Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí => Téma založeno: Robert R. 23.09.2007, 22:55



Název: Měl chránič vypnout, když jsem dostal ránu?
Přispěvatel: Robert R. 23.09.2007, 22:55
Za čtyřpol.proudo vým chráničem mám na jedné fázi zapojen 10A jistič.
V krabici mám vyveden kabel,kde fáze je připojena na tento jistič,střední vodič je zapojen na N za chráničem a ochranný vodič je zapojen na PE lištu,která je rozdělena na PE a N.Z lišty N je přiveden vodič na přívodní svorku chrániče N.
Při proměřování vadaskou v krabici jsem si "šáhnul" na fázi a dostal ránu,ale
chránič nevypnul. :o
Je to normální nebo je někde zrada ?
Stál jsem na židli.
Za chráničem není zatím nic jiného zapojeno,jen ten jeden jistič s vyvedeným kabelem.


Název: Re: Měl chránič vypnout ?
Přispěvatel: Jura Krikl 23.09.2007, 23:03
Pokud jste se držel volnou rukou vodiče N, tak Vas chránič bere jako spotřebič a nevybaví.
Nenapsal jste hodnoty chrániče, ale to že ještě píšete se jeví že je vše v pořadku a vaše tělo nedosáhlo vybyvovacího proudu chrániče.


Název: Re: Měl chránič vypnout ?
Přispěvatel: Robert R. 23.09.2007, 23:15
Vodiče N jsem se nedržel.Pouze jsem ten fázový vodič měřil tou klasickou vadaskou SN1,ale jak jsem ten fázový vodič držel tak jsem se jedním prstem dotknul měřícího hrotu vadasky.
Chránič je Moeller 4-pol 40A 30mA.


Název: Re: Měl chránič vypnout ?
Přispěvatel: Jura Krikl 23.09.2007, 23:25
Jak jste se dlouho držel hrotu vadasky, pouze letmý dotyk a prvním škubnutím svalu jste byl mimo dosah. Normalní je že chranič nevybavil, nestihl to:-) Ale pokud chcete mit jistotu, pozvěte si RT, a ten Vam chranič změřé a řekne Vam naměřene udaje. Určitě ho netestujte vlastní tělem.


Název: Re: Měl chránič vypnout ?
Přispěvatel: Kamil Novák 23.09.2007, 23:31
Je možné, že chránič je vadný, ale pravděpodobněj ší je to, co píše kolega Kirkl.
Zřejmě vámi neprotekl proud cca 23 mA (okolo této hodnoty 30mA chrániče nejčastěji reagují).
Vnímání průchodu proudu tělem je velice individuální.

Z vašeho dotazu usuzuji, že provádíte nějakou svépomocnou instalaci. S "vadaskou" ani pomocí testovacího tlačítka si ovšem sám parametry použitého chrániče nezjistíte.   (!)
Takže lze jen doporučit, abyste po skončení montáže přivedl na místo činu nějakého elektrikáře, vybaveného odpovídající měřící technikou.  ;)


Název: Re: Měl chránič vypnout ?
Přispěvatel: Robert R. 23.09.2007, 23:47
Jak jste se dlouho držel hrotu vadasky, pouze letmý dotyk a prvním škubnutím svalu jste byl mimo dosah.

Asi tak nějak.
Ránu od fáze jsem dostal v průběhu života  několikrát,ale tahle byla slabší.
Jde nějak říct jak se projevuje  na těle proud 30mA ?


Název: Re: Měl chránič vypnout ?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 24.09.2007, 06:42
Proud 30 mA už s člověkem většinou pěkně zaškube ...
I když, i to toto není vždy stejné. Vnímání procházejícího proudu je dost individuální a mění se to i podle konkrétních místních podmínek. Do jisté míry se odolnost vůči procházejícímu proudu dá také "natrénovat". Svou roli také určitě hraje vypínací čas chrániče.
Vzpomínám si, že jsem jednou vlastním tělem vybavil chránič 0,5A, Vypínací proud chrániče byl myslím 0,28 A, tj. 280 mA, nejméně takový proud mi prošel přes tělo, a abych tak řekl nic - moc strašnýho to nebylo... Vícekrát jsem jenom dotykem vybavil chránič 0,03A aniž bych to vůbec nějak cítil. Vícekrát se mi ovšem také stalo, že byl zásah velmi bolestivý a chránič přitom nevybavil, i když byl v pořádku. Přitom určitě došlo k jednopólovému dotyku, spotřebič jsem ze sebe neudělal ... :)
Už jsem to psal dříve, najděte nějaké dobrovolníky, můžeme udělat nějaké pokusy ... :)


