Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: Milan začínající zvukař 14.02.2023, 20:33



Název: Musí mít zvukař na place svůj osobní proudový chránič nebo to má řešit někdo ji?
Přispěvatel: Milan začínající zvukař 14.02.2023, 20:33
Od vašeho kolegy, co mě verifikoval jsem dostal školení, že mám na každý dotaz založit samostatné vlákno ....

Na BOZP nám radí abychom si jako zvukaři pořídili proudový chránič za 200 korun z Hornbachu. Taková ta forma adapteru. Pokud tedy čtu vše, co je dostupné, pak by snad už měl být podle předpisů chránič předřazen. Tedy instalován. Nebo mám kromě mixpultu nosit ještě svůj osobní proudový chránič?


Název: Re: Musí mít zvukař na place svůj osobní proudový chránič nebo to má řešit někdo ji?
Přispěvatel: Jan Franěk 14.02.2023, 21:19
Osobně bych to doporučil také. Ale rozhodně ne ten za 200kč z BAU...
Naopak budu radit co nejkvalitnější přístroj, některého z dobrých výrobců. Tento přístroj trpí mnoha převozy, otřesy i počasím na svých cestách za prací  ;)

Protože s tím nějakou zkušenost mám, kdy jsem za podobný "cirkus" měl i odbornou odpovědnost, měl jsem připravenou "redukci" s vloženým PCH a svorkou na připojení případného přizemnění. Používali jsem to tam, kde nebyl PCH hned na začátku instalace, nebo v agregátu. Několikrát se mi to oplatilo, ale hlavně jsem měl alespoň trochu méně stresu během akce.



Název: Re: Musí mít zvukař na place svůj osobní proudový chránič nebo to má řešit někdo ji?
Přispěvatel: Miroslav Minařík 14.02.2023, 22:52
To se zmiňuješ o těch lampách čím jsi svítil u filmu?
Tak ty sis to sám vymyslel, zrevidoval, posvětil. A tehdy byla jaká pravidlasvícen í? Myslím co se týče VETZ.


Název: Re: Musí mít zvukař na place svůj osobní proudový chránič nebo to má řešit někdo ji?
Přispěvatel: Jan Franěk 15.02.2023, 06:17
To se zmiňuješ o těch lampách čím jsi svítil u filmu?
Tak ty sis to sám vymyslel, zrevidoval, posvětil. A tehdy byla jaká pravidlasvícen í? Myslím co se týče VETZ.

Jasně že platila. Už tehdy byly normy, o které jsem se opíral při návrhu řešení.  

Například když jsme svítili film v bazénu (opravdu v bazénu, kde byly kulisy přímo ve vodě) a na té konstrukci, třeba několik lamp 6kW asi 30 cm nad hladinou vody ve které se brodili herci, tak jsem celou konstrukci na několika místech uzemnil, připravil mnoho ochran ve stylu kšandy i pásek a před tím než jsem štáb a herce pustil do dekorace tyto ochrany vyzkoušel hozením volného konce prodlužováku do vody. Když ochrany po 5 pokusech spolehlivě zareagovaly, jsem byl konečně trochu klidnější. Trochu  ;) ;) ;)  Ve skutečnosti jsem byl celé tři dny pos... strachy, jestli jsem pro to udělal všechno, nebo alespoň dostatek.


Název: Re: Musí mít zvukař na place svůj osobní proudový chránič nebo to má řešit někdo ji?
Přispěvatel: Jan Franěk 15.02.2023, 06:59
Ještě mne napadlo. Doporučuji tazateli, aby si udělal registraci na csnonline a prohlédl si základní normy. ČSN 33 2000-4-41 v poslední edici a zda není volně přístupná i ...... 7-740. TAk by se legálně a snadno mohl dostat k požadovaným informacím.
Samozřejmě jsou důležité i mnohé další normy, ohledně ochrany před nadproudy, dovolených zatíženích, zemnění a vyrovnávání potenciálů, ............
Možná upozorním i na to, že pokud se na vás vaše okolí obrací v tomto ohledu s požadavky na rady ohledně bezpečnosti VTZ, můžete si zadělat trochu na problém. Zákon vás pak může vidět jako osobu vydávající se za odborníka a i dobře míněná rada vám může u případného soudu přinést mnoho problémů.

