Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty => Téma založeno: Jan Vykoupil 15.08.2007, 11:19



Název: Jak řešit ochranu před bleskem klimatizace na střeše kovové haly dle ČSN EN62305
Přispěvatel: Jan Vykoupil 15.08.2007, 11:19
Řeším hromosvod pro halu kovové konstrukce se sendvičovou střešní krytinou s hliníkovým plechem vně. Na střeše je klimatizační jednotka a jednotka VZT upevněné na kovové konstrukci, která je upevněna skrz sendvič k OK haly. Kovové svislé nosníky haly budou použity jako náhodně svody.

A nastává klasický problém - jak chránit klim. a VZT jednotku na střeše? Stále modernější a vehemntně doporučovaná metoda izolované soustavy je zde nepoužitelná, když OK haly bude využita jako náhodné svody a nosné konstrukce VZT a klim.jednotky jsou s touto vodivě spojeny. Skutečně je jediný a správný výklad obr. E.31 z ČSN EN 62305-3 ten, že každý kabel k el. zařízení na střeše musí jít přes krabici se svodiči bleskových proudů? To se mi zdá poněkud přehnané, nestačili by SPD v rozvaděči napájecím zařízení na střeše umístěném v podlaží pod střechou? A musím uvedená zařízení na střeše ještě extra spojovat s jímací soustavou, když jsou s ní defacto spojena přes svoji nosnou konstrukci?

Nevím nevím, vážení kolegové, ale nová norma se mi zdá poněkud překombinovaná a hlavně velice výhodná pro výrobce SDP. Nebo, že by právě toto byl důvod jejího zavedení?

Že by se nám najednou blesky po 30ti letech začaly chovat ňák jinak? ;)


Název: Re: Jak řešit ochranu před bleskem klimatizace na střeše kovové haly dle ČSN EN 6230
Přispěvatel: Hynek Bureš 15.08.2007, 11:52
Dnešní normy vznikají poněkud jinak než v době RVHP a výrobci si do nich vždy protlačí své, a to nejen do norem elektrotechnic kých, ale i do světelných, požárních, hygienických, stavebních apod. Tedy ať už jde o přepěťové ochrany, proudové chrániče, svítidla technická i nouzová a spousty dalších výrobků a materiálů. Současná realita už je taková a pokud chceme pracovat v oboru, musíme ji respektovat a jako odborníci na ni adekvátně participovat - ať se nám to příčí nebo ne, podobná situace nastává téměř ve všech oborech, časy "bastlení" dávno skončily a bezmyšlenkovit á "univerzální" řešení se nelze realizovat. Jestliže nám připadá, že realizace se tím prodraží, kvalita ochrany soukromého majektu je vždy v moci zadavatele, s naší odbornou pomocí. Takže pokud se vám zdá, že náklady na přepěťové ochrany klimatizace jsou neadekvátní její pořizovací ceně, případně ceně dalšího zařízení, která mohou být průchodem bleskového proudu poškozena, nechte si prostě podepsat od investora papír, na němž toto bude jednoznačně formulováno (případně odsouhlaseno nestandardní řešení se slabším LPL). Jen nesmí být ohrožena bezpečnost osob (což v tomto případě nehrozí, pravděpodobnos t zásahu osob je v případě absence svodičů při dodržení ochrany PND zcela mizivá).


Název: Re: Jak řešit ochranu před bleskem klimatizace na střeše kovové haly dle ČSN EN 6230
Přispěvatel: Jan Vykoupil 15.08.2007, 12:01
Pro pana Bureše:
To na konci bylo jenom takové provokátérské rýpnutí.  :) To jsem rozebírat nechtěl.
Mě by spíš zajímalo správné řešení v souladu s normou......  :-\


Název: Re: Jak řešit ochranu před bleskem klimatizace na střeše kovové haly dle ČSN EN62305
Přispěvatel: Jan Hájek 15.08.2007, 15:09
Vámi zmiňované řešení, tzn. hala jako Faradayova klec je ok, každopádně bych použil ještě jímací tyče, tak aby se klima jednotka dostala do jejího ochranného prostoru a netekl přez ní celý bleskový proud. Pak samozřejmě nasadit svodiče bleskových proudů na vstup kabelů do této Far. klece. Pokud by se nasadili pouze svodiče přepětí mohlo by dojít k jejich poškození, při , ,nevýhodném,,  rozdělení bleskového proudu.
Požadavky nové normy jsou jedna věc, fyzikální zákony druhá.
Jak již podotknul kolega Bureš, konečné rozhodnutí leží na tom, kdo rozhodne. Ještě postrádám informaci o řešení ochrany střechy. Bude na ní použita jímací soustava, nebo bude využita jako náhodný jímač s rizikem propálení materiálu ? Pokud je spoj mezi kovovou konstrukcí a jímací soustavou dostatečně vodivý, není důvod zřizovat dodatečné spojení, ale přeci jenom je to rozhodně lepší.
V tomto případě se to řeší také tak, že všechna zařízení na střeše jsou napájena přez společný rozvaděč co nejblíže střechy a vyrovnání potenciálu bleskového proudu se řeší pouze tam. Tedy prïoritní je ochrana proti zavlečení bleskového proudu do objektu a počítá se s možným poškozením technologie na střeše, kde se pouze instalují co nejblíže zařízení svodiče přepětí.Toto řešení je však kompromisem a musí rozhodnout hlavně investor či majitel/provozovatel objektu.
Ještě nezapomenout, že obdobným způsobem by se měla řešit datovka.


Název: Re: Jak řešit ochranu před bleskem klimatizace na střeše kovové haly dle ČSN EN62305
Přispěvatel: Jan Vykoupil 15.08.2007, 15:23
Děkuji panu Hájkovi za odpověď. Tak nějak jsem to měl namyšleno. Střecha bude opatřena strojenou jímací soustavou doplněnou jímacími tyčemi tak, aby se VZT jednotka a klima schovali do "valící se koule". Jenom mi šlo o to, jestli stačí, aby svodiče bleskových proudů byly pouze v rozvaděči v horním patře, ikdyž není přímo na stropě u vstupu kabelů do objektu. Podle mě by to mělo stačit.


Název: Re: Jak řešit ochranu před bleskem klimatizace na střeše kovové haly dle ČSN EN62305
Přispěvatel: Jan Hájek 15.08.2007, 15:55
Každopádně bych to rozhodnutí, že budu chránit pouze vnitřek budovy před zavlečení bleskového proudu nechal na zadavateli, aby v případě, že to při zásahu bleskem nebude stačit, neargumentoval tím, že jste ho na nevýhody této kompromisní varianty dostatečně neupozornil.
Ještě doporučení: do PR vést kabely v kovovém pospojovaném žlabu.