Diskuse Elektrika.cz

HYBRIDNÍ zóna => JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty => Téma založeno: vodik 10.07.2007, 23:15



Název: Jaký typ kabelu použít na obecní rozhlas?
Přispěvatel: vodik 10.07.2007, 23:15
V části naší obce budeme dělat rekonstrukci VO, chtěli bychom využít výkopů pro připoložení kabelu pro místní rozhlas. Zajímalo by mne jaký kabel použít, průřez, počet žil a zda musí být kabel stíněný. Díky za všechny podnětné rady.


Název: Re: Jaký kabel na obecní rozhlas
Přispěvatel: Otakar Dosbaba 10.07.2007, 23:36
Jde o to, jak dlouhá ta trasa bude. Při pravidelném rozmísťování tlampačů cca po 50 až 100m zhruba do délky 400m postačí CYKY 2Ax1,5. Pro delší "stovoltovod" se pak nic nezkazí použitím 2Ax2,5. Průřez je volen s ohledem na ztráty v kabelu, jeho výkonové zatížení je vzhledem ke zmiňovaným průřezům zanedbatelné. Více žil se hodí, pokud by mělo být více větví modulováno či odpínáno samostatně a vzhledem k indukci mezi vodiči v kabelu je třeba počítat s dvojicí drátů na větev. Praktický případ je samostatné ozvučení návsi při slavnostních příležitostech a zbytek ulic obce.
Stínit se zde nic nemusí, tedy alespoň pokud to nevede omotané kolem telefonního kabelu.  ;)


Název: Re: Jaký kabel na obecní rozhlas
Přispěvatel: Vojtěch Běhunčík 11.07.2007, 08:12
Pro rozhlas po vedení platila norma 342500, zrušená k 1.8.2003 bez náhrady. O vedení rozhlasu v kabelech je zmínka v ČSN 342300, kde se píše, že musí být veden samostatnými kabely a v jednom kabelu může být vedeno více reproduktorový ch větví, pokud přenášejí stejný program.
V žádném případě nedoporučuji v jednom vícežilovém kabelu typu CYKY vést dva různé programy nebo dva různé modulační signály (to ale snad u místního rozhlau nepřipadá v úvahu).
O způsobu uložení kabelů v zemi ve vztahu k ostatním inženýrským sítím pojednává ČSN 736005.


Název: Re: Jaký kabel na obecní rozhlas
Přispěvatel: Otakar Dosbaba 11.07.2007, 13:49
Ano, u obecního rozhlasu nepředpokládám různé modulace v jednom vícežilovém kabelu. Zde spočívá "rozdíl programu" maximálně mezi modulovanou a vypnutou větví a nebo totožná modulace, pocházející ale z různých zesilovačů. I zde je ale potřeba vyhradit pro každou větev dvojici vodičů, nikoliv např. pro tři větve 3 dráty + jeden společný.  Symetrické vedení 100V rozvodu umožňuje na krátké vzdálenosti i provoz rozdílných modulací (mám prakticky odzkoušeno),  to ale u obecního rozhlasu opravdu netřeba řešit.


Název: Re: Jaký kabel na obecní rozhlas
Přispěvatel: Jiří Schwarz 12.07.2007, 07:22
"...zkuste to bez drátů, milý Marconi..." (Jára Cimrman, ležící, spící)

Koukněte na stránky ČTU, na BMIS (Bezdrátový Místní Informační Systém.

Funguje to v pásmu kolem 70MHz, od základní funkce rozhlasu se to dá rozšiřovat o další možnosti, např. využití jako požární siréna nebo siréna CO, jednotlivé "body" mají svoji identifikaci, dá se "hlásit" do všech, nebo jen do některých,...

Pokud máte "rozkopáno" a jde jen o přiložení nějakého kabelu, je to jiná situace, ale než kvůli rozhlasu kopat, to vychází levněji BMIS.


Název: Re: Jaký kabel na obecní rozhlas
Přispěvatel: Otakar Dosbaba 12.07.2007, 12:19
Nic proti bezdrátu. Tam kde je problém s vedením tras, což je většina případů, pak je tento způsob rozhlasu jediným shůdným řešením. Na druhou stranu mě ale občas sere bezmezné opojení z "nových technologií",  zejména v případě zástupců investičních oddělení nemála obcí, bez ohledu na bližší znalost věci a ve spojitosti se šikovnými marketingovými fígly obchodníků s dodávanou technologií. Výsledkem mnohdy bývá namísto výměny několika shnilých ampliónů a převěšení či zatažení pár desítek m kabelu, větší investice do bezdrátového systému. Jenže peněz není zas tolik, tak se zodpovědně udělaný návrh rozmístění přijímacích staniček s reproduktory proškrtá na nejmenší možnou míru. Výsledkem jsou potom neúnosně velké vzdálenosti mezi zářiči-staničkami, takže sice někde něco slabě hraje, ale mlátí se to tak, že je nakonec srozumitelným signálem pokryto ještě méně plochy, než před tím. Staničky pracují ve velmi omezeném nf pásmu (naštěstí schované za úzký kmitočtový rozsah tlakových reproduktorů) a s relativně malým odstupem rušivých signálů, téměř na samé hranici pro aplikace přenosu pouhé řečové informace - důvodem je úzké přidělené pásmo pro terestrické šíření vf signálu.
Takže, bezdrátový rozhlas je také něco za něco. Tam, kde je to jen trochu možné, se velmi přikláním ke klasickému rozvodu, ruku v ruce s promyšleným návrhem rozmístění zářičů s ohledem na jejich směrové a frekvenční charakteristik y. Zrovna tak není problém částečně oba systémy kombinovat. Shodou okolností zrovna zpracovávám systém, jenž umožňuje dálkově spínat podružné klasické ústředny malé vesničky pomocí centrálního vysílacího "bezdrátu" ve větší obci ... střediskové.  :)