Název: Re: Měl chránič vypnout ?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 24.09.2007, 10:05
Vzpomínám na jeden případ, kdy jsem byl přivolán k jedné události, kdy byl pracovník zasažen proudem poté, co smotával prodlužovačku s prodřenou izolací :)
Majitel firmy mě k tomu přivolal, jednak jsem opravil (zkrátil) tu prodlužku, ale také chtěl vědět, proč nevypnul chránič (v pevné instalaci). Chránič vybavoval správně, poškozenému jsem řekl něco v tom smyslu, že nedostal dost velkou ránu ... Chvíli to vypadalo, že další ránu dostanu já, tak jsem ho "uklidnil",  že pokud po zásahu zůstal stát na nohou, tak to určitě tak velká rána nebyla ... :)
Doporučil jsem mu návštěvu lékaře (srdeční arytmie, embolie...),  což odbyl mávnutím ruky ... S majitelem firmy jsme udělali nějaký zápis a tím to celé zhaslo.
I když tyto historky někdy vyznívají trochu komicky, vždycky to taková legrace není. Před nějakým časem jeden bývalý kolega taky dostal v práci "nakopáno",  byl otřesený, ale zdál se být pořádku. Normálně dokončil směnu, po práci se je ještě stavil "na jedno",  přišel domů, lehl do postele, ale ráno už nevstal - embolie ...



Název: Re: Měl chránič vypnout ?
Přispěvatel: Petr Doležal 24.09.2007, 11:15
A co si takhle otestovat zaměstnance, jaký proud vydrží ? Stačil by nějaký lepší A-metr a hra z Pelíšků "Vyděržaj, pioněr".


Název: Re: Měl chránič vypnout ?
Přispěvatel: Jura Krikl 24.09.2007, 12:59
Pane Doležel:-) nechtěl bych stat s rukama na svorkách z oči do oči vlastnimu synovi:-) Myslim že by ten poťak 3x přetočil se smichem jak se kroutím:-).
Tyto pokusy bych vynechal. Budme radi že mame vyšší vytrenovanost proti zasasu el. a hlavně že se po "dratech" nesapeme jak po uších plných korbelů:-) Svalová křeč je svalová křeč:-)


Název: Re: Měl chránič vypnout ?
Přispěvatel: Josef Dolejšek 24.09.2007, 13:54
Myslím si, že ohledně pocitů ve vnímání procházejícího proudu hraje svou roli také psychika. Já osobně jsem si několikrát "sáhnul",  ale vůbec největší ránu (až jsem si sedl) jsem dostal od napětí 100 V z měřícího trafa napětí. Dodnes si to vysvětluji tak, že tam hrálo svou roli vědomí, že se hrabu v irodelové skříni rozvodny 6kV - i když to bylo samozřejmě v přístrojové části té skříně.


Název: Re: Měl chránič vypnout ?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 24.09.2007, 14:20
V normách se dá vyčíst cifra 2 kilOhmy jako odpor těla. Zkuste si vzít do ruky měřák. Takovou hodnotu nenaměříte, protože je zpravidla větší o přechodové odpory. Přechodový odpor mezi tělem a jinou vodivou částí se mění podle tlaku a plochy dotyku, mění se podle vlhkosti, rozdíl je i v tom jestli jsem mokrý, protože jsem se namočil, nebo jesltli je to pot, který obsahuje soli a je vodivější. A i vodivost kůže se mění, podle stupně pocení, stesu či vzteku,...
Do experimentů na tomto poli bych se raději moc nepouštěl.

Osobně považuji za nějvětší pecku, co jsem dostal, když jsem při opravě fotoblesku chtěl zachytit přístroj padající ze stolu a dotknul jsem se kondenzátoru nabitého na 500V (DC)
I když to bylo jen mezi prsty, cítil jsem to v celém těle a pak jsem si několik vteřin "rozhýbával" prsty na ruce.


