Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: Aedmou 26.09.2022, 21:10



Název: Měří se izolační odpor i u počítačů a monitorů ?
Přispěvatel: Aedmou 26.09.2022, 21:10

Momentálně jsem 3 roky v práci po střední škole a týden zpět jsem se dozvěděl, že mám dělat revize spotřebičů (samozřejmě nejsem revizák, takže tomu říkejme "kontroly" spotřebičů).
Bohužel naší revizáci ve firmě nemají čas, takže jsem nedostal ani pořádné školení, jenom teoretické školení, bez toho aby mi někdo ukázal jak vůbec vypadá Revex, naštěstí jsem měl kolegu, který revize dělal, takže jsem alespoň ten Revex párkrát viděl a našel jsem si návod k němu, kde je všechno měření skvěle popsané.


Název: Re: Měří se izolační odpor i u počítačů a monitorů ?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 27.09.2022, 09:18
Norma ČSN 33 1600 ed.2 to má jako jeden z úkonů, jsou tam ale 2 problémy:
- někdy máme strach měřit napětím 500V kvůli kondenzátorům ve filtrech nebo můžeme naměřit nějaký podivný stav, když má spotřebič ochranu proti přepětí a dostaneme se za miliampérový bod varistoru. Takže měříme napětím 250V
- spousta podobných zařízení má dnes prvky, kterou jsou elektronicky připojované, takže při měření izolačního odporu se nějaký problém nemusí projevit (více než u výpočetní techniky se s tím můžete setkat např. u kávovarů,...)

Takže podstatně víc napoví měření unikajícího proudu, především pokud se to provede ve všech pracovních režimech spotřebiče


Název: Re: Měří se izolační odpor i u počítačů a monitorů ?
Přispěvatel: Petr Matuška 27.09.2022, 11:18
Přidávám se k panu Schwarzovi:
Standardně měřím u těchto spotřebičů odpor ochranného vodiče (spotřebičů tř.I),  izolační odpor a unikající proud (rozdílový, tj. měřený rozdílovým trafem spotřebičů tř. I) nebo náhradní unikající proud spotřebičů tř. II
K informaci o měření spotřebičů doporučuji prezentace na stránkách firmy Illko Blansko. Sám jsem se od nich učil.


Název: Re: Měří se izolační odpor i u počítačů a monitorů ?
Přispěvatel: Jan Bocek 27.09.2022, 11:39
1. Je vhodné se registrovat a následně využívat možnost ve vyhledávači
2. Zadejte téma do vyhledávače " unikající proudy" a v nabídce dostanete mnoho příspěvků
3. Založte si složku Měření Riso a unikající proudy. Je to speciální předmět
4. Toho kolegu navštěvujte a hyčkejte jej ( naštěstí jsem měl kolegu, který revize dělal)
5. Poslední větu od kolegy Jiřího Schwarze přečtěte 10 x a také mezi řádky

ČSN 33 1600 ve všech edicích je jen voditko jak "by se mělo",  podobně jako Bible. Není tam uvedeno musíš a nesmíš. Ta CSN není "návod",  ale jen směrnice. Mezi řádky se dočtete, že Riso lze měřit, ale také si můžete nadělat problémy. Viděl jsem RT, kteří měřili na soustruhu NC isolační odpor a následoval servis za 100 KKč. Jinak řečeno, je nutno používat rozum a hlavně moudrost. Uvědomit si, kdy snížený Riso má vůbec vliv na bezpečnost, anebo jen na provozuschopno st daného přístroje. Ve starých dobách poruchoví elektrikáři v hutích nosili v brašně Megmet. Používali jej hlavně na DC rozvody a stroje. Při sníženém Riso to prostě "řachlo" a byl problém. Ale jen provozní, ne bezpečnostní. A tak se nějak převzalo to měření Riso jako alfa a omega celé kontrolní činnosti. Kromě Riso se měří také přechodový odpor spojení ochranného vodiče PE. A toto měření je důležitější... .ale až budete mít naplněnou slošku Měření na spotřebičích a vlastní příklady z měření, tak se naplní vaše osobní poznatky ze Školy měření. Pak zjistíte, že ten předmět na škole Měření a laboratorní práce pokračuje na celý život. Ve škole jste dostali jen základy toho, jak by měl protokol měření vypadat. Revex je kouzelný přístroj, ale vyžaduje kvalifikovanou obsluhu. Proto s každým přístrojem je nutná Škola měření.  Stáhněte si všechny  články od ing. Leoše Koupého i zde na Elektrice. Chce to je ty tři fáze: sběr informací, jejich třídění a nakonec kvalifikované využívání. Jen tak se stanete profíkem v oboru.
Berte to jako "dar",  že po vás chtějí kontroly spotřebičů. Může to být také startem k revizní a poradenské činnosti v oblasti elektroinženyr ingů. A budete vyhledávaným odborníkem v oboru.....to vám přeje emeritní elektrotechnik v deváté dekádě.


Ještě P.S. Co to máte za divnou zkratku Aedmou ? Nestyďte se za své jméno.


Název: Re: Měří se izolační odpor i u počítačů a monitorů ?
Přispěvatel: František Šohajda 27.09.2022, 17:45
Někde je tu ode mne nahraná brožura od Ing.Koupého jako velmi dobrá pomůcka zejména pro začínající "kontrolory".....
Dnes můžete dělat elektrotechnik jak kontroly tak i revize (i stroje) bez oprávnění RT2A/B!
Je vydané nařízení jak postupovat a kdo to může dělat od SÚIP do TIČRu!
Podle 194/2022 Sb.! Nemusí to už dělat RT!! /ani revize jak je to nazvané v ČSN/

Citace
Bohužel naší revizáci ve firmě nemají čas,
Už se o to nemusejí zajímat ani dodavatelsky!
Jen jedno musíte mít, a to pravidelně kalibrovaný MP jako revizáci, protože se hrabete v bezpečnosti!!