Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: Sokrates1985 17.01.2022, 10:51



Název: Je občasné krátkodobé snížení intenzity osvětlení v domě u všech svítidel ok?
Přispěvatel: Sokrates1985 17.01.2022, 10:51

V domě nově udělané a zrevidované rozvody elektřiny. Síť je nyní TN-C-S. Za elektroměrem je TN-S (měď),   před elektroměrem je TN-C (mezi antoníčkem a elektroměrem je AL vodič o průřezu 16mm2, hlavní jistič je 3x25A).
Osazeny jsou nyní stropní svítidla v pdobě klasických 60W žárovek s wolframovým vodičem ve stavebních objímkách (provizorium, než se nakoupí nová stropní svítidla).
Občas, například při silném větru, se stane, že na setinu světla v celém domě (tj. ve všech okruzích) bliknou. Totéž se stane, pokud se zapne spotřebič se silným odberem, například vysavač (jedno ve které zásuvce) Při stisknutí zapnutí vysavače světla na setinu bliknou (nezhasnou, jen sníží intenzitu) a hned je vše zase v normě.
Měřič napětí (takový ten, co také zobrazuje sptřebu spotřebiče ve Wattech) ukazuje ve všech zásuvkách (jedno jaký okruh) poměrně vysoké, ale stálé, napětí 242 -247 V (záleži jak která zásuvka).
Docela jsem vyděšen obdobnými diskuzemi na problikávání stropních světel, kdy tazateli radí okamžitě konat, protože jde o přechodvé odpory na PEN vodiči v místě hlavního dělení PEN na PE a N (rozvaděč u elektroměru) zejména, pokud je zde AL vodič, který teče a nemusí být dotažený. Riziko zde vzniká jak požáru vlivem zahřívání vodiče, tak úrazu elektrickým proudem vlivem přechodového odporu, kdy může dojít k nebezpečnému dotyku neživých částí, které se tak stanou živými. Urgentní řešení tazateli ale většinou doporučují, pokud problikávání nastává bez zjevné příčiny. Jak je to v případě probliknutí vlivem zapnutí vysavače? Jde o stejný problém (napětí v zásuvkách je vyšší než průměr 230V, nejsem na konci vesnice)?


Název: Re: Je občasné krátkodobé snížení intenzity osvětlení v domě u všech svítidel ok?
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 17.01.2022, 17:01
Typický příznak vyhřátého či uvolněného PENu někde v přívodu.
Podpětí při vyšší zátěži a současně  vyšší napětí v některé fázi a zároveň v některé nižší.
Pokud zavoláte někdy ráno na zákaznickou linku distributora a popíšete ono kolísání napětí a podezření na PEN, změří vám svou část, tzn. do HDS.
Bude-li tato vpořádku, je na vás sehnat si kohokoli, kdo má měřák na impedanci a umí s ním pracovat, aby našel závadu ve vaší instalaci.
Není dobře s tím moc otálet, někdy ten stav vydrží měsíc a najednou hoří televize, počítače, kotle...


Název: Re: Je občasné krátkodobé snížení intenzity osvětlení v domě u všech svítidel ok?
Přispěvatel: Václav Třetí 17.01.2022, 18:37
Jmenovité napětí sítě je sice 230V, ale může kolísat až o 10% oběma směry čili v rozsahu 207 až 253V. Všechny spotřebiče určené pro 230V by měly tyto výkyvy bez problémů vydržet a normálně fungovat. Napětí sítě bývá v bezporuchovém stavu obvykle kolem 240V. To není nic nového, již dávno před přechodem na 230V (od r. 1993) bývalo v síti 220V napětí vyšší, obvykle se na výstupu DT (obecního trafa) nastavovalo 231V.

Nepatrné problikávání klasických žárovek je běžný jev způsovený některými spotřebiči s velkým příkonem a velkým rozběhovým proudem při jejich zapínání. Typicky to bývají motory - vysavač, lednička a třeba též domácí vodárna. Zjistit, zda je to v daném místě ještě v pořádku nebo již problém k hledání závady a opravě může pouze elektrikář s měřícím vybavením nebo rev. technik. 

V jiném dotazu řešíte starý přívod do zrekonstruovan ého domu - tam je přesně třeba začít hledat. Je zásadní chyba, že se při rekonstrukci vnitřních rozvodů nevyřešil i nový přívod. Když už se seká, má se udělat všechno!