Název: Re: Měl chránič vypnout ?
Přispěvatel: Jura Krikl 24.09.2007, 22:33
S tím potem mate pravdu. Je možné, že by si člověk vypěstoval reflex? Když citim napětí, uplně mi vyschnou ruce. Ne nadarmo nam mistr řikal: "Na každej drat, at trčí odkukoliv koukej jako by byl pod napětím"


Název: Re: Měl chránič vypnout, když jsem dostal ránu?
Přispěvatel: František Šohajda 25.09.2007, 20:03
Jen doplněk k diskuzi:
Svého času jsem byl na školení kde jeden ze školících byl pan Honys /starší elektrikáři ho jistě znají/ když se dělaly pokusy s proudovými chráničí tak vždy říkal že to zkoušel na vlastním těle a při průchodu proudu už 7 mA už cítil značně vysoký stah svalů a hlavně leknutí...když chrániče vybavují při 23 mA /30 mA/ tak je to dosti velký šok pro tělo.......... .


Název: Re: Měl chránič vypnout, když jsem dostal ránu?
Přispěvatel: Karel Mastný 01.10.2007, 04:09
To Hasala: Chránič vybavuje při úniku a ten přece cítit nemusíte. Takže bych se nedivil, že někdy vybavíte chránič "bezbolestně". Když se dotknete jen PE a N, tak nic necítíte a chránič vybaví (pokud je v obvodu dostatečný odběr, aby mělo co unikat...). Zkoušel jsem to pro jistotu na vlastním těle - a stalo se dle očekávání. Dva dráty, žádný člověka nekopne, ale oba chycené zaráz vybaví chránič.


Název: Re: Měl chránič vypnout, když jsem dostal ránu?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 01.10.2007, 05:45
To Mastný :

Nejsem si tak úplně jistý, co čeho jsem se kdy dotknul, schválně to nedělám .. ;)
Moc se mi to ale nepozdává ...
Pro vybavení chrániče potřebujete unikající proud, aby procházel nějaký proud, potřebujete nějaký rozdíl potenciálů, tedy napětí. Mezi N a PE je na korektní instalaci minimální napětí, k tomu aby to vybavilo chránič, potřebuje poměrně dobré spojení, řádově v ohmech... Nezdá se mi, že by to bylo možné udělat jen tělem, to má přece jen poměrně velký odpor, minimálně v kiloohmech...
Jinak potvrzuji to, co psal Jura Krikl, pokud mám nějaké zlé tušení :) ,  taky mi vyschnou ruce ...


Název: Re: Měl chránič vypnout, když jsem dostal ránu?
Přispěvatel: Jan Alin 01.10.2007, 18:55
To Hasala: Zkoušel jsem to pro jistotu na vlastním těle - a stalo se dle očekávání. Dva dráty, žádný člověka nekopne, ale oba chycené zaráz vybaví chránič.

No nevím sice co jste zkoušel ale rukou jste určitě sáhnutím mezi PE a N chránič nevybavil. To by bylo v zásadě možné jen za předpokladu přerušeného N (např. v chrániči) a to by ten obvod byl zjevně nefunkční nebo by jste musel mít vodivost těla zhruba na úrovni Cu vodičů a v tom případě bych vám nedoporučoval dělat elektrikáře. Rozdíl potenciálů N a PE vodiče v normálním případě není tak vysoký aby protekl přes vás do PE dostatečný proud.


Název: Re: Měl chránič vypnout, když jsem dostal ránu?
Přispěvatel: Petr Matuška 02.10.2007, 23:47
Pokud je instalace TT a spojíte N a PE za chráničem, tak chránič vypadne. Otázka je, jestli při rozdílu potencialu N a PE vodiče řádově pár voltů je schopen přes tělo protéct vybavovací proud chrániče. Bojím se, že ne.


Název: Re: Měl chránič vypnout, když jsem dostal ránu?
Přispěvatel: Jaroslav Naar 24.10.2007, 11:24
Když se spojí N a PE ,  proud procházející N se rozdělí do N a PE a je hned únik na světě. Vodiče N a PE jsou se stanou vlastně v tomto případě paralelní. Když to udělám tělem tak přes tělo půjde jen malý proud protože odpor těla je velký proti odporu vodiče PE a skoro celý proud tedy stejně půjde vodičem N. Jarda


Název: Re: Měl chránič vypnout, když jsem dostal ránu?
Přispěvatel: Jaroslav Naar 24.10.2007, 12:01
Ještě jsem zapoměl dodat, že důležité je zda je zapnutý nějaký spotřebič někde v domu, který je napojenej na stejný N a PE, protože díky němu teče proud tímto vodičem skrz N vodič  a tedy může se po spojení vodiče N a PE  jinde v domu rozdělt tento proud do těchto 2vodičů a svodový proud je na světě. Jarda