Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí => Téma založeno: V.Urban 24.04.2007, 19:48



Název: J e nutné zpožděné sepnutí přímotopů?
Přispěvatel: V.Urban 24.04.2007, 19:48
Je nutné zpozdit(tj. rozdělit) časovým relé  sepnutí stykačů ovládajících přímotopy, nebo se to může zapnout vše najednou (ovládané 0 z HDO, resp.  přes stykač). Jedná o RD s 12 přímotopy (celkem cca 12 kW)  + 2 bojlery (celkem 5kW). Hlavní jistič 32A, chránič Fi40A-100mA, stykače OEZ 2xS25-40 a 1xS20-20.


Název: Re: Zpožděné sepnutí přímotopů
Přispěvatel: Štefan Beláň 24.04.2007, 20:10
Osobně 17 kW nepovažuji za nutné spínat se zpožděním. Žádný předpis to nenařizuje. Tepelné spotřebiče nezpůsobují při sepnutí žádnou špičkovou hodnotu.
V praxi se sepnutí celého instalovaného výkonu 17 kW sejde velice zřídka.  ::)


Název: Re: Zpožděné sepnutí přímotopů
Přispěvatel: Rozmahel Vladimír 24.04.2007, 20:14
E.ON dovoluje spínat naráz max. 10kW. Podle toho je třeba rozvrhnout sekce, provozní spínání přímotopných panelů pak může být již vlastními termostaty těles. Pro boilery je výhodné provést ovládání samostatně, nechat namontovat vícepovelové HDO a boilery provozovat pouze v nízkém tarifu 8 hodin. I když se to často dělá, boiler svou konstrukcí není určen pro přímotop.


Název: Re: Zpožděné sepnutí přímotopů
Přispěvatel: Daniel Veceřa 24.04.2007, 20:32
E.ON dovoluje spínat naráz max. 10kW.
Známí mají od E.ONu připojený kotel 17kW, kde zcela jistě žádné zpoždění při spínání není.

I když se to často dělá, boiler svou konstrukcí není určen pro přímotop.
Co v boileru, který je osazen termostatem a tepelnou pojistkou, není určeno pro přímotop?


Název: Re: J e nutné zpožděné sepnutí přímotopů?
Přispěvatel: Miroš Jan 24.04.2007, 20:35
TO Urban.

Dle mého názoru není nutné provádět časové spínání. Těch 17kW, není mnoho.
Předpokládám že máte dva tarifi, jedn s přímotopnou sazbou, a jeden s akumulační sazbou. Čili čistě teoreticky by se neměli potkat.
Časové spoždění jsem prováděl pouze jednou, a to šlo o 5 objektů, kde bylo celkem 75ks  AKU kamen. Tam to mělo opodstatnění.  ;)


Název: Re: J e nutné zpožděné sepnutí přímotopů?
Přispěvatel: Miroš Jan 24.04.2007, 20:38
TO Večeřa.

El. boiler je akumulační spotřebič. Dle něktrých výrobců, není určen pro 20 hodinový tarif přímotopu.  >:D


Název: Re: J e nutné zpožděné sepnutí přímotopů?
Přispěvatel: Štefan Beláň 24.04.2007, 20:42
TO: Rozmahel

Vzpomínám si, že požadavek na spínání max. 10 kW byl ve starých připojovacích podmínkách.
V současné době již toto ustanovení v žádných připojovacích podmínkách (ČEZ, PRE, E-ON) nenalézám - možná čtu špatně?  ??

Nevíte, zda je tento požadavek uvedený v jiném předpisu?  :)


Název: Re: J e nutné zpožděné sepnutí přímotopů?
Přispěvatel: Rozmahel Vladimír 24.04.2007, 20:53
Známí mají od E.ONu připojený kotel 17kW, kde zcela jistě žádné zpoždění při spínání není.
Pokud je to tovární kotel, automatika spínání je jeho součástí.
Co v boileru, který je osazen termostatem a tepelnou pojistkou, není určeno pro přímotop?
Přímotopná sazba je 20 hodin nízkého tarifu. Objem boileru se dimenzuje na ohřev 8 hodin, to znamená je zde jakási rezerva teplé vody na celý den.
V okamžiku provozu na 20 hodin je boiler při každém odpuštění teplé vody opětně dohříván a může být zbytečně připraveno velké množství horké vody k ničemu. Přitom spotřeba el.en.samozřej mě vzroste. Starší boilery mají tlakové pojistky zarostlé vodním kamenem / vodní kámen to je prevít... /,  stav tepelné pojistky může být také otázkou a potom selhání termostatu při provozu 20 hodin není dobrou představou.

