Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty => Téma založeno: Ivana Blažková 06.11.2007, 13:40



Název: Elektrický spotřebič třídy ochrany II
Přispěvatel: Ivana Blažková 06.11.2007, 13:40
Spotřebič v oceloplechovém krytu obshuje bezpečnostní transformátor 230/24 V. Součástí transformátoru je neoddělitelný pohyblivý přívod
H05VVH2-F 2x1mm, který prochází průchodkou krytu spotřebiče a slouží k připojení na síť. Spotřebič nemá svorku pro připojení ochranného vodiče.
Transformátor má izolační pevnost 4 kV a to jak  vinutí pri/sec, tak proti kostře. Použitý kabel má izolační pevnost 2 kV.
Otázka zní:
Lze tento spotřebič považovat za zařízení ochranné třídy II dle ČSN EN 61140 čl. 7.3  i když přívodní vodič procházející spotřebičem nesplňuje požadavky na zesílenou izolaci 3 750 V . Vodič podobného typu zkoušený na 4 kV nemohu najít.
Bylo by lépe z jmenovaného spotřebiče udělat zařízení třídy ochrany I ?
Za případnou odpověď a vaše názory děkuji.


Název: Re: Elektrický spotřebič třídy ochrany II
Přispěvatel: Milan Karvánek 06.11.2007, 13:43
Ptáte se z pozice revizního technika nebo výrobce tohoto spotřebiče?


Název: Re: Elektrický spotřebič třídy ochrany II
Přispěvatel: Ivana Blažková 06.11.2007, 14:04
 Má otázka je z pozice výrobce a zkušebního technika.


Název: Re: Elektrický spotřebič třídy ochrany II
Přispěvatel: Milan Karvánek 06.11.2007, 14:12
Tak potom nechápu proč se ptáte kováříčků a nejdete se zeptat rovnou kováře?  :) Kdo jiný než samotný výrobce by měl mít veškeré podklady a výrobní dokumentaci, navrženou dle platrných norem? Co na to říká konstruktér předmětného zařízení?


Název: Re: Elektrický spotřebič třídy ochrany II
Přispěvatel: Rozmahel Vladimír 06.11.2007, 14:28
Vámi citovaná norma má v úvodu toto.

1 Rozsah platnosti
Tato mezinárodní norma platí pro ochranu osob a zvířat před úrazem elektrickým proudem. Je určena pro poskytnutí základních principů a požadavků, které jsou společné pro elektrické instalace, sítě a zařízení, nebo jsou nezbytné pro jejich koordinaci.

Tato norma byla připravena pro instalace, sítě a zařízení bez omezení napětí.

POZNÁMKA Některá ustanovení této normy se vztahují k sítím, instalacím a zařízením nízkého napětí a vysokého napětí. Pro účel této normy je nízké napětí jakékoliv jmenovité napětí do 1 000 V střídavého a do 1 500 V stejnosměrného napětí. Vysoké napětí je jakékoliv jmenovité napětí, které je vyšší než 1 000 V střídavého a 1 500 V stejnosměrného napětí.

Požadavky této normy platí pouze, jestliže jsou zavedeny v příslušné normě nebo je na ně v příslušné normě odvolávka. Tato norma není určena pro samostatné použit


Název: Re: Elektrický spotřebič třídy ochrany II
Přispěvatel: Ivana Blažková 06.11.2007, 14:52
Má otázka se netýkala ČSN EN 61140 ed. 2 ,  ale spotřebiče, který by měl plnit požadavky harmonizované normy ČSN EN 60335-1 a NV č. 17/2003 Sb. Jeden z požadavků je, aby zařízení - tedy spotřebič byl vyroben ve třídě ochrany II, nebo I. Konstruktér přehlédl napěťovou odolnost přívodního vodiče transformátoru a tím i spotřebiče. Spotřebič označil značkou pro třídu II.


Název: Re: Elektrický spotřebič třídy ochrany II
Přispěvatel: Rozmahel Vladimír 06.11.2007, 18:13
Těžká rada, prodlužovací kabel vyrobený ze stejné šňůry se považuje za spotřebič tř.2.

Je problém zařadit spotřebič do tř.1? Potom musí být přívodní šňůra třípramenná a neživá část krytu spojena s ochranným vodičem. Jak jsou velké kovové hmoty nespojené s ochranným vodičem?

Pokud je něco kovového většího rozměru je lepší toto spojit s ochranným vodičem. Nevím co je to za spotřebič, ale kovovým krytem spotřebiče by např. mohlo při nějaké manipulaci dojít k poškození jiného např.prodlužov acího kabelu a tato neživá hmota nespojená s ochranným vodičem by pak mohla být trvale pod napětím.

Bez znalosti celého výrobku se jedná o meditaci.


Název: Re: Elektrický spotřebič třídy ochrany II
Přispěvatel: Jaroslav Jonáš 06.11.2007, 23:13
Podle mého názoru by měl přívod rovněž splňovat podmínky pro spotřebič třídy II jako celek, tedy ve dvojité izolaci a zkoušený na 4 kV. Takové přívody zcela jistě běžně existují, na příklad jsou součástí elektrického ručního nářadí a pod. - vše třída II. Je tedy třeba jednat s výrobcem - konstruktérem, aby Vámi dotazovaný el.spotřebič třídy II vybavil rovněž odpovídajícím přívodem.


Název: Re: Elektrický spotřebič třídy ochrany II
Přispěvatel: Jiří Schwarz 07.11.2007, 07:25
A ve finále se můžete dostat ještě do jednoho problému. Každý transformátor má nějaké kapacity mezi vinutími a kostrou. Kostra trafa je spojena s krytem? Není v přívodu nějaký odrušovací  filtr? Podle ČSN 33 1610 by měl být (pro jistou skupinu spotřebičů, ne ve všech případech) maximální dotykový proud 0,5mA.
Ale to se těžko posuzuje takhle na dálku.


Název: Re: Elektrický spotřebič třídy ochrany II
Přispěvatel: Ivana Blažková 07.11.2007, 10:48
Vážení elektrikáři děkiji za vaše názory. Problém zařízení ochranné třídy II se týka i mnoha jiných výrobků než toho, kterým se zabývám. Mnoho výrobků na trhu označených značkou pro třídu ochrany II a značkou CE neplní ani jedno, ani druhé.


Název: Re: Elektrický spotřebič třídy ochrany II
Přispěvatel: Milan Karvánek 07.11.2007, 13:33
Problém zařízení ochranné třídy II se týka i mnoha jiných výrobků než toho, kterým se zabývám. Mnoho výrobků na trhu označených značkou pro třídu ochrany II a značkou CE neplní ani jedno, ani druhé.
Jistě smělé tvrzení, to by stálo za konkretizaci, takové výrobky si jistě zaslouží náležitou péči ČOI.