Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: Václav Moravec 01.11.2021, 19:12Název: Doporučená literatura pro samouky?
Přispěvatel: Václav Moravec 01.11.2021, 19:12
Moderátor:
Opakované téma.
Učebnic je dost. Každému sedne jiná.

https://zdroje.elektrika.cz/?q=zapojen%C3%AD&rok_od=&rok_do=&facet=Kniha&facet=U%C4%8Debnice


V poslední době mě začala zajímat elektřina.
Samozřejmě pro soukromé účely například:
zapojení zásuvky, světla, oprava spotřebičů v domácnosti atd.
Bohužel se nevyznám v nepřeberném množství literatury.
Proto prosím o radu, jakou literaturu zvolit pro samostudium pro úplného začátečníka.


Název: Re: Doporučená literatura pro samouky?
Přispěvatel: Jan Kelbich 04.11.2021, 00:09
Tak nejprve byste si měl ujasnit, co chcete dělat, kam směřovat.
Ač se to nezdá, tak to, co jste sám uvedl (zapojení zásuvky, světla, oprava spotřebičů v domácnosti atd.) je kupodivu dosti široký záběr. Umět zapojit zásuvky nebo světla je jedna věc, udělat to dobře a bez chyb (že to funguje, ještě neznamená, že to bez chyb je),  tak aby to také obstálo při revizi je věc další. A oprava spotřebičů v domácnosti ? - Např. diagnostikovat závadu v MPEG dekodéru televizoru je něco hodně, hodně odlišného např. od výměny vypínače mixéru nebo vrtačky. A přitom jde v obou případech o domácí spotřebiče.

Pokud chcete něco pro, jak píšete, úplného začátečníka, tak mohu jako jeden ze zdrojů doporučit na youtube seriál "Názorná elektrotechnik a" (je možné ho tam snadno najít). Je to orientováno skutečně na základy a uděláno velmi podrobně (během 40 dílů jsou, dá se říci, probrány rezistory, kondenzátory a částečně cívky, vše se souvisejícími fyzikálními ději),  a podle mého názoru velmi dobře a kvalitně. To by vám mohlo na úplném začátku pomoci.

Jinak řadu možností uvedl odkazem moderátor.