Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => Oblast řešení teoretických úvah => Téma založeno: Petra D. 27.08.2007, 15:35



Název: Jaká jsou rizika vedení vysokého napětí 22kV nad pozemkem?
Přispěvatel: Petra D. 27.08.2007, 15:35
Mám možnost koupě stavebního pozemku přes jehož dolní část vede vysoké napětí 22kV k místní trafostanici, která napájí obec. Jsou nějaká rizika v případě, že v jeho blízkosti postavíme RD ? Zajímá mne především vliv na zdraví a také zda-li nebude rušen signál mobilního tel.,  WIFI apod. ?

Pokud ano, víte někdo, kolik by stálo přeložení pod zem?


Název: Re: Jaká jsou rizika vedení vysokého napětí 22kV nad pozemkem?
Přispěvatel: Pavel Ryšavý 27.08.2007, 16:04
Zdravotní rizika (pokud nehodláte lézt po stožárech, nebo sloupech) nikdo zatím neprokázal.
Spíše rizika plynoucí z ochranných pásem vedení a z toho plynoucí omezení (nepostavíte ani psí boudu) možná vás to bude omezovat při stavbě (jeřáby, bagry) omezení trvale rostoucích dřevin, povinost umožnit pracovníkum energetiky vstup na pozemek za účelem údržby, oprav a podobně

Ochranné pásmo je 7m od krajního vodiče.  Detaily v energetickém zákoně 458/2000 (v platném znění, je 7x novelizován) v § 46 a nejbližším okolí

http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/701?number1=458%2F2000&number2=&name=&text=


Název: Re: Jaká jsou rizika vedení vysokého napětí 22kV nad pozemkem?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 28.08.2007, 21:10
Rušení mobilů, WiFi, televize,.... vedením nn, vn
Pokud je vedení v pořádku, není na něm nějaká závada, jde především o jeden vliv - poměrně velké kovové předměty mají vliv na homogenitu elektromagneti ckého pole.
Takže pokud je signál mobilu slabší, můžete mít místa, kde se sejde přímý a odražený signál a budou se tam objevovat maxima a minima, může tedy být místo, kde signál bude a o pár desítek cm nebude. To ale udělé nejen vedení, ale i větší kovový plot, kovová vrata, výrobní nebo skladová hala,...
Podobně televize, kde je navíc problém s odrazy a duchy, jen v analogu, kde se již jede v DVB-T, neměly by odrazy vadit.

Úplně jiná situace je když se objeví závada. Jsou závady, které se buď odstraní včas, nebo se projeví zhoršením stavu a musí se to udělat.
A je jedna závada, která je ale hodně problematická a nemá vliv na provoz zařízení. Říká se tomu kapacitní výboj. Dělají to některé typy izolátorů. Izolátor má nějakou kapacitu, pokud je "uzemněný" konec nedokonale uzemněn, je to jako kdyby se objevila druhá kapacita do série s kapacitou izolátoru. Jak během periody stoupá napětí, stoupá jeho část i na "přerušení" až se to prorazí. To se opakuje 100x za vteřinu. V rádiu to praská, v televizi je to vidět jako dva vodoruvné pruhy složené z krátkých čárek. Bohužel, nevím jak jinde, ale ZČE tohle nedokáže řešit.
Objeví se to zpravidla za tepla a sucha. Když jsem to hlásil ČTU, přijeli mi po dešti dokázat že tam rušení není. Až když jsem zvýšil hlas na jejich nadřízeného, uznali že to je relativně běžná a častá závada.
Pak poslali ZČE závazný příkaz k odstranění, protože byl jednoznačně lokalizován "vadný sloup".
A to dokázali odborníci z ZČE co dokážou! Za 2 týdny odepsali na ČTU (mám kopii) že závadu na lince vn 22kV odstranili. Po celou tu dobu to neměli ani na chvilku vypnuté!

Tak co se někdo bojí vlivu vn, když ZČE zaměstnává lidi, co na tomhle zařízení umí dělat pod napětím!


Název: Re: Jaká jsou rizika vedení vysokého napětí 22kV nad pozemkem?
Přispěvatel: Zdenek Hejčl 28.08.2007, 23:07
Ano dělají i na 110kV z izolované plošiny ,  to není problém. :-)


Název: Re: Jaká jsou rizika vedení vysokého napětí 22kV nad pozemkem?
Přispěvatel: PETR STROMAJER 12.09.2007, 15:49
Znám taky jednoho fachmana který tohle dělá,samozřejmě z plošiny,a co mi povídal co zažívá nebo zažil tak je to frajer.Práce na vn je docela záhul to já bych si to nelajz. (zle) :) :)