Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ... => Téma založeno: Petr Šebík 05.07.2007, 22:57Název: Jak navrhnout správnou trasu od HDS po rozvaděč?
Přispěvatel: Petr Šebík 05.07.2007, 22:57
Stojím před celkovou rekonstrukcí el. rozvodu staršího RD.
Dům je obdélníkového půdorysu,zhruba v polovině delší strany je přípojka ze sloupu vzdušného vedení do HDS /litinová skříňka s pojistkami 3x35A/,toto místo přípojky leží na hranici pozemku,je přístupné z obecní komunikace.
Vstup do domu je přesně na opačné straně domu,kde byl za dveřmi /uvnitř objektu/ umístěn elektroměrový rozvaděč /dřevěná deska s elektroměrem a pojistkami,zcela nevyhovující/.
HDS byla s elektroměrem v tomto rozvaděči spojena čtyřmi hliníkovými vodiči vedenými v trubce nejkratší trasou,t.j. napříč domem v nosné zdi.
1.  Chci E.ON požádat o zavedení NT+VT,mohu umístit odpovídající elektroměrový rozvaděč ve zdi pod HDS a pro vedenvodiče /CYKY 4x10/ použít stejnou trasu vedení k domovnímu rozvaděči,t.j. ve zdi napříč domem,nebo tento kabel musí být veden v obvodových zdech domu?
Nebude to v rozporu s nějakými normami,např. kvůli souběžnému vedení více kabelů /HDV + kabely zásuvkových a světelných okruhů/?
2.  Může být pouze zazděn,nebo musí mít ještě další ochranu,např. plastovou chráničkou nebo umístění do trubky?


Název: Re: trasa od HDS po rozvaděč
Přispěvatel: Kamil Novák 06.07.2007, 00:06
Chci E.ON požádat o zavedení NT+VT,....

Tím byste měl asi začít. A mělo by se vám dostat úplné a hlavně jediné správné odpovědi na vaše dotazy.

Ale s nějakým průchodem neměřené části vedení objektem raději nepočítejte.  (no)


Název: Re: trasa od HDS po rozvaděč
Přispěvatel: Milan Karvánek 06.07.2007, 11:00
Chci E.ON požádat o zavedení NT+VT,mohu umístit odpovídající elektroměrový rozvaděč ve zdi pod HDS a pro vedení hlavního domovního vodiče /CYKY 4x10/ použít stejnou trasu vedení k domovnímu rozvaděči,t.j. ve zdi napříč domem
1. Ano takto je to možné, přívodní vedení od nově zřízeného elektroměrovéh o rozvaděče (na fasádě domu pod HDS) již není HDV, ale přívodní vedení pro domovní (bytový) rozvadeč, je to již měřená část a trasa může být libovolná, samozřejmě při dodržení všech platných ČSN. Doporučuji kontaktovat projektanta, který vám celou záležitost dokáže snadno zpracovat.
2. použití plastových chrániček není nutné


Název: Re: Jak navrhnout správnou trasu od HDS po rozvaděč?
Přispěvatel: Petr Šebík 06.07.2007, 19:03
Ano,rozumím,pokud se ještě mohu zeptat,eventuální výměnu HDS /když už bude rozsekaná fasáda/ provádí stavebník,resp. dodavatel el.montážních prací na jeho účet,nebo je to záležitost distribuční společnosti?
Předpokládám,že HDS tvoří hranici mezi majetkem distributora a vlastníka objektu,k čí tíži jde tedy její výměna?
Pánové, za odpovědi.


Název: Re: Jak navrhnout správnou trasu od HDS po rozvaděč?
Přispěvatel: Milan Karvánek 06.07.2007, 19:25
HDS vyměňují rozvodné závody, velice často kampaňovitě v určité oblasti, sami ze své vůle. Pokud budete chtít iniciovat výměnu sám musíte s nimi o tom osobně jednat. Od jednoho zákazníka jsem slyšel i nářek, že za odběratelem iniciovanou výměnu chtěly RZ nemalý peníz. Nový elektroměrový rozvaděč bude plně na vaše náklady (pro doplnění).


Název: Re: Jak navrhnout správnou trasu od HDS po rozvaděč?
Přispěvatel: Josef Prouza 06.07.2007, 22:46
Těm kampaním se říká opravy svodů a PS na základě ŘPÚ- Řád preventivní údržby. Paradoxní je, že se mění skříně lidem, kteří o to nestojí, mají je v dobrém stavu, nechtí rozbít fasádu. Ti, kteří zažádají čekají taky 2 měsíce. Tu výměnu hradí ČEZ a když už o ni budete žádat, poukazujte na špatný stav skříně, to zabírá ;). Každopádně je chvályhodné že se staráte o to, co budete mít pod novou fasádou. Zažil sem nejeden případ, kdy nás poslali na poruchu starého svodu-skříně v krásné nové fasádě. Majitel se totiž nestaral... A taky perlička, na zateplený zdi nová skříň, okolo dvířek kouř. Za dvířky z plastu dvířka z litiny. stará vypálená silka. Majitel proklínal napřed fasádníky, pak sebe. Snadno. Za tu "výměnu" jim zaplatil 3000!. A dvířka na čištění odpadu pod vanu je taky "moderní" dávat přes starej šrot. Ale co, hlavně že je hezká fasáda :).