Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => ******* stará původní rozřazovací => Téma založeno: Jakub Krejčí 20.07.2007, 15:53



Název: Jak řešit elektroinstalaci v zavlhlém sklepě rodinného domu?
Přispěvatel: Jakub Krejčí 20.07.2007, 15:53
Jak řešit elektroinstala ci v zavlhlém sklepě rodinného domu (vzlínající vlhkost ve zdivu),  přičemž je touha splnit estetický požadavek vést vedení skrytě (pod omítkou).

Ve vedení problém nevidím. Vedení z kabelů CYKY uložené do drážek ve zdivu a zaomítané sanační omítkou by mělo být vyhovující.

Problém je v odbočných krabicích a v elektroinstala čních přístrojích. Je možné krabice respektive přístroje určené k montáži na omítku částečně zapustit do omítky? Mám na mysli případ, kdy se spodní část krabice respektive přístroje zaomítá i s přivedeným kabelem a na takto upevněnou spodní část se přišroubuje horní část, která pak vystupuje z roviny omítky.

Je možné přístroje s IP44 (nebo i IP66) takto instalovat i v případě zavlhlého zdiva (vzlínající vlhkost) omítnutého sanační omítkou?


Název: Re: Elektroinstalace v zavlhlém sklepě
Přispěvatel: Petr Krištof 20.07.2007, 16:37
Přístroje resp. krabice na povrch lze částečně zapustit, v tom bych problém neviděl.
Zřejmě jste laik (nic ve zlém) proto bych vám spíše doporučil kontaktovat
blízkého elelktrikáře který by vám to zhotovil.
Ono zapojit proudový chránič laikem >:( >:(.
A nezapomeňte po zhotovení na revizi .


Název: Re: Jak řešit elektroinstalaci v zavlhlém sklepě rodinného domu?
Přispěvatel: Jakub Krejčí 26.07.2007, 10:54
Asi jsem otázku napsal moc obecně. Tak to poněkud upřesním. Ve sklepě hodlám udělat novou elektroinstala ci. Z hlediska zednických prací bylo rozhodnuto o vedení z kabelů CYKY a o použití elektroinstala čních přístrojů pro nástěnnou montáž. Jiné alternativy, např. použití pancéřových trubek, byly z důvodu pracnosti zamítnuty.



Otázka zní: Je možné elektroinstala ční přístroje určené pro nástěnnou montáž částečně zapustit do omítky?

Argumentace pro "ano":

1) V příručce pro domovní elektroinstala ce z doby vlády jedné strany se lakonicky píše: Ve sklepích se provádí elektrointalac e utěsněná. Přístroje pro utěsněnou montáž se montují na stěnu, lze je však zapustit do zdi.

2) Pozvaný elektrikář tvrdí, že to není problém.

3) Firma SPELSBERG vyrábí rozbočovací krabici UP 6, což je kulatá krabice pod omítku se samotěsnícími vstupními membránami (IP 54). Je tam citována norma DIN VDE 0606, nevím čeho se týká. Krabice UP 6 vypadá konstrukčně podobně jako krabice na nástěnnou montáž se stejným IP, tak proč by nemohly být krabice na nástěnnou montáž také zaomítány.

4) Známý to má taky tak a nemá s tím problém.  :)

Argumentace pro "ne":

1) Zeptal jsem se výrobců zvoleného elektromateriá lu (ABB a OBO Bettermann),  zda lze jejich výrobky pro nástěnnou montáž zapustit pod omítku. Odpověď byla jasná: Výrobky nejsou pro uvedenou montáž zkoušeny a certifikovány a uvedený způsob montáže nelze doporučit. Já se jim nedivím, ale je to taková kruťárna zaomítat to?

2) Přímé zaomítátní průrazných vstupních těsnicích membrán se mi nějak nezdá. Nedojde k negativnímu mechanickému ovlivnění membrány? Jde to? Je lepší je chránit třeba vrstvou silikonového tmelu nebo vrstvou "sádry do mokra"? Nebo to vůbec nejde?



Elektroinstala ce bude provedena na zdivu, které je relativně suché. Přesto se někde může vyskytnout vzlínající vlhkost a s tím související výkvětotvorné soli. Jak moc negativní faktor to je? Je vhodnější použít přístroje s plastovým nebo hliníkovým krytem?


Název: Re: Jak řešit elektroinstalaci v zavlhlém sklepě rodinného domu?
Přispěvatel: Zdenek Hejčl 26.07.2007, 11:31
Není to moc košér ,  neboť vyhořelá krabice  se musí vysekat. Proto je lepší dát krabice a přístroje navrch v případě poruch se musí většinou vyměnit celé - stejný typ nemusí být na trhu a je s tím daleko víc práce. ;)


Název: Re: Jak řešit elektroinstalaci v zavlhlém sklepě rodinného domu?
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 26.07.2007, 15:02
Na JM máme bohaté zkušenosti s elektroinstala cemi ve vlhkých sklepech ... ;)
Osobně nemám moc rád polozapuštěné provedení, je to takový "kočkopes".
Vstupy do přístrojů a odbočných krabic minimálně blbě vypadají, protože jejich horní část bývá v urovni do které se dá přístroj nebo krabice zapustit.
Pokud prostor není vyloženě mokrý, že by se vlhkost vyloženě srážela na zdech, potom by bylo možné použít obyčejné instalační krabice a zapuštěné přístroje v krytí IP 44 - např. od ABB, řada Tango. Desing je stejný jako u běžných spínačů (zásuvky 230V mají víčka). No a instalaci udělat bez odbočných krabic.
Pro použití ve sklepě RD by toto mělo být dostatečné. Vlhkost se dá také do do určité míry omezit nuceným větráním.
U extrémně vlhkých prostor připadá v úvahu jen povrchová montáž.
Použité svítidla, přístroje, krabice atd by měly být pokud možno bez vnějších kovových částí.