Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: Tým portálu Elektrika 25.08.2022, 08:02



Název: Jakou máš představu o prstencovém zemniči?
Přispěvatel: Tým portálu Elektrika 25.08.2022, 08:02
Čemu se říkalo prstencový zemnič? A jaký má název dnes?
    Čemu se říkalo prstencový zemnič? A jaký má název dnes? Touto otázkou jsme zaskočili nejednoho dotazovaného, ale nakonec jsme došli k společné definici velice rychle ... nevím ... jako definice prstencový zemnič, abych pravdu řekl, tak mi to také úplně přesně moc neříká ... nevím jestli se to v minulosti používalo ... prstencové zatmění slunce a to bych ti třeba popsal, ale prstencový zemnič mi dělá trošku problém ... také jsem se s tím ještě nesetkal, nevím kam na tyhle výrazy chodíš ... obvodový zemnič neboli okružní ...
   

    Související ...
    ... článek k tomuto diskusnímu vláknu zde! (https://elektrika.cz/data/clanky/cemu-se-rikalo-prstencovy-zemnic-a-jaky-ma-nazev-dnes)
    ... zdroj s podrobnostmi videoklipu zde! (https://elektrika.tv/video/2022/220701_serial_gnd_7.mp4)



   
Jak byste reagovali na tuto související otázku vy?
   
Jakou máš představu o prstencovém zemniči?
   


Název: Re: Jakou máš představu o prstencovém zemniči?
Přispěvatel: Pavel Horský 25.08.2022, 17:17
Prstencový zemnič - kruhový zemnič - obvodový zemnič = uzavřený zemnič v min. vzdálenosti 1000mm od základu objektu. Po základovém zemniči druhé nejlepší řešení, kdy máme všechny zemní vývody na stejné hodnotě. Osobně nesnáším instalaci zemnících tyčí u jednotlivých zemních vývodů.


Název: Re: Jakou máš představu o prstencovém zemniči?
Přispěvatel: Jan Hájek 27.08.2022, 19:49
Osobně nesnáším instalaci zemnících tyčí u jednotlivých zemních vývodů.
Tak samozřejmě vnější ochrana před bleskem by měla mít zemnič s co největší plochou a tu lze nejlevněji a nejlépe dosáhnout za pomoci pásku v zemi.

Ale pokud je zemnič pouze na jedné straně objektu (třeba pro HVI v městské zástavbě) tak zemnič tvořený zatlučenými tyčemi po několika metrech a propojenými v 1 m pod zemí udělá plochu ještě větší a navíc prostupující více vrstvami půdy (pokud nechytneš v třech metrech placák či rovnou skálu).

 

Tyto tyčové zemniče mají posledních pár let strmý nárůst používání i přes to, že jsem viděl v projektu počítání s 30 % nepoužitelných . Někdy není prostě na zemnič plocha pozemku, nebo v případě FVE na poli by zakopání znemožnilo použití konstrukce umístěné na vruty.