Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: Martin Babrňák 13.11.2023, 12:06Název: Co vše je potřeba splňovat pro evidenci na TIČR?
Přispěvatel: Martin Babrňák 13.11.2023, 12:06
Konečně se mi povedlo přesvědčit vedení aby si firma podala žádost na TIČR k evidenci, že může provádět elektroinstala ční práce dodavatelsky (začali se nám poptávky v tomto duchu množit, do teď to bylo jen styl "přineseme zařízení a dáme ho do zásuvky"). Tak sháním informace co vše musíme jako firma doložit. Jde mi hlavně o to zda moje současná odbornost, §6, bude stačit a nebo je potřeba si sehnat garanta s vyšším paragrafem. Projektanta budeme mít externího.


Název: Re: Co vše je potřeba splňovat pro evidenci na TIČR?
Přispěvatel: Jan Franěk 15.11.2023, 07:21
NA stránkách TIČRu se podívejte do sekce - nejčastější dotazy. Zde najdete většinou ty informace které hledáte. Pokud ne, normálně si tam zavolejte a zeptejte se. Případně si podejte žádost a dostanete instrukce kdy, kde a s jakými podklady se máte ukázat.  (drinks)


Název: Re: Co vše je potřeba splňovat pro evidenci na TIČR?
Přispěvatel: Jan Bocek 15.11.2023, 10:12
1) Nejedná se o žádnou evidenci, ale o proces udělení Oprávnění k činnosti na elektrickém zařízení

2) Doporučují prostudovat NV 190 a 194/2022 Sb.,  dříve, než budete podávat dotazy kdekoliv

Prakticky máte ve firmě dvě možnosti.

Ta první spočívá v tom, že uděláte smlouvu s externí odbornou osobou, která splňuje požadavky na odpovědnou osobu a bude vás zastupovat. Pokud takovou osobu seženete.....

Druhá možnost spočívá v tom, že si doplníte kvalifikaci a firma vás pověří odpovědnosti za elektrické zařízení.

Bez odpovědné osoby s odbornou kvalifikací není možné dokončit proces  k Oprávnění k dané činnosti. Takto to bylo nastaveno již před padesáti léty. Jenže zákon to řešil trochu "nepřímo". Od roku 2022 Zákon nařizuje, že se bude "jezdit" výhradně vpravo.  Zákon je třeba pochopit a uchopit..../i]


Název: Re: Co vše je potřeba splňovat pro evidenci na TIČR?
Přispěvatel: Martin Babrňák 20.11.2023, 10:38
To Jan Bocek:

tak jsem si oba zákony prošel a pokud jsem to pochopil dobře. Musíme si určit o jaké VTZ se bude jednat dle 190 a její přílohy č.3.

V našem případě by to bylo nn do 1kV bez nebezpečí výbuchu a jednalo by se o VTZ druhé třídy jako příklad třeba "vystrojení rozvaděče pro ovládání elektrických topných těles pomocí stykačů a řídící jednotky dle projektu a její umístění vedle hlavního rozvaděče a napojení přívodu a odvodu, případně natažení nového odvodu s napojením onoho topného tělesa"

Z té 194 moc moudrý v tomto nejsem (je tam odkaz na §19 který jsem tam nenašel). Ale chápu to tak, že pokud mě vedení určí jako osobu odpovědnou tak by můj §6 měl stačit pro tuto činnost, jelikož bych to vykonával sám. Projekt by nám zpracovala třetí osoba a stejně tak i VRZ.

Nijak v tomto nefiguruje garant ani nic podobného. To jsem pouze špatně pochopil.

Chápu to tedy už dobře a nebo mi stále něco chybí?


Název: Re: Co vše je potřeba splňovat pro evidenci na TIČR?
Přispěvatel: Jan Bocek 20.11.2023, 12:25
https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,47468.0.html

Myslím, že souvislosti mezi zákonem 250/2021 a NV 190/20222 a NV 194/2022 vše Sb.,  
jsou trošku jiné, než je váš výklad. Doporučují pozorně vyslechnout přednášku ing. Petra Létala

I ve staré době platnosti V50/78 na dodavatelskou činnost musel býti §8. Proto starý §6 je málo.....dále zařazení VTEZ do tříd má zcela jiné pravidla. Důležitým kriteriem je, kolik máte ve firmě zaměstnanců. A potom zdá máte PBŘ a další záležitosti.

Konečně se mi povedlo přesvědčit vedení aby si firma podala žádost na TIČR k evidenci, že může provádět elektroinstala ční práce dodavatelsky ....Název: Re: Co vše je potřeba splňovat pro evidenci na TIČR?
Přispěvatel: Martin Babrňák 20.11.2023, 12:53
takže moje prvotní domněnka, že bych musel mít §7 (vedoucí elektrotechnik) byla správná.

Ve firmě je nás 7, z toho já jakožto elektrotechnik a kolega jakožto IT technik. zbytek je obchod a administrace.

Jdu se podívat na to video, možná ne jen jednou. A uvidíme.