Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ... => Téma založeno: Pepa student 28.12.2007, 14:41Název: Jak správně zapojit světlo v síti TN-C?
Přispěvatel: Pepa student 28.12.2007, 14:41
Chtěl bych se zeptat jestli je správný postup při zapojení světla tento:

Doma máme starou síť TN - C a kovové světlo má 3 svorky na vodiče L N a PE(značena značkou pro uzemnění) L jsem připojil na L a svorku N a PE jsem propojil propojkou.

Stejně jako se to dělávalo u zásuvek v síti TN - C.


Název: Re: Jak správně zapojit světlo v síti TN-C?
Přispěvatel: Stanislav Havelka. 28.12.2007, 15:28
Pokud je to opravdu v TN-C tak ti ani nic jineho nezbýva!!Pokud máš světlo nové a máš na něm tři svorky(L,N,PE)tak je určitě kovové tak je klema na místě..Hlavně si dávej pozor na vývody ze stropu(je dost důležité aby si neprohodil L,N ne z funkčních důvodů,ale z bezpečnostních).... :)


Název: Re: Jak správně zapojit světlo v síti TN-C?
Přispěvatel: Marek Laube 28.12.2007, 18:56
Pane Havelka myslím,že nezáleží na tom jestli je světlo nové,ale na tom že každá část světla,která je kovová musí být vždy připojena ochranným vodičem!Kde jste viděl v síti TN-C,aby byl ze stropu L a N?Když tak L a PEN!Tak že podle mého názoru,vodič L na kontakt objímky a PEN nejdříve na kostru a pak na druhý kontakt(závit objímky).


Název: Re: Jak správně zapojit světlo v síti TN-C?
Přispěvatel: Stanislav Havelka. 28.12.2007, 19:12
Delaji se i plastova svetla pak neni treba si lamat hlavu s propojkou.Ano ze stropu je videt v sití TN-C jen L a PEN(N-jsme myslel pro laika vseobecne)
A pak si vemte,že najednou vám misto barev budou koukat dva černé(a to už pro laika není)ale to je zase pro jinou diskuzi...

1.Kovové světlo vždy uzemnit
2.Neobrátit na objímce vodiče!!


Název: Re: Jak správně zapojit světlo v síti TN-C?
Přispěvatel: Marek Laube 28.12.2007, 19:39
Abych pravdu řekl,těch domácích kutilů v poslední době je opravdu hodně!Ale člověk může poradit,ale když si to udělá sám a neuvědomí si veškerá rizika s tím spojená,tak to už je problém!Ukažte mi člověka,který si na zapojení(jenom světla) pozve elektrikáře?


Název: Re: Jak správně zapojit světlo v síti TN-C?
Přispěvatel: Stanislav Havelka. 28.12.2007, 19:48
Musím s Vami souhlasit dnes si každy radeji zapoji svetlo sam!!protože kdyby si na to zavolal elektrikare mozna by ho to vyslo vic jak cele svitidlo ;D


Název: Re: Jak správně zapojit světlo v síti TN-C?
Přispěvatel: Jura Krikl 28.12.2007, 19:51
U zubaře take cena vložky nepřesahne cenu práce stomatologa a přece si neplombujem zuby doma. I když po novým roce nevim nevim:-)