Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty => Téma založeno: Josef Kuhn 07.09.2007, 17:38



Název: Jaký je váš názor na použití elektrických přímotopů ve starších instalacích?
Přispěvatel: Josef Kuhn 07.09.2007, 17:38
Jaký je váš názor na instalaci elektrického přímotopného topení v bytové jednotce bez rekonstrukce stávajících rozvodů ,  zásuvkových a světelných.
Stávající rozvody jsou dvoužilové TN-C.
Nové rozvody přímotopů mají být provedeny z nově instalovaného rozvaděče.


Název: Re: instalace elektrických přímotopů
Přispěvatel: Petr Krištof 07.09.2007, 18:19
Pokud stará instalace vyhovuje normám v době zhotovení, proč ne.
Vpřípadě že se jedná o cihlový dům, neváhejte a předělejte celou instalaci dle současných(či v brzké době) platných norem.


Název: Re: instalace elektrických přímotopů
Přispěvatel: Michal Slabý 07.09.2007, 20:30
Pokud se jedná o sazbu pro domácnosti, tak pro sazbu D45d musí být příkon pro topení a teplou vodu alespoň 40% celkového příkonu. Pro podnikatele je to ještě víc. Obecně si myslím, že vytápění přímotopy patří mezi ty dražší. Budete potřebovat někoho, kdo vám vypíše přihlášku k odběru a ten posoudí i stav instalace.


Název: Re: instalace elektrických přímotopů
Přispěvatel: Jaroslav Kořínek 08.09.2007, 10:30
 ;) Doplnil bych kolegu Slabého :
pro navýšení příkonu je potřeba souhlas energetiky (ČEZ, EON...)
MÍT ZPRACOVANÝ výpočet ztrát a návrh "velikosti" přímotopu na místnost, pokračuje se projektovou dokumentací, montáží odbornou fimou a vše uzavřeno revizí, posléze novou přihláškou s navýšeným příkonem. Pokud nedodržíte uvedený postup (oblastně) může se stát že vám navýšení nepřipojí....


Název: Re: instalace elektrických přímotopů
Přispěvatel: Lukáš Rotrekl 08.09.2007, 12:46
To Slaby: Zajimalo by me proc si myslite, ze vytapeni primotopy je drazsi, nez treba elektrokotlem. .....

Ja se domnivam, ze je stejne drahe, pripadne levnejsi nez adkvatni vytapeni elektrinou, tzn. elektrokotel a radiatory.

A to i v porizovacich nakladech a to i v provoznich. Nemuzim ohrivat vodu > rychlejsi nabeh, mohu bez problemu regulovat kazdou mistnost zvlast. ..........


Název: Re: Jaký je váš názor na použití elektrických přímotopů ve starších instalacích?
Přispěvatel: Michal Slabý 08.09.2007, 23:54
TO Rotrekl:
Přímotopy nemají schopnost udržet teplotu jako radiátory a proto musí být v provozu po celou dobu natápění, což snižuje i jejich životnost. Pro byt 3+1 vychází příkon pro elektrokotel i přímotopy okolo 9 Kw. Výhody a nevýhody by vám lépe vysvětlil projektant, ale má zkušenost pro přímotopy moc nehovoří.


Název: Re: Jaký je váš názor na použití elektrických přímotopů ve starších instalacích?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 10.09.2007, 07:42
Ještě jedna maličkost "proti přímotopům"
Existuje termín fyziologická teplota. Abychom se v prostoru cítili příjemně, musí být součet teploty vzduchu a průměrné teploty předmětů kolem nás asi 36 stupňů Celsia.
Pokud mám v místnosti jeden předmět s vyšší teplotou (radiátor),  zvyšuje mi to teplotu "předmětů" a tím mi stačí nižší teplota vzduchu. Nejúsporněji proto vychází topení velkoplošné, tedy podlahové. A "zdroj teplého vzduchu" musí vzduch ohřát na vyšší teplotu a tím je méně ekonomický.
Kdo to nechápe, ať si představí rozdíl když v zimě přijedete na chalupu, promrzlé stěny, zatopíte, na teploměru 22 stupňů a máte pocit zimy. A v létě, večer, sedíte venku, na teploměru 18 - 20 stupňů a připadá vám jak je příjemně teplo...


Název: Re: Jaký je váš názor na použití elektrických přímotopů ve starších instalacích?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 10.09.2007, 09:01
Použítí přímotopů má hlavní přínos ve své jednoduchosti, dá se realizovat relativně jednoduše, bez větších zásahů do budovy. Je také nejlevnější v pořizovacích nákladech.
Celkem jednoduše se také dá regulovat teplota každé místnosti zvlášť.
S životností topidel to také není tak tragické, konstrukce je velice jednoduchá, tím i provozně spolehlivá. Nejčastější příčinou špatné funce bývá znečistění. Navíc při poruše je možné vyměnit vadné topidlo bez vypouštění vody ze systému :)
Nejvýhodnější a nejúspornější je jistě podlahové topení, ale zejména ve stávajících budovách není vždy možné udělat novou podlahu ;)
Výhodou přímotopů je také rychlý nástup, ohřev začne prakticky okamžitě. U podlahového topení je nástup podstatně pomalejší.
Porovnání elektrokotel/přímotopy také vychazí lépe pro přímotopy, v pořizovacích nákladech, v účinnosti i v jednoduchosti provozu.
Hlavní výhodou teplovodného systému s elektrokotlem je to, že je možné použít kromě elektrokotle i jiný zdroj, například kotel na tuhá paliva.
Při přechodu z jiného systému je také možné využít stávající radiátory a trubky, pokud tedy není v systému moc vody. Ovšem pokud je nutné zhotovit úplně nové topení, vycházejí přímotopy lépe.
Přímotopy jsou ideální řešením pro přechodně nebo málo využívané objekty, kde by byly náklady na pořízení jiného systému příliš velké. Spouštění a regulace topení jsou velice jednoduché, toto topení nemá ani zvláštní nároky na údržbu.
Existují také topidla s akumulací, které se blíží klasickým radiátorům.