Diskuse Elektrika.cz

Pracovní zóna => -B- 30 denní zóna dostupných diskusí => Téma založeno: František Tuček 21.11.2021, 08:02



Název: Jak a čím jsme jistili v roce 1970?
Přispěvatel: František Tuček 21.11.2021, 08:02
EH#: Pohled čtenáře na pojistky v roce 1970
    Všíchni víme, že úkolem jistících přístrojů je chránit elektrická zařízení před ne­žádoucím přetížením a zkraty. K tomu používáme pojistek a jističů. A než nám konvenční pojistky zmizí ze scény zcela, připomeňme si ... Pojistková vložka je porcelánový váleček, opatřený na konci kontaktními čepičkami. Oba kontakty jsou spojeny tavným drátkem, uloženým v kanálku v jemném křemenném písku.  Jestliže změníme jen jednu podmínku, při níž pojistka pracuje, pak dosáhneme naprosto jiné vypínací charak­teristiky pojistky. Proto nesmíme pojistkové vložky opravovat, protože všechny úpravy vedou povětšině k zvětšení vypínacího proudu pojistky.
    Zdroj: zde... (https://elektrika.cz/data/clanky/eh-pohled-ctenare-na-pojistky-v-roce-1970)


    


    Co pozitivního a konstruktivníh o byste doplnili k této informaci?
    
EH#: Pohled čtenáře na pojistky v roce 1970
   


Název: Re: EH#: Pohled čtenáře na pojistky v roce 1970
Přispěvatel: Václav Třetí 21.11.2021, 12:33
Než nám konvenční pojistky zmizí ze scény zcela ...

Nezmizí, jen se vyvíjejí. Stále jsou potřeba a pro některé účely jsou nenahraditelné . Pouze některá provedení se již méně používají, zase přibyla nová, ale princip a hlavní výhoda pojistky - její spolehlivost a dlouhá životnost s minimálními změnami při stárnutí zůstává. V článku hlavně zmiňované závitové pojistky již ubývají v rozvodech mnoho let, což je dobře s ohledem na laickou obsluhu a možnost snadné "opravy hřebíkem"ale při profesionálním použití ve strojích ještě nějakou dobu vydrží.


Název: EH#: Jak a čím jsme jistili (1970)
Přispěvatel: František Tuček 10.12.2023, 08:02
EH#: Jak a čím jsme jistili (1970)
    Malé, krátké ohlednutí za tím, jak jsme nedávno uvažovali jištění. Jaký byl hlavní účel jistících přístrojů ve vztahu k elektrickým zařízením? Jaký princip byl užíván v tavných pojistkách pro přerušení proudového okruhu? Jaké byly hlavní výhody a nevýhody tavných pojistek? Jaké typy pojistek byly rozlišovány podle konstrukce a jak byly rozděleny? Jaké byly hlavní součásti závitové pojistky a jaké funkce plnily? Jaký byl rozdíl mezi normálními a zpožděnými tavnými pojistkovými vložkami? Jak byly pojistkové vložky označovány pro rychlé rozeznávání a co znamenaly jednotlivé barvy? Jak byly přiřazovány pojistky podle zatížení vodičů? Jaké byly nevýhody použití pojistek a jak jističe řešily tyto problémy? Jaké byly dva hlavní typy spouští u jističů a jaké byly jejich charakteristik y?
   
(http://elektrika.cz/14/23-jak-se-jistilo-70-il.jpg) (https://elektrika.cz/data/clanky/eh-jak-a-cim-jsme-jistili-1970)

    Související ...
    ... článek k tomuto diskusnímu vláknu zde! (https://elektrika.cz/data/clanky/eh-jak-a-cim-jsme-jistili-1970)
   



   
Co pozitivního a konstruktivníh o byste doplnili k této informaci?
   
EH#: Jak a čím jsme jistili (1970)
   


Název: Re: EH#: Pohled čtenáře na pojistky v roce 1970
Přispěvatel: Jiří Kantner 10.12.2023, 10:01
Nezmizí, jen se vyvíjejí. 
Přesně tak, pojistky jsou byly a budou... vyrábějí se dokonce miniaturní pojistky pro povrchovou montáž na plošné spoje a to jak přímo pájené tak i speciální pouzdra a miniaturní keramické pojistky do nich. A pro nízká provozní napětí už delší dobu existují "resettable PTCC" prvky . Nevím jaké je správné české názvosloví ale jedná se o ochranný prvek s vratným účinkem (polyswitch, multifuse....)
Zdaleka ale nenahradí tavnou pojistku všude.


