Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: Trewick 26.04.2023, 22:43Název: Mohu použít RS-485 na UTP kabelech zapojených do hvězdy?
Přispěvatel: Trewick 26.04.2023, 22:43
Hádám, že odpověď na otázku ohledně hvězdy, na první dobrou, NE. Zajímá mě ale, jestli pokud budu mít kabely fyzicky natažené do hvězdy a zároveň propojím dvoulinky UTP kabelů v centrálním místě tak, aby to tvořilo daisy chain, jestli to bude fungovat (dobře).

Hledám vhodnout topologii pro natahání kabelů ke koncovým prvkům v inteligentním domácnosti. Řízení bude centrální v rozvaděči pomocí arduin a RPI. Všechna tlačítka v domě budou slaboproudá. V každé montážní krabičce bude několik tlačítek (typicky 2 až 7). V některých krabicích budou také mikrokontrolér y (např. arduino mini, esp 8266). Krabice tak můžeme označit buď jako hloupé (pouze tlačítka) nebo jako chytré (tlačítka + mikrokontrolér).

Otázka zní: jak propojit krabice, abych mohl v budoucnosti libovolně přídávat do hloupých krabic mikrokontrolér y a činit z nich tak krabice chytré?

Sběrnicový systém moc nechci, protože pak musím mít i v úplně každé krabici nějaký mikrokontrolér, který zajistí komunikaci.

Druhá možnost je rozvést UTP kabely fyzicky do hvězdy, od rozvaděče ke každé krabici jeden. To bude dobře fungovat pro hloupé krabice, jejichž kabely v rozvaděči propojím přímo s arduinem. Stisknutí tlačítka tak bude registrovat centrální arduino.

Otázkou zůstává, jaký zvolit komunikační protokol mezi arduinem v rozvaděči a mikroprocáky v chytrých krabicích. Potřebuji něco, co může běžet ideálně po UTP kabelech. Zvažuji RS-485, který ovšem vyžaduje pro správnou funkčnost zapojení daisy-chain (pokud se nemýlím). Toho bych docílil následujícím způsobem. V rámci prvního UTP paprsku by jedna kroucená dvoulinka vedla data ke krabici na mikroprocesor, tam by byla spojená s druhou dvoulinkou, která by signál přivedla zpět. Tam je tato druhá dvoulinka propojena na první dvoulinku v dalším UTP kabelu, který data vede k druhé chytré krabici, druhý pár vodičů pak zase zpět, a tak dále.

Bude to fungovat?


Název: Re: Mohu použít RS-485 na UTP kabelech zapojených do hvězdy?
Přispěvatel: Martin Procházka, Slaný 27.04.2023, 16:51
Problematika je to obsáhlá a výrobci domácí automatizace to také nevymysleli během odpoledne.
Každopádně si nejprve ujasněte, jak bude příslušná digitální komunikace probíhat, kolik budete potřebovat přenášet dat, nároky na zpoždění atp. Pak vám z toho vyjdou nějaké požadavky na sběrnici a komunikační protokol.
Pokud víte, že chcete RS-485, tak hvězda samozřejmě realizovat jde, ale je to náročnější na správné impedanční přizpůsobení jednotlivých větví té hvězdy, nicméně pokud vám stačí nějaká velmi nízká rychlost (třeba 50 baud),  tak to můžete propojit v podstatě libovolně a na 99% vám to bude fungovat.  (dance)


Název: Re: Mohu použít RS-485 na UTP kabelech zapojených do hvězdy?
Přispěvatel: Roman Lihocky 28.04.2023, 13:43
Jednym parom k senzoru prides, druhym odides v centre hviezdy to poprepajas...J edine uskalie moze byt celkova vysledna dlzka zbernice...