Diskuse Elektrika.cz

Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici => Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ... => Téma založeno: Milan Pekař 15.02.2022, 08:01



Název: Kolik stupňů přepěťové ochrany je potřebných pro novostavbu?
Přispěvatel: Milan Pekař 15.02.2022, 08:01

Kamarád chce nainstalovat přepěťovou ochranu do novostavby, ale nikdy jsem toto neřešil, někde mu řekli, že by měl mít jeden u elektroměru, druhý v rozvodnici v domu a třetí u každé zásuvky, ale tolik se mu investovat nechce, chce jen přidat do rozvodnice v domu a mě by zajímalo, zda to bude stačit, nebo tu bude dostačující? Síť má TN-C-S. Osobně si myslím, že to bude dostačovat, alespoň částečně.


Název: Re: Kolik stupňů přepěťové ochrany je potřebných pro novostavbu?
Přispěvatel: Jan Novákkkk 15.02.2022, 23:38
Aby to mohlo fungovat, 3 stupně jsou opravdu správně. Principiálně každý ze stupňů zachytí část náboje tak, aby na konci u zásuvky, kterou chcete chránit už byl dostatečně malý rozdíl potenciálu, který vám už nezničí připojenou elektroniku.

Pokud nějaký stupeň vynecháte, jak se to projeví záleží podle situace, která nastane... Vynecháte první stupeň, při přímém úderu do venkovního vedení (na sloupu) vám to možná bude schopno doma i vyrvat kabely ze zdi (veškerá elektronika samozřejmě K.O.),  pokud ale třeba přijde po stíti jen mírné přepětí, ostatní stupně vám to mohou zachránit. Pokud vynecháte jen poslední stupeň, sebemenší přepětí vám zničí zařízení, ale instalace nejspíš zůstane celá.

Levné to rozhodně není a aby to nebylo málo, určitě by to chtělo i projekt na tuto ochranu, je potřeba řešit i průřezy, délky vedení a umístění ochran (pokud dáte 3 stupně blízko za sebe, tak to stejně fungovat nebude).

Nedávno jsem se na toto téma bavil s jedním starším pánem, který dělal RT, než šel do důchodu a ten mi tvrdil, že když budu mít malý domek a dojde k přímému úderu blesku, tak to většinou úplně bez následků stejně nebude, ani když se to udělá všechno naprosto správně. Na větším objektu se to dá prý zkrátka udělat lépe.


Název: Re: Kolik stupňů přepěťové ochrany je potřebných pro novostavbu?
Přispěvatel: Libor Skýba 16.02.2022, 05:28
Citace
když budu mít malý domek a dojde k přímému úderu blesku, tak to většinou úplně bez následků stejně nebude, ani když se to udělá všechno naprosto správně. Na větším objektu se to dá prý zkrátka udělat lépe.

Ta závislost míry ochrany proti přepětí na velikosti objektu se mi nějak nezdá. Nebo jsem o ní aspoň zatím neslyšel. Můžete to nějak rozvést?


Název: Re: Kolik stupňů přepěťové ochrany je potřebných pro novostavbu?
Přispěvatel: Pavel Horský 16.02.2022, 07:15
To je zase příspěvek  >:(
Ochrana pomocí SPD je poměrně rozsáhlou částí oboru elektro a málo kdo ví, jak ji správně navrhnout. Montéři, coby samozvaní projektanti v jedné osobě z 90% nejsou schopni navrhnout správné svodiče, nejsou schopni zvolit správně místo jejich instalace a když už ho zvolí dobře, provedou jejich instalaci naprosto špatně.

Výsledek: velice drahé a nefunkční

Takže vám doporučuji nechat si SPD navrhnout odborníkem.
Doporučuji DEHN nebo SALTEK. Když váš elektrikář zavolá jejich zástupci v ČR, jistě mu poradí.
Druhou možností je nechat si vypracovat odborný návrh projektantem zabývajícím se touto problematikou.

Bez vyhodnocení situace na místě a nebo bez dostatečných podkladů to prostě nejde.


Název: Re: Kolik stupňů přepěťové ochrany je potřebných pro novostavbu?
Přispěvatel: Jan Hájek 16.02.2022, 10:03
Instalaci svodiče přepětí do hlavního rozvaděče objektu by měla předcházet Analýza rizik dle ČSN EN 62305-2, nebo podle ČSN 33 2000-4-443. Z toho vypadne, zda je potřeba svodič se schopností svádět 25 kA na pól, či 12,5 kA a podle toho se pak instaluje.
Od dob vzniku ČSN online, má každý z lidí s oprávněním zasahovat do elektrické instalace možnost se na detaily instalace svodiče podívat v ČSN EN 62305-4 a ČSN 33 200-5-534.

Elektrotechnik pak instaluje na vstup do objektu svodič typ 1 či tzv. kombinovaný a z výše uvedených norem dozajista ví, že ochranná úroveň svodiče je uvažovaná do 10 m délky vedení od jeho umístění. Pokud tu vzdálenost překročí (nebo nesplní přesně podmínky instalace viz ČSN 33 200-5-534) opakuje další svodič, tedy typ 2 či za proudovým chráničem typicky typ 3.

Podrobnosti naleznete v těchto přednáškách eDEHN https://elektrika.cz/tema-tydne/edehn (https://elektrika.cz/tema-tydne/edehn)


Název: Re: Kolik stupňů přepěťové ochrany je potřebných pro novostavbu?
Přispěvatel: Fuk Tomáš 16.02.2022, 17:13
Ta závislost míry ochrany proti přepětí na velikosti objektu se mi nějak nezdá. Nebo jsem o ní aspoň zatím neslyšel. Můžete to nějak rozvést?
Já bych odhadoval, že v ceně velkého objektu se dá snáze obhájit kvalitní a profesionálně provedené řešení.