Z tohoto (nejen) důvodu je velmi dobrá rada, nechat si zpracovat MPBP (Kolega Boček) někým zkušeným, který by si pak měl pročíst každý kdo s vámi bude spolupracovat a podpisem stvrdit že byl s tímto dokumentem prokazatelně seznámen. V něm je potřeba popsat postupy a pravidla bezpečného provozování el. zařízení. Například i včetně toho, že když uvidí prasklý kryt, zlomený plášť kabelu kdy je vidět základní izolace a další podobné problémy, musí na to bezprostředně upozornit a takové zařízení se musí vyřadit z provozu (viditelně označit),  aby se nestalo rizikovým pro obsluhu, nebo návštěvníky. Tak se stanou vaši spolupracovníc i osobami které byly prokazatelně poučené a část odpovědnosti je přenesena i na ně. Nikdo jiný pak nesmí s vašimi prostředky manipulovat a osobně bych například toto varování nalepil i na jednotlivé zásuvkové a další boxy. Tímto se budete chránit a mělo by to značně omezit i používání nesprávných spotřebičů ve vašich rozvodech, které mohou být nebezpečná nejen z hlediska úrazu, ale také rušení vaší techniky. Prostě přesně víte co se kde na vašich rozvodech nachází a pak se i případné problémy hledají mnohem snadněji. To je taky poznatek z praxe


Název: Re: Musí mít zvukař na place svůj osobní proudový chránič nebo to má řešit někdo ji?
Přispěvatel: Milan začínající zvukař 15.02.2023, 08:14
Pane Fraňku, děkuji za skvělé zkušenosti z praxe, to je asi přesně to, co jsem odtud očekával. Slyšet to relevantní, odkaz kde dostudovat podrobnosti a na koho se případně obrátit.

Ke zpracování vlastních interních předpisů mě v jiném vlákně už vyzýval kolega
Asi by bylo vhodné se sejít s někým jako je třeba Petr Létal www.solidteam. cz, sdělit mu charakter činnosti, provozovaná elektrická zařízení, účastněné osoby a on sdělí podrobnosti. Před chvílí jsem mu volal a ptal se, zda školil zvukaře a odpověděl, že pravidelně školí cirkusáky. Což je vzhledem k elektrickému zařízení stejný charakter.

Určitě doporučím provozovateli, já jsem jen u mixáku, aby zmiňované normy a rady vzal v potaz. Nechci být ten, kdo odpovídá za něco, co nemůže ovlivnit, tak se alespoň nachytřuji abych mohl v případě nějaké tradiční zvukařské finesy hodit vidle. Ostatně mi to radí i má žena, která má třicetiletou právní praxi :-)

Apropo, koukal jsem na náš rozvaděč co používáme a máme tam proudový chránič s vybavovacím proudem 300 mA. A v zásadách je se připojovat jen na naše vývody. Ostatní zásuvky v prostorách jsou tabu.


Název: Re: Musí mít zvukař na place svůj osobní proudový chránič nebo to má řešit někdo ji?
Přispěvatel: Jan Bocek 15.02.2023, 08:33
Jako servisní pracovník jsem používal dvě užitečné krabičky.

1) Box se vstupní šnůrou 230 V  ( L+N+PE) a výstupními dvěma zásuvkami zapojenými přes jistič 16A a proudový chránič 30 mA. Občas jsem musel pracovat se spotřebiči třídy I a tento přípravek hlavně v terénu, kde se používaly velmi dlouhá prodloužení, zachraňoval i život. Ten box jsem používal na konci prodlužováku, tak aby jsem to měl u sebe.

2) Box s oddělovacím trafem 300 VA. Převod 230/230 V se zvýšenou isolaci mezi primerem a sekunderem, tak zvané bezpečnostní trafo. Většinou sloužilo pro měřící techniku k vytvoření vlastní IT sítě. Na příklad při použití osciloskopu, spektráku a jiných přístrojů.

