Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: Novisko 18.10.2021, 10:56



Název: Co mnou protéká za proud, když se rozsvítí doutnavka fázovky?
Přispěvatel: Novisko 18.10.2021, 10:56
Ačkoliv se napovažuji za úplného elektro analfabeta, pořád nechápu jednu (a to zásadní) věc.

Vemu fázovku, strčím do zásuvky rozsvítí se. Teoretické vysvětlení - muj prst přiložený na fázovku uzavře "obvod",  přes mé tělo proteče nepostřehnutel ný proud. OK.
Ale já se ptám jak je to  možné, když stojím v botách s gumovou podrážkou na koberci a ničeho jiného se nedotýkám. Boty, koberec, beton pod kobercem nepovažuju za úplně vodivé materiály ...

Nebo třeba ohradník... napojenej v bodě A, a já dostanu ránu x set metrů od tohoto místa, třebaže tam stojím v botách na absolutně vyprahlé trávě/zemi.

Je nějaké vysvětlení, které pochopí i nefyzik? :-)

(Fázovka a spol - jak je to s tím uzeměním?)


Název: Re: Co mnou protéká za proud, když se rozsvítí doutnavka fázovky?
Přispěvatel: Jiří Schwarz 18.10.2021, 13:46
Doutnavce stačí ke "svícení" proud desítky mikroAmpérů, pokud je to střídavý proud, stačí k tomu i impedance  daná kapacitami proti zemi, okolí...

Správná doutnavka do "fázovky" by měla mít nižší zapalovací napětí (70V, jsou i vyšším, 90 - 110V ale to už není ideální),  a musí být v sérii s odporem, který omezí proud a musí to být odpor s garantovanou izolační pevností (aby něco nevedl i po povrchu) Nevěřím, "číňan" si s tím dělá starosti

U toho ohradníku jsem nepochopil co vám na tom není jasně. Zdroj napětí, jeden pól uzemněný, druhý někam vede, napětí na začátku je srovnatelné jako na konci. A ty krátké špičky, do zdroj do vedení posílá, mají v podstatě charakter podobný střídavému proudu


Název: Re: Co mnou protéká za proud, když se rozsvítí doutnavka fázovky?
Přispěvatel: Jirka Š. Svejkovský 18.10.2021, 14:06
třebaže tam stojím v botách na absolutně vyprahlé trávě/zemi.

Žádný izolant není ideální (absolutní). Na to, aby to pořádně zabolelo stačí pár desítek miliAmpér (hranice necitlivosti je někde okolo 0,5 mA - každý to má trochu jinak).

Ohradník používá vysoké napětí několik tisíc Voltů ve formě krátkých oddělených impulzů.

Když si dosadíte do vzorečku mistra Ohma R=U/I, vyjde vám vysoký odpor o hodnotě stovek tisíc Ohmů. To už může odpovídat i relativně dobrému izolačnímu stavu vašich suchých bot na suché zemi.


Název: Re: Co mnou protéká za proud, když se rozsvítí doutnavka fázovky?
Přispěvatel: Peter Munka 18.10.2021, 14:55
Tlejivka v skusacke svieti hlavne prudom cez kapacitu, jedna elektroda je vase telo, druha zem. Odporova zlozka nema az taku ulohu. Vid tiez rozne maloodberove zariadenia, kde je kondenzator medzi L a N a tak do 20 mA z toho ide ziskat bez trafa. Kapacita je samozrejme nasobne vacsia ako kapacita tela voci zemi. Ten napajaci kondenzator ma medzi elektrodami kvalitny izolant, co je rovnake, ako ked stojite na suchom PVC.


Název: Re: Co mnou protéká za proud, když se rozsvítí doutnavka fázovky?
Přispěvatel: Zdenek Skotnica 18.10.2021, 15:43
Fázovka potřebuje ke své činnosti docela velké napětí. Přidáme li že má v sérii ještě odpor 2Mohm. Pak při zkoušce vlastně lidské tělo tvoří se zkoušečkou dělič napětí.  I relativně izolovaný člověk s velkým odporem je pro její funkci "zkrat" proti zemi a na lidském těle je daleko menší potenciál než na zkoušečce.


Název: Re: Co mnou protéká za proud, když se rozsvítí doutnavka fázovky?
Přispěvatel: Václav Třetí 20.10.2021, 15:13
Pro majitele správného měřícího přístroje není problém změřit, jinak lze i spočítat.

Doutnavky bývají se zapalovacím napětím 70 až 90V, předřadný odpor kolem 3MOhm (hovoříme o kvalitní, doopravdy bezpečné fázovce, nejlépe československé či české výroby).


  I= U/R   tedy I = (Us-Ud)/R

Pro:
 Us 230V  - napětí sítě
 Ud 80V   - průměrné zapalovací napětí doutnavky
 R 3MOhm - hodnota předřadného odporu

    (230 - 80)/3 x 106 = 5 x 10-5A    (tedy 50uA)

To bude zhruba největší proud procházející tělem zkoušející osoby za předpokladu, že má dobrý kontakt s potenciálem země - že se drží druhou rukou např. povrchu kovového rozvaděče spojeného s PE. V případě, že proud prochází ještě kapacitní vazbou mezi tělem a okolím, tak bude výrazně menší. Vlastní odpor těla je velice kolísavý, ale vždy výrazně menší, než odpor předřadný, takže ho netřeba uvažovat.

P.S. Provedl jsem také kontrolní měření dvou starších československý ch fázovek, které jsem měl po ruce. Použil jsem měřící přístroj Metex M3800 na rozsahu 200uA~ zapojený mezi kontakt pro dotek obsluhy a kontakt PE v zásuvce. Naměřené hodnoty 38 a 63uA.