Název: Re: Jak a čím jsme jistili v roce 1970?
Přispěvatel: Václav Třetí 11.12.2023, 04:28
V roce 1970 jsme jistili v nových konstrukcích již přednostně jističi (řada ITV, IJV nebo J1K70),  pokud nebylo třeba využít vlastností pojistek. Rozdíl v nabídce pojistek byl ovšem propastný. Běžně dostupné byly pouze pojistky vel. II a III a trubičkové pojistky 5x20mm. Horší už to bylo s hodnotami a zejména s charakteristik ou. U trubičkových nebyla charakteristik a uváděna, ale byly odpovídající dnešním málo používaným M. Char. F a T se začaly v Československu dodávat kolem r. 1980. Zapískované provedení 1,5kA až po r. 1990. Pojistky II a III sice teoreticky měly být v provedení rychlém (bez ozn.) a pomalém (s razítkem šnek nebo T v kroužku). Obvykle byl k dispozici jen jeden typ od dané proudové hodnoty, to nejen v běžném elektru, ale i v elektroodbytu Elmat v Praze, v Pštrosově ulici. Hodně oblíbený byl pojistkový jistič nahrazující pojistky vel. II, který sice vyráběla Elektro-Praga, ale v nedostatečném množství jen hodnoty 6, 10 a 15(16)A. Hodně zájemců si je vozilo z dovolených v NDR, kde to byla běžně sehnatelná položka.
 
Ani s nožovými pojistkami to nebylo jednoduché, ty sice byly v relativně širokém sortimentu, jenže na mnoha místech (zejména v Praze) byly použité ještě Křižíkovy trubkové pojistky, které se běžně opravovaly. To byl kámen úrazu, když došlo ke zkratu, létaly z nich plameny na obě strany. Jejich hodnota byla velice proměnlivá, záležela většinou na tom, jaký materiál měl elektrikář po ruce. Při různých pracech jsem se setkal s pojistkou opravenou také 10qmm Al. Držela asi 200A, ovšem přehořet bych ji vidět nechtěl. To bylo naštěstí v místě, kde se již osazovala nová SP5.

Na přívodech do RD bývaly litinové skříně SIL s pojistkovými spodky vel.II a pojistkami 25A, což tehdá stačilo, hl. jistič u elměru býval 15, 16 nejvýše 20A. Problémy začaly až v pozdější době, kdy se začaly povolovat hl. jističe 25A. To býval dobrý vtip, když hl. jistič byl M24,7A (na charakteristik u se příliš nehledělo!) v provedení J1K70 a před ním pojistky 25A. Pojistky shořely rychleji, než stačil zareagovat jistič v motorové charakteristic e.


Název: Re: EH#: Pohled čtenáře na pojistky v roce 1970
Přispěvatel: Václav Třetí 11.12.2023, 04:48
...pro nízká provozní napětí už delší dobu existují "resettable PTCC" prvky . Nevím jaké je správné české názvosloví ale jedná se o ochranný prvek s vratným účinkem (polyswitch, multifuse....)
Zdaleka ale nenahradí tavnou pojistku všude.

Vratná (polymerová) pojistka PTCC se chová velice podobně jako termistor. Pokud zareaguje na zkrat (přetížení) nevypne úplně, ke své činnosti potřebuje určitý proud, který ji udržuje ve "vypnutém" stavu, ten je o několik řádů nižší než proud provozní. Zresetuje se vychladnutím po odpojení zkratu.


Název: Re: Jak a čím jsme jistili v roce 1970?
Přispěvatel: Milan Hudec 11.12.2023, 08:32
1. Pojistkový spodek podélný se vyrábí ve dvou provedeních. Jako normální k jištění silnoproudých spotřebičů a silového rozvodu ve velikostech II, III, IV a vysoké provedení pro pouliční elektrická vozidla ve velikosti III. Oba mají přední přívod.

Co to bylo za elektrovozítka?