TO: Beláň
Máte pravdu v nových připojovacích pomínkách 10 kW už není. Po podání  žádosti o instalaci topení distributor odpoví dopisem, kde je uvedeno m.j. i oněch 10 kW. Podobný dopis jsem četl nedávno. Detaily opět místní distributor.


Název: Re: J e nutné zpožděné sepnutí přímotopů?
Přispěvatel: Daniel Veceřa 24.04.2007, 21:14
To Rozmahel: je sice tovární, r.v. cca 92, viděl jsem ho rozebraný a 100% tam žádné zpoždění není, stykač a to je vše.

K tomu boileru: zažil jsem několikrát opačnou situaci, kdy boiler nahřátý v noci byl během dne vypotřebován a večer jsme měli smůlu. Asi by to vyšlo levněji, ale pohodlí holt něco stojí...
Jistě jste i Vy viděl boiler někde na chatě, kde vůbec není HDO a je trvale pod napětím. Že se může přehřát uznávám, ale právě proto je tam
1.termostat
2.tepelná pojistka
3.pojistný ventil


Název: Re: J e nutné zpožděné sepnutí přímotopů?
Přispěvatel: Georgis Fasulis 25.04.2007, 13:57
Nezlobte se pane Miroši, ale co mají co výrobci kecat do jakých tarifů se to či ono má používat!!?? :D >:D
To je snad dané smlouvou mezi dodavatelem el. energie a jejím spotřebitelem, ne? Nikdo jiný do toho nemá co kecat a výrobce nějákého "sudu" už vůbec ne! ::)

Už vidím návod na použití: Vážení zákazníku, jsme potěšeni, že jste si zakoupil náš výrobek a věříme, že s ním budete na výsost spokojen. Jsme nuceni vás ale upozornit na skutečnost, že tento výrobek můžete zapínat pouze od 7:15 do 8:30 ve všední dny, o víkendu včetně státem uznaných svátků pak kromě této doby navíc i od 16:00 až do 20:30. Pokud náš prodejní agent zjistí, že jste výrobek zapnul v jinou než výše uvedenou dobu, můžete být sankcionování smluvní pokutou a to až do výše 5000,- Kč.  :D ;D 

Moc se omlouvám za ironickou poznámku, ale celkem mě ta představa pobavila.  ;)


Název: Re: J e nutné zpožděné sepnutí přímotopů?
Přispěvatel: Milan Karvánek 25.04.2007, 15:04
Trochu se nám ta debata odchýlil od kotle k boileru, ale zato mě dost pobavila.  :) Také si myslím, že boiler musí vydržet nejen 20 hodinový provoz, ale dokonce 24 hodinový a to 365 dnů v roce a to po dobu mnoha roků.  ;D
Pokud někdo pojedete v létě do Chorvatska a budete ubytovaní v soukromí, schválně se zeptejte jakou szbu používají a kolik hodin denně tam blokují boilery. Podle mých poznatků tam všichni ohřívají vodu "imr vére a furtum futr" bez jakéhokoli blokování a žijí s tím docela spokojeně.


Název: Re: J e nutné zpožděné sepnutí přímotopů?
Přispěvatel: Rozmahel Vladimír 25.04.2007, 15:21
Pokud je boiler a jeho pojistné prvky v pořádku tak může jistě být v provozu trvale. Je otázkou, zda je to ekonomicky správná varianta.
Smysl akumulačního ohřevu je nabíjení v levném tarifu po část dne. Proto je instalován velký objem horké vody do zásobníku. Při přímotopu se jeví ekonomičtější použít průtokový ohřívač a ohřát pouze tolik vody kterou okamžitě spotřebuji. To má samozřejmě návaznost na vyšší příkony, velikost hl.jističe, přednostní relé atd.
Pokud výrobce udává ztráty v boileru podle objemu 1-2 kWh za 24hod.,  další ztráty jsou dané tím, že je boiler v provozu více hodin protože neustále dohřívá ochlazenou vodu v boileru po každém odpuštění teplé vody, je trvale zbytečně ohříváno velké množství vody na vysokou teplotu, tak je na zvážení co je vlastně výhodné.