Ještě k tomu Operation Manual, neboli Návodu na obsluhu ( MPBP). Každý přístroj neboli bedna co používáte má svůj OP, manuál na používání. A když to všechno pospojujete vznikne určité pracoviště, které může mít i různé konfigurace. A zde by měl být manuál, prostě nějaký předpis. To je celý základ ISO. Jedině tak bude to pracoviště certifikováno.
Byl jsem několikrát u soudu, kde soudce zhodnotil, že jsme jako organizace, firma udělali vše pro to, aby bylo pracoviště bezpečné. A pracovníci byli pravidelně školení a zkoušení. A tak úraz se stal na základě zbytkového rizika, anebo vinou pracovníka. Protože věděl a přesto...konal nestandardně. Byl poučen a nedbal. Ale může to být i obráceně, kdy se zákon postaví proti vám. Nejednal jste s odbornou pečlivosti i když k vašemu vzdělání, jste mohl předpokládat.. ..

Celý ten proces s předpisem je důležitý pro vlastní právní bezpečnost. Ale jedná se i o funkční bezpečnost. Zažil jsem situaci, kdy se musel koncert přerušit, protože do aparatur lezlo VF. Ale to je vaše parketa ochrana proti EMC a RFI. A majitel vám to dá k úhradě....


Pod čárou.

Teda právě jsem si přečetl, jakou máte právní podporu....tak že to co jsem napsal je skoro zbytečné.

Ten váš rozvaděč má sice chránič 300 mA, ale má označený a přístupná hlavní vypínač a jsou všichni poučení k čemu ten hlavní vypínač slouží? A jsme zase u toho MPBP......

Perlička.
Při jednom koncertě v jednom městě místní obyvatel vzdálený od kapely jen 100 m po půlnoci jim vypnul ten hlavní vypínač. Jenže koncert pokračoval dále, tak v 02 hodiny přesekl přívodní kabel sekerou. Bylo z toho pozdvižení, protože "pachatel" byl místní lékař a člen rady. Koncert byl ale povolený jen do 23 hodin.......



 


Název: Re: Musí mít zvukař na place svůj osobní proudový chránič nebo to má řešit někdo ji?
Přispěvatel: Jan Franěk 15.02.2023, 09:01
Přesně Honzo  (dance)
I u nás používali někteří zvukaři a kameramani oddělovací trafo pro napájení svých zařízení. Ta si ovšem tahali sami, jen se připojovali na naše rozvody.
I v tom popisovaném bazénu jsem měl část rozvodů v IT s hlídači izolačního stavu, speciálně vypújčené pro tuto akci. Jakožto jediný "opravdový" elektrikář mezi kolegy (ještě ne RT ale s platnou vyhl.50) jsem byl vyzván k tomu abych navrhl co nejbezpečnější řešení. Stálo mě to několik nocí studií norem a konzultací se spřáteleným RT, abych se nebál držet konstrukce, při těch pokusech s volným koncem prodlužováku. To byla ukázka kolegům a produkci, že se může začít natáčet a že si za svým řešením stojím. Postupoval jsem jako vlastně jako vedoucí práce, kdy zajistil pracoviště, seznámil ostatní pracovníky s tím kam mohou a kam už ne, kde jsou zkraty a holou rukou je přesvědčil o beznapěťovém stavu daného pracoviště (siťaři nn a vn vědí ;) )
Já se pohyboval ale v jiných proudech  a tak jsem měl připravené boxy s PCH pro 63 a 152A.

Jinak stejně jako kolega Boček si myslím, že váš přístup je nadstandardní a mnohé dobré o vás vypovídá. Tazatelé jako vy si rozhodně zaslouží správné nasměrování a podporu. Bohužel máme zde často spíše pocit, že je to marný boj, když sem někdo jde jen proto, aby si nechal "posvětit" svoje špatné řešení. Když se mu toho nedostane, začne na nás kydat špínu, protože  má pocit že jsme se proti němu spikli, obzvlášť když se najde nějaký noname, který mu začne schvalovat nenormovou cestu, protože také nedokáže vyhodnotit správnou hladinu rizik či bezpečnosti a jako anonym si může plácat co chce.

Držíme palce a nenechte se ze své cesty odehnat.


Název: Re: Musí mít zvukař na place svůj osobní proudový chránič nebo to má řešit někdo ji?
Přispěvatel: Pavel Horský 15.02.2023, 11:04
Chlapci, chráničů není nikdy dost. Před lety málem umřel kolega baskytarista, když se přilepil ke strunám svého nástroje.