Název: Re: Jak a čím jsme jistili v roce 1970?
Přispěvatel: Miroš Jan 11.12.2023, 09:34
Václave, já si ještě pamatuji jističe s označením J1K50. (dance)


Název: Re: Jak a čím jsme jistili v roce 1970?
Přispěvatel: Václav Třetí 11.12.2023, 14:47
Václave, já si ještě pamatuji jističe s označením J1K50. (dance)

Omlouvám se, to je překlep, ano jističe byly J1K50 a modernizované provedení J7K50. Do této řady patřily i další typy s pomocnými kontakty, s napěťovou cívkou a asi nejznámější byl napěťový chránič J1K82, který se poznal již z dálky rozšířeným pouzdrem a žlutým kontrolním knoflíkem. 
Ještě starší bývaly jističe JD, ty už byly k dispozici na počátku 50. let


1. Pojistkový spodek podélný se vyrábí ve dvou provedeních. Jako normální k jištění silnoproudých spotřebičů a silového rozvodu ve velikostech II, III, IV a vysoké provedení pro pouliční elektrická vozidla ve velikosti III. Oba mají přední přívod.

Co to bylo za elektrovozítka?

To bylo asi  pro tramvaje a trolejbusy.


Název: Re: Jak a čím jsme jistili v roce 1970?
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 11.12.2023, 16:28
V této souvislosti si vzpomínám na tramvajáka, který si krabici 25A gR ukrad v depu na chatu.
Nejenže jich krabici zlikvidoval za víkend, ale ještě měl starost v práci, protože jak to není laciná záležitost, byla po nich sháňka.

A ještě bych doplnil celkem běžně  používané spodky D I a dožívající ale stále funkční obří D V.


Název: Re: Jak a čím jsme jistili v roce 1970?
Přispěvatel: Václav Třetí 12.12.2023, 06:15
Pojistky vel. I se používaly hlavně v releových telefonních ústřednách. V běžném provozu jsem je již dlouho nepotkal.


Název: Re: Jak a čím jsme jistili v roce 1970?
Přispěvatel: František Šohajda 12.12.2023, 06:49
Ještě dnes jsou v nemocnici na porodních sálech jističe ČKD a asi budou muset fungovat ještě dlouho...
Jak jednofázové cca 4x4cm tak 3 fázové cca 17x10cm.... (dance)
Podle těchto jsou jističe J1K50 super novinka! O0
(Nejsou peníze na rekonstrukci)


Název: Re: Jak a čím jsme jistili v roce 1970?
Přispěvatel: Václav Třetí 12.12.2023, 09:17
Ještě dnes jsou v nemocnici na porodních sálech jističe ČKD
Jak jednofázové cca 4x4cm tak 3 fázové cca 17x10cm


ČKD pamatuji také. A k nim se dodávaly dokonce ND. K dispozici byly kontakty, zhášecí komůrky.

Jednofázové 4x4cm - to je typ JD, uprostřed černé zapínací tlačítko s hodnotou, pod ním malé červené vypínací. Ty třífázové mají v pravém dolním rohu dvě stejná tlačítka s popisem 0 I, existovalo i provedení kombinované s  funkcí napěťového chrániče, v tom případě bylo v levé dolní části bílé zkušební tlačítko. Jen si teď nevzpomenu na označení. Vyráběl OEZ.


Název: EH#: Jističe jsou jednopólové, světelné a trojpólové, motorové (1970)
Přispěvatel: František Tuček 20.01.2024, 08:02
EH#: Jističe jsou jednopólové, světelné a trojpólové, motorové (1970)
    Dnešní svět je plný jističů a jejich parametry srovnáváme s technickou normou. Je jich mnoho. Bývávaly časy, kdy jsme tak pestrý výběr neměli a výběr byl snadný. Bylo zajímavé zjistit, jaký vliv má proudový náraz při spouštění motoru na vypínání jističů s normální charakteristik ou a jak se jističe chovají při zkratu a proudových nárazech. Jaké specifikace proudů měly tehdy jednopólové jističe a jak se lišil od trojpólových jističů? Zdroje informací byly tehdy velmi omezené ...
   
(http://elektrika.cz/14/24-eh-jistice-ms-110.jpg) (https://elektrika.cz/data/clanky/eh-jistice-jsou-jednopolove-svetelne-a-trojpolove-motorove-1970)

    Související ...
    ... článek k tomuto diskusnímu vláknu zde! (https://elektrika.cz/data/clanky/eh-jistice-jsou-jednopolove-svetelne-a-trojpolove-motorove-1970)
   



   
Co pozitivního a konstruktivníh o byste doplnili k této informaci?
   
EH#: Jističe jsou jednopólové, světelné a trojpólové, motorové (1970)