Název: Re: J e nutné zpožděné sepnutí přímotopů?
Přispěvatel: Georgis Fasulis 25.04.2007, 16:06
To Rozmahel: Dovolím si s vámi ne zcela souhlasit. Smysl akumulačního ohřevu jistě netkví jenom v možnosti ohřevu v době nízkého tarifu. Jistě, tato možnost se přímo nabízí a tak proto je tak vesměs realizována. Ale smysl akumulačního ohřevu je hlavně v tom, že mám k dispozici větší množství teplé vody najednou - tak je řešena veškerá komunální energetika, nezavisle na tom, zda se jedná o el. ohřev nebo klasické výměníky tepla.
Pro TUV se prostě vždy koncipovaly akumulační nádrže, jednoduše proto, aby, když je vody třeba, byla k dispozici. Dovedete si představit ty průtokové ohřívače třeba ve sprchách po šichtě někde na šachtě nebo v kterékoliv fabrice? Já ne.  :) o:-)
Totéž platí v bleděmodrém v domácnostech.


Název: Re: J e nutné zpožděné sepnutí přímotopů?
Přispěvatel: Rozmahel Vladimír 25.04.2007, 19:56
Pane Fasulis, to jsme trochu odbočili od boileru v domácnosti. Znám řadu případů, kdy se vyřídí přímotopná sazba např. na byt nebo RD, bydlí tam třeba 2-3 osoby a spotřeba teplé vody je malá. Tam bych uvažoval o mnou navrženém řešení blokace na 8 hodin s možností ručního zapnutí dle potřeby. Akumulační ohřev zde byl myšlen jako klasický dvojtarif s využitím levného proudu.


Název: Re: J e nutné zpožděné sepnutí přímotopů?
Přispěvatel: Miroš Jan 25.04.2007, 22:53
TO Fasulis.
Zatím sem neviděl el. boiler, u kterého by výrobce uváděl možnost zapojení 24 hod. deně. 365 dní v roce.   :o
 Většinou bylo v návodu  doba nabýjení 6 až 8 hodin.

Bylo tím myšleno že boiler je akumulační spotřebič, tudíž sazba přímotopu. né. Výrobce samozřejmě do tarifů nekacá, to dá rozum.  ;)


Název: Re: J e nutné zpožděné sepnutí přímotopů?
Přispěvatel: Daniel Veceřa 26.04.2007, 00:09
Proto je instalován velký objem horké vody do zásobníku. Při přímotopu se jeví ekonomičtější použít průtokový ohřívač a ohřát pouze tolik vody kterou okamžitě spotřebuji.

Proto jsme přešli při pořízení přímotopné sazby z 200l boileru na 60l, a jsme spokojení.


Název: Re: J e nutné zpožděné sepnutí přímotopů?
Přispěvatel: Viktor Klemon 26.04.2007, 08:39
Každá vec sa dá vysvetliť inak, ak výrobca píše dobu nabíjania 6-8 hod, znamená to že sa to za 8 stihne, nie že to nemôže byť viac. Je však pravdou, že bojlery zapojené 24 hod sa čistia vždy častejšie, to však súvisí s tým, že užívateľ nie je obmedzený v spotrebe TUV a teda minie viac.


Název: Re: J e nutné zpožděné sepnutí přímotopů?
Přispěvatel: Georgis Fasulis 26.04.2007, 09:26
To Miroš:
Zatím sem neviděl el. boiler, u kterého by výrobce uváděl možnost zapojení 24 hod. deně. 365 dní v roce.   :o
Většinou bylo v návodu  doba nabýjení 6 až 8 hodin.


Co je to za nesmysl?? Opak je pravdou, prošel jsem si několik výrobců a žádný neomezoval denní provozní dobu!! A z hlediska energetické náročnosti bývá někdy mnohem méně energeticky náročné udržovat v zásobníku TUV teplou vodu, než ji opakovaně nechávat vychladnout a zase nahřívat a samozřejmě záleží na velikosti a způsobu provozní spotřeby a samozřejmě nemluvím o vypínání kvůli nutnosti údržby!


Název: Re: J e nutné zpožděné sepnutí přímotopů?
Přispěvatel: Georgis Fasulis 26.04.2007, 09:31
Akumulační ohřev zde byl myšlen jako klasický dvojtarif s využitím levného proudu.
Já chápu pane Rozmahele jak jste to napsal, proto jsem nenapsal, že s vámi nesouhlasím, ale jen že ne zcela souhlasím. To je rozdíl. Prostě jsem jen upřesnil, že smysl akumulační ohřevu netkví jen v hledisku možnosti využití dvojtarifu.


Název: Re: J e nutné zpožděné sepnutí přímotopů?
Přispěvatel: Miroš Jan 27.04.2007, 17:13
TO Fasulis.

Co se rozčilijete  ::)  napsal jsem to ce měl uveden výrobce boileru v TD.
Není to žádný nesmysl.  :)
Opravoval jsem několik boilerů, které byli zapojeny na přímotopnou sazbu, po třeh letech provozu dosloužily. Boilery které byly zapojeny na TÚV sazbu,
vydržely 2 x déle. 
Takovou mám zkušenost.  ;)


Název: Re: J e nutné zpožděné sepnutí přímotopů?
Přispěvatel: Rozmahel Vladimír 27.04.2007, 22:50
Ano, to je logické že při delším provozu je např.katodická ochrana strávena dříve, i těleso běží větší počet hodin atd...


