Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Opravy a servis, údržba, rekonstrukce => Téma založeno: TOmasito 10.07.2007, 09:01



Název: Kde může být příčina poblikávajícího světla?
Přispěvatel: TOmasito 10.07.2007, 09:01
Po nastěhování do nového bytu a přidělání dvou stropních světel, jsem jako spořivý člověk namontoval spořivé žárovky (zn. Philips),  a nyní k problému. Žárovky při vypnutých vypínačích (je tam křížový) stále lehce "blikají" v cca 10s intervalech. Pokud jednu povolím, tak druhá začne blikat intenzivněji. Pokud je vyměním za klasické žárovky,tak se nic neděje.
Kde je zakopanej pes?


Název: Re: Blikající světlo
Přispěvatel: Jaroslav Hasala 10.07.2007, 09:24
Toto už zde bylo řešeno několikrát. Koukněte do starších diskuzí.
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,4712.0.html
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,2363.0.html
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,2612.0.html


Název: Re: Blikající světlo
Přispěvatel: TOmasito 11.07.2007, 07:11
Děkuji za radu,
povolala jsem na to odborníka, tak uvidím jak si s tím poradí   ??


Název: Re: Blikající světlo
Přispěvatel: dolac 17.07.2007, 21:25
Prečítal som si staršie diskusie okolo tohoto častého problému.
V uvedených príspevkoch sa často spomína indukcia do nezapojeného vodiča. Tu by som chcel poopraviť autorov príspevkov, že sa nejedná o indukciu, ale o  nežiaduci kapacitný prúd medzi dvoma súbežne uloženými vodičmi pri ovládani svetiel z dvoch miest.
Ďalší dôvod je samozrejme nežiaducí prúd cez dutnavku, alebo zvodový prúd  spínača alebo kábla pri ovládaní z jedného miesta. 
Riešenia sú jednoduché a boli už v diskusiiach uvedené. Nemyslím si však že  to súvisí s kvalitou úsporných žiaroviek. To že niektoré to možno nerobia, je dané ich vnútorným zapojením  a neznamená to že musia byť zároveň aj kvalitné.       


Název: Re: Blikající světlo
Přispěvatel: Martin Kurka 18.07.2007, 01:16
To: dolac
Spíše jen pro přesnost...el. indukce jsou různé
______________ _____________

viz Wilkipedia
http://cs.wikipedia.org/wiki/Elektrostatick%C3%A1_indukce

Elektrostatick á indukce je elektrický jev, při kterém se na povrchu tělesa indukuje (vytváří) elektrický náboj přiblížením jiného elektricky nabitého tělesa, proto se označuje jako indukovaný náboj. Indukovaný náboj má opačnou polaritu než náboj, který tuto indukci vyvolal. U vodičů lze indukovaný náboj z tělesa odvést, u izolantů zůstává indukovaný náboj v tělese.

Využití elektrostatick é indukce

Elektrostatick á indukce se využívá především v kondenzátoru, kdy elektrická pole nabitých desek vzájemně indukují elektrické náboje opačné polarity, čímž lze elektrický náboj na deskách po nějakou dobu uchovat. Dielektrikum mezi deskami umožňuje zvětšit množství indukovaného náboje.

Elektrostatick á indukce je něco jiného než elektrická indukce a elektromagneti cká indukce.
______________ _____________
Takže Ti co psali o indukci a mysleli elektrostatick ou indukci měli pravdu.


Název: Re: Blikající světlo
Přispěvatel: dolac 18.07.2007, 22:34
Samozrejme, že existuje termín elektrostatick á indukcia. Tento pojem sa však    veľmi často nepoužíva, možno skôr v súvislosti s elektrostatick ým poľom. Vyjadruje zmenu rozloženia voľne nabitých častíc vo vodiči, ktorý vložíme do elektrického poľa. V striedavých obvodoch sa skôr hovorí o kapacitných prúdoch. Osobne si nepamätám, na nejaký odborný článok kde by som namiesto pojmu kapacitný prúd čítal že tam tečie prúd v dôsledku elektrostatick ej indukcie.             


Název: Re: Blikající světlo
Přispěvatel: Martin Kurka 19.07.2007, 00:48
Ano, protože žijeme omotáni různými vodiči se střídavým proudem, mluví se spíš o  stínění  proti indukovanému napětí. Ale v této hantýrce se občas dopouštíme názvoslovní nepřesnosti a neuvádíme typ rušivé indukce.
Stínění souběžného vedení proti rušivému magnetickému poli se provádí magnetickým materiálem (přepážky, trubky),  nebo zkrutem či twistováním. Stínění proti rušivému elektrostatick ému poli (kapacitním proudům) se provádí Faradayovou klecí - opletením vodiče a svedením náboje či střídavého kapacitního proudu na kostru či na zemní potenciál. Když se řekne, že se tam něco indukuje se považuje za shodné tvrzení s tím, že tam něco ruší souběžné vedení.
Takže pak dochází v názvosloví ke zjednodušování, nebo spíše se v hantýrce mluví o všech rušivých vlivech na souběžné vodiče jako o indukci a nerozlišuje se jestli je elektrostatick á, magnetická či komplexní elektromagneti cká.
Ale jakmile budeme rušivé vlivy potlačovat, moc dobře si budeme muset uvědomit, jaká je to indukce a jakým způsobem ji potlačit. Jinak se nedoplatíme.

Suma sumárum, stíněné vodiče by elektrostatick ou indukcí vzniklý rušivý střídavý kapacitní proud eliminovaly (svedly do země) a úsporné zářivky by pak nepoblikávaly. A bylo by lhostejné, zda by se stínil jen fázový vodič či jen přívod k úsporce či obojí. Ovšem existují ekonomicky daleko úspornější řešení tohoto problému. Dvoupólové vypínání i N vodiče, propojení N a vypnutého přívodu přepínačem, přídavná paralelní kapacitní či odporová zátěž...