Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití => Téma založeno: Falkon Nigthsdale 18.12.2023, 19:52Název: Jde sehnat barevnou panelákovou krabici pro dotykový přepínač (80x80x35+)?
Přispěvatel: Falkon Nigthsdale 18.12.2023, 19:52
Chci u rodičů v paneláku částečně předělat elektroinstala ci z 80. let, která je v mnoha ohledech totální zvěrstvo a rovnou ji i modernizovat a instalovat dotykové přepínače LIVOLO.

Podle nulové odezvy při hledání v tématech jsem ale asi jediný…

Narazil jsem však na 2 problémy:
1) Dotykový přepínač měl hloubku 24mm, ale nová verze má hloubku 33 mm, přičemž v dotyčném paneláku se většina přepínačů (s výjimkou koupelny/záchoda, který je mírně zapuštěný) šroubovala na panel nebo nábytek a byly použity velmi mělké krabice s velmi plochými mechanickými přepínači, které následně držely pohromadě pomocí kobercové lepenky v barvě nábytku. Po odlepení kobercovky se plast začal drolit.
Jenže 99% nástěnných krabic na trhu se jednak vyrábí pouze v bílé barvě (ok, to bych přelakoval) jednak mají maximální hloubku 28mm a distanční rámečky jsou téměř nedostupné.

2) Dohledal jsem pouze 3 výrobce, kteří vyrábí buď krabice s hloubkou 40mm nebo distanční rámečky.
První firmou je Schneider Electric – která vyrábí krabice hloubky 40mm a dokonce je vyrábí i v jiné, než bílé barvě, konkrétně antracit (Unica Pro NU840254, Sedna SDD114901) a béžové (Unica Studio NU800244) a bez zadní stěny, kterou bych musel složitě upižlávat, abych ji slícoval se socialistickým i vývody ze zdi/nábytku.
Nicméně tyhle krabice buď nejsou dostupné, nebo se oficiálně už nebudou vyrábět a mají cenu vyšroubovanou do nebes (Sedna)

Druhou firmou je firma KOPOS, která vyrábí krabici LK 80x28 T_I2, krabice je sice mělká pouze 28mm, ale KOPOS vyrábí i distanční rámečky 12mm, což by stačilo. KOPOS je vyrábí i v tmavohnědém zbarvení - v provedení "imitace dubu",   Nicméně se mi nepovedlo najít distanční rámeček v ne-bílé barvě, tj. nevyhnul bych se lakování na jednotnou barvu.

Třetí je firma LEGRAND, která vyrábí 2 krabice, které "by měly" mít montážní hloubku 40mm (Niloé STEP černá 863597, SUNO černá 721494),   kdy dle dostupných fotogafií krabice úplně nebudí důveru, vysoké ceně navzdory.

Velmi nerad bych přebarvoval obtížně hořlavý bílý/černý plast vysoce hořlavým barevným lakem nebo omotával podobně kořlavou kobercovkou, ale zatím se zdá, že nemám moc na výběr.

Nevíte tedy prosím někdo o nějakém výrobci, který vyrábí nástěnné krabice s montážní hloubkou aspoň tak 35mm, ideálně bez zadní stěny, vyrábí je i v nějaké barvě, která není bílá a je slučitelná s tmavohnědým nábytkem – a hlavně si je lze v ČR/EU objednat?


Název: Re: Jde sehnat barevnou panelákovou krabici pro dotykový přepínač (80x80x35+)?
Přispěvatel: Peter Munka 18.12.2023, 23:48
Nerozumiem vasmu planu. Pisete o odstraneni zleho stavu a modernizacii. K tomu automaticky patria nove kable, minimalne krabice zasekat. Preco ist cestou uprav nejakych povrchovych krabic, ktore budu absolutne neesteticky trcat 4 cm zo steny ?
Preco dotykove prepinace ? Mate overenu spolahlivost, ci pouzivaju N vodic, ako funguju s ledkami (blikanie) ?