Název: Re: J e nutné zpožděné sepnutí přímotopů?
Přispěvatel: Hynek Bureš 28.04.2007, 17:02
17kW tepelných opravdu není mnoho, aby bylo nutno spínat postupně. Tedy pokud distributor přímo neformuluje požadavek ve stanovisku k připojení nových spotřebičů. Pak mi přijde docela jako přepych instalovat do rozvaděče přesné a relativně drahé časové relé, když stačí zpozdit jen o "zhruba nějakých pár sekund". Dobré řešení je zářivkový starter, jaký se používá v elektrokotlích . Kdyby existovala objímka starteru na DIN lištu... A nebo nějaký jednoduchý bimetal či analogový zpožďovací modul jako nástavba či rozšíření stykače pro kaskádové spínání, rozuměno pro domovní, nikoliv průmyslové stykače.

P.S. to by se hodilo i jinde, všude kolem je nespočet problematickýc h odběrných míst, kde v okamžiku obnovení napětí po výpadku dodávky el. energie vybaví hlavní jistič před elektroměrem vlivem nárazového proudu (sám v takovém domu sedím a ručně nahazujeme po patrech, hlavní jistič cca. v 75% po nahození ihned vybavuje zkratovou spouští). I v těchto případech by se obdobné jednoduché zařízení v kombinaci se stykači hodilo, proč pořizovat drahá časová relé.


Název: Re: J e nutné zpožděné sepnutí přímotopů?
Přispěvatel: Georgis Fasulis 30.04.2007, 12:02
To Miroš: Já se nerozčiluju. Já jen napsal, že jsem si prošel několik výrobců a žádný z nich neomezoval denní provozní dobu. Zdůraznil jsem to třemi vykřičníky, protože vy tady naopak tvrdíte, že neexistuje žádný bojler, který by naopak denní provozní dobu neměl limitovanou. Toto tvrzení podkládáte argumentem, že jste žádný takový ještě neviděl. Takový argument mi připomíná dialog Polívky s paní Chýlkovou z jedné populární české komedie  ;D.
Nyní píšete, že to měl napsáno jeden výrobce a vy to zobecníte na všechny! To máte tedy odvahu, řeknu vám.
A to, že bojlery, které běžely v nízkém tarifu dosloužily dříve, než ty které poctivě běžely jen v nízkém - to si snad děláte legraci! Teda, aspoń mě to rozesmálo - jako fór opravdu dobrý - nějáká nová generace vysoce inteligentních bojlerů?  >:D :D ;)

To Rozmahel: Co je logické? Že bojlery poznají ve které sazbě jedou? To snad ne. A o tom, že je životnost každého výrobku dána provozníma hodinami, tady snad řeč nebyla!
To je totéž, jako bych já tvrdil, že svítit  v obýváku můžete jen pár hodin denně a ještě jen v nízkém tarifu a jako důkaz mého tvrzení budu tvrdit, že kolega svítil imrvére a dokonce to risknul i ve VT a po roce mu žárovka odešla.  ;D ;D


Název: Re: J e nutné zpožděné sepnutí přímotopů?
Přispěvatel: Rozmahel Vladimír 30.04.2007, 13:34
Takový argument mi připomíná dialog Polívky s paní Chýlkovou z jedné populární české komedie  ;D.
Pane Fasulis, oceňuji váš smysl pro humor. Vaši karmu jsem sice neviděl, ale ihned vám jednou přispěji.  :D
Co je logické? Že bojlery poznají ve které sazbě jedou? To snad ne. A o tom, že je životnost každého výrobku dána provozníma hodinami, tady snad řeč nebyla!
Životnost každého technického zařízení je přece jistě omezena nějakou provozní dobou. Nejvíce vám vydrží boiler, který bude po zakoupení ležet v krabici na zemi. Ale jinak, ať si každý instaluje to, co uzná sám za vhodné. (beach)


Název: Re: J e nutné zpožděné sepnutí přímotopů?
Přispěvatel: Miroš Jan 30.04.2007, 17:59
TO Fasukis.
N2jak jste to špatně pochopil.
Já jsem psal že nánm takovou skušenost, že boilery zapojené na přímotopnou sazbu, (20hod),  měli kratší dobu životnosti, než boilery zapojené na sazbu TÚV, (8 hod).
 ;)