Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: Kamil Novák 16.03.2022, 00:46



Název: Může se elektrický mlýn točit nadzvukovou rychlostí?
Přispěvatel: Kamil Novák 16.03.2022, 00:46
V potravinářské firmě, kde dělám revize, mají mlýn na mletí semen, který údajně mele nadzvukovou rychlostí.
Toto jsem se dozvěděl až po tom, co jsem tuto provozovnu navštívil, takže nemohu dodat konkrétní technické údaje. Jak si vzpomínám, tak je motor napájen 400V, jestli je tam nějaká převodovka nevím, ale předpokládám ji a průměr mlecího kotouče je cca 50-60 cm.

Předpokládám, že by se mělo jednat o obvodovou rychlost...
Je to prakticky možné?  :-\



Název: Re: Může se elektrický mlýn točit nadzvukovou rychlostí?
Přispěvatel: Rozmahel Vladimír 16.03.2022, 08:55
Zajímavé.
Strana 76.
https://www.fmmi.vsb.cz/export/sites/fmmi/modin/cs/studijni-opory/resitelsky-tym-2-metalurgie/zarizeni-keramickych-zavodu/Jancar_Zarizeni-keramickych-zavodu.pdf


Název: Re: Může se elektrický mlýn točit nadzvukovou rychlostí?
Přispěvatel: Jiří Kantner 16.03.2022, 10:30
vychází mi na takový průměr bubnu při použití 2 pól asynchronního motoru převodovka do rychla 1:4 to není nic tak extrémního.
ale je fakt že kladívkové mlýny (šroťáky) si vystačí při tomto průměru i bez převodovky. Ale nevíme, jaké jsou další požadavky na kvalitu mletí atd.


Název: Re: Může se elektrický mlýn točit nadzvukovou rychlostí?
Přispěvatel: František Šohajda 16.03.2022, 11:42
Citace
ale je fakt že kladívkové mlýny (šroťáky) si vystačí při tomto průměru

Podobný mám doma, kladívkový šrotovník motor klasika 2850 ot. převod 1:2 řemenicí...
To je "fofr".... ;)


Název: Re: Může se elektrický mlýn točit nadzvukovou rychlostí?
Přispěvatel: David Hruda 16.03.2022, 22:01
Při průměru 50 cm to vychází na cca 13.000 otáček za minutu. Může to mít takové točky? Nebo je to rychlost těch semen vháněných do nějakého mlýna viz odkaz kolegy Rozmahela?
Zajímavé.


Název: Re: Může se elektrický mlýn točit nadzvukovou rychlostí?
Přispěvatel: Martin Kurka 17.03.2022, 19:05
Obvodová rychlost strojů, které se říká nadzvuková je spíš trochu marketingová hodnota. Myslí se tím obvodová rychlost větší než rychlost zvuku ve stojícím vzduchu na hladině moře při 20°C, našich známých zaokrouhlených 330m/sec.

Ale ve stroji je mechanismem unášen jak přítomný vzduch tak i zpracovávané médium a směs se pohybuje v souhlasném směru a relativní rychlost je nižší.

"Nadzdvukovou" rychlost má v podstatě každá elektrárenská turbína na nízkotlaké sekci - to je ta s největším průměrem. Ale i tam je rychlost expandující souhlasně směrující páry působící na lopatky tak vysoká, že nedochází k sonickému třesku a navíc je také jiný tlak a hustota média, než u zvuku u hladiny moře a 20°C.

Obdobně tříštivé vysokootáčkové mlýny unáší jak zpracovávaný materiál, tak vzduch, který udržuje mletý prach ve vznosu a relativní rychlost je podzvuková.

Dokonce i některé větrné turbíny s obrovskými dlouhými listy které vidíme se točit otáčkami, že je stačí sledovat oči, mají na obvodě obrovské rychlosti.
U největších turbín je často problém, že rychlost větru u nejnižší polohy lopatky a u nejvyšší polohy lopatky je tak rozdílná, že dolní lopatky brzdí horní. A proto se obrovské větrné turbíny dělají jednolopatkové s protizávažím. Ony i tři lopatky jsou z tohoto důvodu docela standard, když je jedna nahoře, dolní dvě už a ještě nejsou úplně dole.

Nicméně nic nemění na tom, že obvodová rychlost "nadzvukových" stojů je vysoká, odstředivé síly obrovské a  vliv jakékoliv nevývahy může být destruktivní. A že to je výrobní majstrštyk, kterým se jeho výrobce může právem pyšnit.