Diskuse Elektrika.cz

VEŘEJNÁ ZÓNA => Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik => Téma založeno: Zdeněk Antonín Zeman 22.09.2021, 17:01



Název: Jaká je tolerance průřezu žil silových kabelů?
Přispěvatel: Zdeněk Antonín Zeman 22.09.2021, 17:01
Moderátor: Opakované téma. Záleží na kvalitě použité mědi výrobci kabelů.


U kabelu CYKY 3x1,5 jsem naměřil průřez žil 1,38 mm2.
CYKY 3x2,5 měl jádro dokonce 2,01 mm2.
Existuje nějaký zákon, norma, nařízení, kde se uvádí tolerance, podle které výrobce musí dodržovat průřezy žil kabelů? Lze takovýto kabel reklamovat a u koho. U prodejce, dodavatele, výrobce?


Název: Re: Jaká je tolerance průřezu žil silových kabelů?
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 22.09.2021, 21:00
Pro začátek koukněte do  ČSN EN 13602.
Pak pořiďte přesný průměrový kalibr, protože mezní měřidlo je spolehlivější, něž šuplera a rovněž miliohmmetr pro čtyrdrátovou metodu.
Až poté, se pusťte do reklamace.


Název: Re: Jaká je tolerance průřezu žil silových kabelů?
Přispěvatel: Tomáš Žabka 23.09.2021, 11:54
Nevím jestli se někde měří průměry jader vodičů, ale už jsem se několikrát účastnil reklamačního řízení na kabely, kde se mimo jiné řešily parametry žil. Při této věci se nikdy neřešil průřez jádra žíly, ale pouze odpor žíly, postupovalo se podle normy ČSN EN 60228 Jádra izolovaných kabelů.


Název: Re: Jaká je tolerance průřezu žil silových kabelů?
Přispěvatel: Miroslav Minařík 23.09.2021, 14:51
Až poté, se pusťte do reklamace.
Znám případ (v roce cca 2009 DDA, Šámalova Brno),   kdy se reklamovalo měděmé lano, (cca 185mm3) kdy si klient přepočítal všechny drátky a srovnával s počtem drátku v žíle od jiného výrobce. Nakonec se ukázalo, že je vše v pořádku. Jen u kabelu s menším počtem, respektive menším průřezem, byla použitá jiná měď (jiná vodivost, jiný odpor).

Proto měření "šuplerou" je irelevantní.
Pro výrobce není důležitý jen konečný průřez. Ale parametry, kterými to zboží deklarují na trhu!


Název: Re: Jaká je tolerance průřezu žil silových kabelů?
Přispěvatel: Jiří_Hrubý 23.09.2021, 17:22
Ano, přesně tak. V obou odkazovaných normách, jsou m.j. požadavky na vlastnosti použitého materiálu, jako je čistota a s ní spojená rezistivita.
Poměrně hodně by o tom mohl vyprávět jeden známý výrobce, když mu byla reklamována poměrně velká zakázka na ATEX motory pro trvalý ponor.
Návrh motoru i prototypy byly naprosto v pořádku, ovšem k realizaci zakázky zajistil manager výbornou cenu na drát od nějakého tureckého dodavatele. Vodič měl správný průměr (vodič pro vinutí),  ovšem v použité mědi bylo tolik nečistot, že ve výsledku se vinutí, potažmo celý motor, hřál výrazně víc, než podle výpočtu a zkoušek prototypů.
Nejprve uživatel odpojil termistorové ochrany, aby se provoz nezastavil a později i přes snížení teploty média, v němž byly motory ponořeny, začlo docházet k mezizávitovým zkratům a destrukci vinutí.