Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: Petr Hol 17.11.2022, 19:41



Název: Proč je na výstupu z ups jen 156V?
Přispěvatel: Petr Hol 17.11.2022, 19:41
Mám dvě ups...
Obě od APC. Jedna je Back UPS ES 500 a druhá je ES 550.
Obě se chovají stejně.
Po připojení cca 1m dlouhého vodiče 2,5 CU k autobaterii Bosch 74 Ah je pri provozu z baterie na výstupu pouze 156V střídavých.
Po připojení do sítě je na výstupu 240V.
Baterie je nabita na 12,7V a to dává i v zátěži.
K UPS nejsou připojeny žádné spotřebiče.
Může mi někdo poradit v čem je problém?
Že by byly obě UPS porouchané stejným způsobem?
Nejde mi to moc do hlavy.  


Název: Re: Proč je na výstupu z ups jen 156V?
Přispěvatel: Martin Kurka 17.11.2022, 23:42
..je pri provozu z baterie na výstupu pouze 156V střídavých.
Po připojení do sítě je na výstupu 240V.
Protože měříte voltmetrem, který je určen a kalibrován pouze k měření sinusového napětí. Z UPS leze tzv. modifikovaný sinus, a jeho napětí byste musel měřit voltmetrem, který umí měři pravé efektivní napětí, tzn. voltmetrem označený TRMS.


Po připojení cca 1m dlouhého vodiče 2,5 CU k autobaterii Bosch 74 Ah
Je vám známo, že při 550VA výkonu UPS teče z 12V baterie 46A? A tudíž i na pouhém 1m přívodu z takto tenkého vodiče ztrácíte z baterie drahocenných 30W jen na vodičích? Na svorkách UPS není žádaných 12V, ale jen 11,3V.
A mimochodem, oba póly baterie jsou při chodu UPS obvykle galvanicky spojeny s napájecí sítí. A tak byste mohl dostat od autobaterie proti zemi (radiátoru, počítači, tiskárně ....) pěknou šlupku, kterou už nerozdýcháte. Interní baterie v UPS je izolována krytem.


Název: Re: Proč je na výstupu z ups jen 156V?
Přispěvatel: Petr Hol 18.11.2022, 00:56
Baterie je umístěna v plastovém boxu a přívod od baterie je izolován až do UPS,kde je v místě původní baterie proveden spoj, takže bezpečnost na prvním místě.... Původní záměr byl, že bude UPS zálohovat čerpadlo od kotle na tuhá paliva,kdy se záměr rozšířil na napájení kotle (cca 50w ventilátor, a 3x čerpadlo po cca 30 w a řídící jednotka, cca 5w. Bohužel UPS nedokáže v provozu na baterii udržet v chodu ani řídící jednotku (ani když není připojeno nic jiného)...Začnou v ní zbesile cvakat relátka....Je mi divné, že UPS dokáže udržet v provozu počítač,ale zařízení s příkonem pár wattů ne....Je tedy možnost jak to zprovoznit podle mých představ? Pomůže silnější vodič?Nebo třeba nějaký "obvod" který by upravil výstup na čistý sinus,pokud je problém v tom?


Název: Re: Proč je na výstupu z ups jen 156V?
Přispěvatel: Václav Třetí 18.11.2022, 06:47
UPS tohoto typu není vhodná pro napájení motorků a klasických transformátorů . Výstup měniče (obdélník nebo obdélník s mezerou) je určen pro spínané zdroje, kterým nevadí. Transformátory a motory se přehřívají, hlučí a mají horší vlastnosti.
Připojení k baterii je třeba udělat minimálně průřezem 6 mm2,  lépe 10 mm2. Proud při plném zatížení bude kolem 55 A (nutno počítat ztráty). Dále je třeba uvažovat nebezpečí přehřátí při delším provozu z baterie větší kapacity. Originální baterie umožňuje krátkodobý provoz, zařízení se tedy ohřeje a posléze ochranný obvod zajistí odpojení baterie kvůli její ochraně před hlubokým vybitím. Touto oklikou má výrobce zajištěno, že nedojde k přehřátí nad dovolenou a bezpečnou mez, čímž je ochráněna výkonová elektronika před destrukcí. Použitím několikanásobn ě silnější baterie již toto nebude splněno.

Naměřených 156V bude způsobeno nedokonalostí usměrňovače v měřícím přístroji. Jak píše kol. Kurka, je třeba přístroj True RMS. Jakousi představu o skutečné výši výstupního napětí bez přístroje TRMS si lze udělat porovnáním svitu klasické Edisonovy žárovky s vláknem při provozu ze sítě a z měniče. Některé UPS mají přepínače, kterými lze měnit v určitém rozsahu výstupní napětí. Většinou bývají viditelné a přístupné z venku, ovšem setkal jsem se již i s přístroji, kde byly uvnitř na DPS.

Konstrukce měnče, který má na výstupu "čistý" sinusový průběh je úplně jiná, složitější a přístroj je také výrazně dražší. Nějaká jednoduchá dodatečná úprava není možná. Dříve používané měniče, které využívaly klasický transformátor, měly na výstupu tvarovací obvod, jehož hlavní součástí bývaly kondenzátory, které zajistily průběh blízký sinusoidě. U dnešních měničů není tento způsob možný, pracují na principu dvojí konverze a připojením kondenzátoru na výstup lze pouze poškodit výstupní tranzistory.