řešil téměř stejnou situaci a pikantní na tom byloj eště to, že když majitel bytu zjistil že mu vybavil jistič, tak ho znovu natáhnul a to se opakovalo několikrát po sobě do té doby než se drát v krabici nad linkou upálil.
Bohužel 30 let je už poznat na provozu bez údržby a ještě s tolika přístroji v domácnosti na jeden zásuvkový okruh.  :-[


Název: Re: Co udělat s katastrofálním stavem elektroinstalace?
Přispěvatel: Martin Novák 09.01.2008, 23:40
Situace je bohuzel takova, ze 70% bytoveho fondu u nas je tikajici casovanou bombou. Lide kteri nevahaji vrazit do novych plastovych oken, drevenych podlah a zdeneho jadra mensi majlant si vubec neuvedomuji, ze by meli predelat i tu elektriku. To v kombinaci s faktem, ze vetsina bytove vystavby z let 70 - 80 mela elektriku dimenzovanou stylem "jedno radio, jedna TV, jeden vysavac a jednou za mesic mixer" je solidnim zakladem na prusvih.

Kolik lidi treba vi, ze standartni zasuvky v koupelnach panelaku z let 60-75 byly dimenzovany na pripojeni max holiciho strojku, kulmy a fenu? V te dobe NIKDO nepocital s tim, ze bude mit kazdy v koupelne pracku. Predpokladalo se, ze najemnici budou vyuzivat spolecnou pradelnu, susarnu a mandlovnu v suterenu.

Taky pro mne je zahadou, proc distributori tuto situaci trpi? Vzdyt zminovany priklad s vymenou elektromeru na drevene desce s porcelanovymi pojistkami nebo v lepsim pripade IJVckem je vysmechem...


Název: Re: Co udělat s katastrofálním stavem elektroinstalace?
Přispěvatel: Dingo 27.06.2008, 00:26
Bydlíme v obecním bytě postaveným v roce 1956, teprve před 14ti dny nám udělali nové rozvody. Udělat - natahat a vysekat nové rozvody v 3+1 je pro tři elektrikáře práce na 3-4dny. Takže nikdo nikoho na 14dní nikam stěhovat nemusí. Jen je potřeba udělat pro to doma prostor, to zabere tak 3dny. No a nakonec úklid  - pár dnů a pak už se člověk těší z bezpečné elektroinstala ce.
-
Máme chalupu z padesátých let - rozvod v hliníkem, ale našel sem v trubkách i Cu! opletené tou nití o průřezu stěží 1mm a byl na to napojený pokoj (stále je) tři zásuvky a lustr dohromady. Objevit se dá opravdu ledacos. Však se taky chystám na rekonstrukci rozvodů. Zatím je to jen chalupa obývaná o víkendech a při odjezdu se vypíná hlavní jistič. V kuchyni jsem byl již nucen nouzově natáhnout licnu na zeď do lišty od zásuvky na el. troubu jenž zapojoval elektrikář přímo na 3f rozvod, já jsem nechal pro jistotou před toto místo nainstalovat 16A jistič aby i zásuvka na troubu byla jištěna tím čím má a né jen 25A jističem u "hodin". Je to sice taková prasárna, ale rychlovarná konvice si o to řekla sama vyhořením jedné zásuvky a jedné krabice. Jojo, dřív bylo jedno rádio jedna malá televize k tomu nějaká lampička a vysavač a nic víc. Dneska to je rychlovarná konvice, el. trouba, pračka, bojler,....


Název: Re: Co udělat s katastrofálním stavem elektroinstalace?
Přispěvatel: ferdo 28.06.2008, 07:50
Taky pro mne je zahadou, proc distributori tuto situaci trpi? Vzdyt zminovany priklad s vymenou elektromeru na drevene desce s porcelanovymi pojistkami nebo v lepsim pripade IJVckem je vysmechem...
Nechápem čo má distribútor zo stavom elektroinštalá cii spoločné on  vás pripojí    na  základe buď RS. respektíve v minulosti na základe prihlášky na benzínovej čerpacej stanici sa tiež nikdo nezaoberá stavom motorového vozidla.To čo opisujete o drevenej doske s elektromerom som videl ešte v nedávnej minulosti v Maďarsku a to napájali úplne nový dům tam je to bežné.