Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Připojení do energetické sítě nn (nízkého napětí => Téma založeno: Kamil Lužný 23.11.2007, 20:09Název: Jak si poradit s příkonem v bytě, který mi nepatří?
Přispěvatel: Kamil Lužný 23.11.2007, 20:09
Kamarád mě požádal o instalaci zásuvky do kuchyně pro kombinovaný sporák 2kw. Po ohledání jsem zjistil, že byt má ještě starou elektroinstala ci s jednou pojistkou na světelný okruh a druhou na zásuvkový okruh. Děs!

Ideální by byla kompletní rekonstrukce elekro rozvodů vč. jištění ovšem dům nepatří nájemníkům, ale organizaci, která dělá že nic nevidí a proto je kamarád nehodlá až tak výrazně fin. dotovat.  :'(

Proto jsem navrhnul kamarádovi toto:
1. vyměnit hlavní bytový jistič (ten před bytem na chodbě), protože je pouze 15A za 20A.
2. instalovat vedle pojistek v bytě 16 A a provést z něho samostatný přívod 3x2,5 mm2 pro sporákovou zásuvku


Název: Re: Jak si poradit s příkonem v bytě, který mi nepatří?
Přispěvatel: Pavelka Květoslav 23.11.2007, 20:22
Pane Lužný:
Návrh je hezký , ALE :
Jen tak vyměnit jistič na chodbě , to nepůjde .
Pokud jde do bytu pouze jedna fáze , tak správně navrhujete kabel
3x2,5mm2 J CYKY a jistič 16A ... když už budete zasahovat do jističů , tak bych to udělal nový celý (jističe). Jinak předělávat celou elektriku , to už je otázka financí ... Jo a moment vlastně , pokud je na chodbě 15A jistič , předpokládám starší výroby(hezkej černej) tak v bytě dejte max. 13-ti ampér. jistič , jinak vám to bude lítat při přetížení až na chodbě ... Jinak ono kdybyste chtěl dát na chodbě silnější jistič , tak by to chtělo třeba i silnější přívod , nevím jaký tam máte teď ...


Název: Re: Jak si poradit s příkonem v bytě, který mi nepatří?
Přispěvatel: Bartoň Jiří 24.11.2007, 09:26
Pokud nechce investovat tak je to těžké. Hlavní přívod bude určitě třeba vyměnit. Tím to samozřejmě nekončí. Nejlepší by bylo mu ten sporák rozmluvit.  ::)


Název: Re: Jak si poradit s příkonem v bytě, který mi nepatří?
Přispěvatel: Jiří Fuksa 25.11.2007, 03:12
To: Kamil Lužný
Pokud sáhnete na jistič před elektroměrem, tak budete potřebovat schválení dodavatele elektřiny, včetně poplatku za navýšení rezervovaného výkonu, pravděpodobně souhlas majitele objektu a samozřejmě revizi  instalace, která je ve Vámi uváděném případě zcela nereálná.