Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Tým portálu Elektrika 14.09.2022, 08:02



Název: Je Ethernet na pokraji revoluce?
Přispěvatel: Tým portálu Elektrika 14.09.2022, 08:02
Je Ethernet na pokraji revoluce?
    Je Ethernet na pokraji revoluce? V průmyslové komunikaci se častěji objevuje Single Pair Ethernet řešení. Mezi výhody nové technologie připojení pouze jedním párem vodičů patří vysoká rychlost přenosu dat, menší nároky na prostor a nižší náklady. Základním předpokladem pro využití SPE je mít zavedenou správnou technickou infrastrukturu, od terminálů a konektorů až po kabeláž. V průmyslovém ...
   
(https://elektrika.cz/data/bleskovky/je-ethernet-na-pokraji-revoluce/image) (https://elektrika.cz/data/bleskovky/je-ethernet-na-pokraji-revoluce/@@eview)

    Související ...
    ... elektrovinka k tomuto diskusnímu vláknu zde! (https://elektrika.cz/data/bleskovky/je-ethernet-na-pokraji-revoluce/@@eview)
   



   
Jak byste reagovali na tuto související otázku vy?
   
Je Ethernet na pokraji revoluce?
   


Název: Re: Je Ethernet na pokraji revoluce?
Přispěvatel: Josef Martinec 14.09.2022, 14:52
No, tak nějak si nemyslím, že je to v tuto chvíly revoluce správným směrem, Cat 7 je tu s námi cca 10let a ještě jsem kromě kabelu neměl v ruce jediný zakončovací prvek natož switch vybavený tímto rozhraním. IT je v tomto směru velmi konzervativní ,  takže jediné kde se to rozšíří je možná kategorie průmyslových prvků, i když to bude také velmi omezené ,  jelikož u větších celků je přenos a řízení dat, už  často mimo schopnosti průmyslových prvků.


Název: Re: Je Ethernet na pokraji revoluce?
Přispěvatel: Michal Čeleda 14.09.2022, 16:46
Ty 4 páry v současných kabelech mají přece jen více možností využití, než jeden. Kabel UTP nebo FTP nemusí být jen pro Ethernet, využít se dá i pro telefon, jiné komunikační linky nebo třeba i vedení rozhraní Wiegand,  PoE, ...


Název: Re: Je Ethernet na pokraji revoluce?
Přispěvatel: Juraj Rojko 14.09.2022, 17:14
To ale není dobrý příklad. Cat7 je specifický případ. Zaprvé nic zvláštního nepřináší a zadruhé to není skutečný standard.

SPE je úplně jiná liga a přináší mnoho opravdu zajímavých výhod. Takže i šance na uplatnění je mnohem větší.


Název: Re: Je Ethernet na pokraji revoluce?
Přispěvatel: Vojtěch Běhunčík 14.09.2022, 18:39
Přenos signálu i napájení po jednom páru uměly / umí i analogové telefony systému ÚB (rozhraní a/b) a digitální ISDN (rozhraní U).
Monohem přínosnější revolucí pro Ethernet jsou optické kabely (platí totéž, co je uvedeno u SP kabelů): základním předpokladem pro využití optiky je mít zavedenou správnou technickou infrastrukturu, od terminálů a konektorů až po kabeláž.


Název: Re: Je Ethernet na pokraji revoluce?
Přispěvatel: Jiří Kantner 14.09.2022, 23:43
žádnou revoluci v tom nevidím a horká novinka to také není, je to standard který má obrovský potenciál v průmyslu a dalších specifických aplikacích, že by se tohle tlačilo do datacenter a servroven tak na tohle to nevypadá.
Existující "měděná" infrastruktura se pro průmysl moc nehodí, počínaje konektory, málo ohebé kabely, tahání optiky je vzhledem k pořebným datovým tokům zbytečná kamplikace.
Jinak kabely cat7 jsou slepá ulička specifikace, používané jsou cat 6A a dále cat8 (s tou se dosáhne jen 30metrů takže to není žádná sláva ani uvnitř většího datacentra. Někteké standardy se obchodně neuchytily, jiné přežívají hodně dlouho - ostatně tak jako v každém oboru. Tohle má veliký potenciál.


Název: Re: Je Ethernet na pokraji revoluce?
Přispěvatel: Josef Martinec 15.09.2022, 13:33
Já, po zkušenostech u zákazníka, bych ty datové toky a hlavně odezvy v průmyslu moc nepodceňoval. Pokud je použita vizualizace s dotykovými panely, tak je každá milisekunda dobrá  ;).


Název: Re: Je Ethernet na pokraji revoluce?
Přispěvatel: Jiří Kantner 15.09.2022, 15:49
Z pohledu zákazníka máte pravdu,  nic nezhoršuje uživatelsý dojem tak, jako čekání na odezvu na grafickém terminálu. Na druhou stranu, dnešní aplikace dokážou být nehorázně rozežrané co se datových přenosů týče i nároků na paměť a výpočetní výkon. Posuzovat takhle od stolu jestli je úzké místo zrovna v přenosové kapacitě média nebo neefektivně napsané aplikaci je dost ošemetné. Málo kdy přenášíte ale po ethernetu obsah obrazovky, povětšinou si je lokální aplikace generuje sama a spíš čeká na další data z okolních systémů.


Název: Re: Je Ethernet na pokraji revoluce?
Přispěvatel: M S 15.09.2022, 22:28
Dospelejšie systémy, ako napr B&R preferujú riešiť vizualizáciu behom na PLC a HMI je len VNC klient. Odpadá nekonečná otravnosť s programovaním v dvoch rôznych vývojových prostrediach a niekoľké ďalšie otravné činnosti.

Pre jednotlivé stroje je aj 100 Mbps luxus, 1 Gbps ani nehovorím.

Zatiaľ som sa stretol s katastrofálnou odozvou HMI skôr tam, kde bol programátor totálne nemehlo  (napríklad update premenných, alebo čítanie stavu tlačidiel v 1000ms cykle) alebo šlo o HMI vyrobené s mentalitou roku 1980.


Název: Re: Je Ethernet na pokraji revoluce?
Přispěvatel: Josef Martinec 16.09.2022, 13:45
Posuzovat takhle od stolu jestli je úzké místo zrovna v přenosové kapacitě média nebo neefektivně napsané aplikaci je dost ošemetné. Málo kdy přenášíte ale po ethernetu obsah obrazovky, povětšinou si je lokální aplikace generuje sama a spíš čeká na další data z okolních systémů.
On většinou není problém v médiu (kabelu) jako takovém, ale větší problém je, že i pokud mám od sebe rozdělené sítě technologické a "počítačové" tak to samo o sobě nemusí stačit, protože v té technologické síti je tolik zařízení ,  že i v těchto sítích je třeba definovat další virtuální sítě pro prioritní komunikaci a komunikaci s nižšími prioritami . Je potřeba řešit i zálohováni tras atd. a tady, už je to o tom, že na to běžné průmyslové prvky nestačí a používají se "lepší" switche z prostředí datových sítí, no a tady už jsme zpátky u toho media s osmi žílami. Ve své podstatě stačí jedno chybující zařízení, aby se v neřízené síti postaralo o poměrně výrazné snížení rychlosti.