Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Jan Yossarian 10.09.2022, 10:37Název: Kdy je namístě výklad soudu a kdy názor úřadu?
Přispěvatel: Jan Yossarian 10.09.2022, 10:37
Kdy je namístě výklad soudu a kdy názor úřadu? Začíná v tom být pěkný chaos. Kam příjdu jiný názor, jiné tvrzení. V souvislosti se zákonem 250/21Sb. myslím.

  • Vloni jsem byl na školení Valena+Vojík. Snůška domněnek a nesmyslů
  • Hovořil jsem s lidmi z Tičru. Odpovědi "dle mého názoru ...."
  • Hovořil jsem s lidmi z OIP. Odpovědi "dle mého názoru ...
  • Hovořil jsem se spolužákem, soudcem Krajského soudu. Odpovědi "dle mého názoru ...


Pokud se rozchází názory mezi všemi, které si platíme, ať již z daní nebo na školeních, komu, čemu nakonec věřit? Pokud by měl úplně všechno vykládat soud, to by se nejdříve všechno k soudu muselo dostat. Pokud to tedy soud nebude soudit, musí to vyložit, tedy vysvětlit někdo jiný. Ale kdo? Pokud i pracovníci Tičr a OIP řeknou, že je to pouze jejich "osobní" názor (tím se zříkají za své tvrzení odpovědnosti) a že jejich kolega to může chápat a vysvětlovat jinak, tak kdo tedy poradí?

Samozřejmě po světě běhá hodně všeznalých (většinou hodně namistrovaných) expertů se zaručenou odpovědí. Ty jsem však eliminoval.

Ptám se proto, že tomu totiž nerozumí celé mé okolí. Hádají se a neexistuje žádná autorita, co by bouchla do stolu. (Možná dobře, jedna rudá tu už byla). Jediné co mě uklidňuje, že se to netýká mé práce, ale když vidím kolegy jak si platí semináře vlastně s naprosto nepoloženými názory!


Název: Re: Kdy je namístě výklad soudu a kdy názor úřadu?
Přispěvatel: Jan Franěk 10.09.2022, 13:13
Podobně "zoufalej" jsem i nad některými články nových norem. O nové vyhlášce 250 ani nemluvě.  Zatím jen očekávám a sleduji diskuse i okolí. Na školení se teprve chystám. Přiznávám se, že některé "zaručené" názory na novou vyhlášku také nevnímám zrovna pozitivně a zatím se rozhoduji o tom, na koho konkrétního se mám přijet "podívat" na školení. Samozřejmě s tím, že nechci odjíždět s pocitem, že vynaložené peníze se kamsi propadly, aniž by mi to něco dalo.


Název: Re: Kdy je namístě výklad soudu a kdy názor úřadu?
Přispěvatel: Miroslav Minařík 10.09.2022, 22:11
Bohužel, pokud bude chtít někdo pochopit zákon 250/21 Sb. a vazby na prováděcí předpisy nv 190 a 194/22 Sb. bude nutné víc, než nějaké "jedno školení". Uvedené dokumenty nejsou psány technickým jazykem jako technická norma ale jako zákon psaný právníkem. To je docela důležité vědět, protože vyhláška 50/78 Sb. byla psaná (v době jejího vzniku) víc elektrotechnik y a pak možná právníky.

Jinak na uvedených předpisech se žádná závažná chyba neobjevila, za to nedostatek pozornosti a neznalost čtenáře docela často. I přes to, že v tom ležím už dlouho, ztrácím se někdy také ale to proto, že mou prací je něco jiného. A když potřebuji, vím komu zavolat.


Název: Re: Kdy je namístě výklad soudu a kdy názor úřadu?
Přispěvatel: Kamil Novák 11.09.2022, 00:05
Na ART 2022, konaném 7.9.2022 v Praze, který byl hlavně o zák.č.250/2021 a navazujících NV nám bylo sděleno, že dotazy lze zasílat na TIČR, kde budou průběžně zodpovídány.
Na stránkách www.ticr.eu se ale dozvíme pouze toto: "stránky se připravují v souladu s novou legislativou".
Takže nezbývá než čekat a improvizovat.  :-[